Davs,
Som titlen siger kunne jeg godt bruge lidt råd fra andre hundejere, da jeg planlægger at få endnu en hund næste år. Jeg har en rolig kat der har det fint med andre hunde, og har en chi, der er ret rolig det meste af tiden, men han ville have gavn af en anden hund. Bor i en lejlighed uden have.
Jeg søger en lidt større race, da jeg ønsker at gå til politi-træning som hobby. Jeg er førtidspensioneret, og har svært ved ellers at komme udenfor, og det har haft meget negativ effekt. Det er ikke fordi hunden skal være min undskyldning, jeg har bare brug for den motivation.
Det skal være en melle-størrelse hund, der er afslappet indendørs, og ikke kræver sindsyge mængder fysisk motion. Lydigheds-træning og social-træning har jeg al tid i verden til, og der er gode muligheder til det. Det må ikke være en alt for følsom hund. Skal siges at jeg ikke vil have en labrador.
En hund jeg har interesse i er en canaan hund, men de er meget dyre som regel, og er svære at finde, så jeg hænger mig ikke op det.