Indlæg: 9

Oprettet af | Oprettet: 21-08-2007, 19:18

Urinering- er min hvalp syg?

Hejsa..

jeg er så heldig at have fået en lille hundehvalp:);

og nu har jeg haft hende i 2 uger og hun er nu begyndet at urinere meget indenfor og udenfor, hun urinere indenfor ofte hvert 10´ende minut og nogle gange kan der gå et par timer, hun har også pivet lidt og haft tyndmave et par gange.

da jeg købte den fik jeg afvide at hun fik normalt fodder fra Brugsen så jeg skyndte mig at købe Hill´s istedet for, dog fandt jeg ud af at man ikke må skifte foder fra dag til anden for sent, nu har hun haft dårlig mave og har urineret meget i næsten 2 dage . hun har fået ormekur og vacciner osv for nogle dage siden også.

Kan min hvalp være syg, eller er det bare små bivirkninger af de ting hun har fået.

det ska lige siges at hun ikke virker syg, hun vil stadig lege og er næsten så energisk som normalt:);

på forhånd tak

Skriv et svar til indlægget



21-08-2007, 21:29

Hej Max,

Det kan bestemt påvirke din hund, at blive vaccineret og få ændret foder mærke.

Det er rigtig at hunde kan reagere på at få anden foder, jeg ved ikke lige hvad det er for noget foder fra Brugsen den har fået, men Science Hill er et godt udviklet mærke og køber du hvalpefoderet kan det kun gøre godt i længden - hold ved det, ikke skifte igen, for så bliver din hund bare kræsen. Lad skålen stå i 10 min. og fjern den så... hunde skal helst ikke gå og småspise og selvfølgelig masser af frisk vand.

Går der flere dage, vil jeg råde dig til at tage den til dyrlæge igen.
Eftersom den lige er blevet vaccineret, har den også fået et sundstjek og det var vel som det skulle være?

Hvad er det for en race?

Venlig hilsen Sofie Gehling

21-08-2007, 22:16

hej.:);

ja den har fået et sundheds tjek og alt var iorden. hun virker heller ikke syg , hun urinere bare hele tiden ikke ret meget, kan det være fordi at hun skal afmærke sit territorium indenfor også?

Hun er en blanding, hendes far er en Amstaff og moren er en golden retiwer.

mange tak for svarene:)

21-08-2007, 22:55

Hej igen

Det lyder som en dejlig blanding - held og lykke med den.
Hun skal sikkert bare lige finde sig tilrette og efter vac. og foderændring kan der jo komme noget uro i maven.

Venlig hilsen Sofie Gehling, moderator - Gipote.dk

22-08-2007, 08:56

Har du også fået hendes urin undersøgt gor blærebetændelse, det synes jeg, symptomerne måske kan tyde på, det kan være.

22-08-2007, 12:29

Mit umiddelbare bud er blærebetændelse. Hvis hun fortsat piver og urinerer hvert 10'ende minut, så er det til dyrlæge igen. Evt. en anden dyrlæge. Fysiske symptomer er det altid en dyrlæge der skal se på, før vi begynder at adfærdsbehandle. Blærebetændelse kan udvikle sig hurtigt og være meget smertefuldt såvidt jeg ved.

Små hvalpe er ikke territoriale (du skriver ikke hvor gammel hun er), så det har ikke noget med det at gøre. Men de skal lære at styre deres blære, så ud når man har sovet, spist eller leget.

Tag til dyrlæge og tag så kontakt til en adfærdsbehandler og få en snak, hvis der er noget du er i tvivl om.

Hilsen
Charlotte Hansen
Adfærdsbehandler og træner
www.dogcity.dk
www.bramming-hundecenter.dk

22-08-2007, 14:13

Hej igen..

Mange tak for svarene alle sammen, hun er 14 uger gammel.

det er blevet bedre nu , hun urinere stadigvæk meget, men dog ikke så meget som før, og ikke lige så meget indenfor, syntes i stadigvæk at jeg skal søge dyrlæge eller ska jeg give hende en dag eller 2 til at se om det går over af sig selv?


mvh max

22-08-2007, 15:06

Det skader ikke at tage den til dyrelæge. Hvis det er blærebetændelse gør det jo også ondt på den. Du skriver at det stadig er meget.

Jeg ville ringe til dyrlægen og høre hvad de siger...

01-09-2007, 21:03

Hej Max,

Hvordan går det ? Jeg vil også helt klart anbefale at tage hende til dyrlæge for en sikkerheds skyld. Det er ikke altid man kan se på en hund om den har ondt.

Hilsen
Charlotte

08-09-2007, 14:57

hey alle:);


det er gået over, det gik over ret hurtigt , så tror bare det var en fase hun lige skulle igennem:);

mange tak for hjælpen