Indlæg: 3

Oprettet af | Oprettet: 06-03-2008, 15:34

Mad

Vi har en fantastisk Dobermann-tæve, som desværre er blevet hyperallergiker. Vi har trofast brugt Hill's Z/D-blanding, efter dyrlægens anbefaling, men vi synes godt nok den er blevet temmelig dyr efterhånden. Er der nogen der har erfaring med andre mærker eller kostråd når der er en firbenet allergiker i familien? Pft thomas

Skriv et svar til indlægget



06-03-2008, 19:37

Hej Thomas

Jeg vil helt klart anbefalde dig at prøve at fodre med BARF (bones and raw food/biological appropriate raw food), kort oversat fodring med ben og råt kød, dette er den naturlige kost for alle rovdyr af canis-familien som bla. hunde jo hører ind under, der er ingen tilsætningsstoffer, farvestoffer eller lignende i det og det er netop det som hundens fordøjelsessystem er beregnet til at optage sin ernæring fra.

En god finger regel er at se på hundens afføring jo mere der kommer ud, jo mere fyld/spildprodukter er der i maden. ...fodring med BARF giver små kompakte lorte, hvilket er et tegn på sund kost for et rovdyr.

Nogle BARF`ere mener at grøntsager også indgår i en sådanne kostplan, men ulve og vilde hunde spiser ikke grøntsager(hvor skulle de få dem fra ?), derimod spiser de kalun(indvolde) for at dække deres vitamin og mineral behov, hvilket nogle BARF`ere så bruger istedet for grøntsager.

Jeg kender flere eksempler på hunde der er sluppet af med flere småskavanker samt div. former for allergi ved hjælp af fodring med BARF.
mere oplysning om BARF kan findes på f.eks. BARF.dk som også kan være behjælpelige med en kostplan for netop din hund.

det kræver selfølgelig en del fryseplads hvis omkostningerne skal holdes nede og at man gider at købe stort ind når der er kød på tilbud, samt lidt arbejde hvis man selv vil lave det(men det er jo også der man sparer pengene) og så koster det stortset også det samme som traditionelt tørfoder.

...Vil lige tilføje at hvis du køber færdiglavet BARF er det som regel forarbejdet(knuste benstykker og hakket kød) hvilket efter min mening ødelægger hele ideen med naturlig kost, det er sundt for både tænderne og fordøjelsen at hunden selv tygger kødet/benene ud i passende stykker og samtidigt er det også med til at stimulere hunden da det tager noget tid selv at forarbejde maden.

M.V.H. Rolf

09-03-2008, 13:53

Hej Rolf,
Tak for dit svar. Dine erfaringer med BARF lyder spændende og langt hen ad vejen giver en BARF-diæt mening. Vores hund er helt pjattet med råt kød, ben osv. - ur-kost - som hun får en gang i mellem. Vi har dog overvejet om en sådan diæt ville være balanceret nok for hunden; jeg tror dog helt bestemt BARF er noget vi vil give et forsøg når vi får undersøgt 'konceptet' yderligere.
mvh
thomas

20-03-2008, 09:40

Hej Thomas,
Vil lige give et lille besyv med omkring BARF fodring. Jeg har netop på min morgentur mødt en lille fransk bulldog som også er allergisk.
Ejeren fortalte, at hun var begyndt med BARF i januar måned og på den tid var der sket enorme fremskridt. Hun går konstant rundt med billeder af sin hund i lommen som hun viser til alle der har lyst til at se det, fordi hun er så forbløffet over den udvikling som er sket. I januar var hunden faktisk bar på hele maven og kløede sig konstant, tilmed var den blevet lettere underernæret på grund af allergien. Nu 2 mdr. senere er pelsen fuldstændig perfekt og hunden har taget 1½ kg. på. Hun fortalte, at hun fodrer 1 x dagligt med det færdige BARF foder, 1 x ugentlig får hunden ben, og alle godbidder er indmad (lunger og lever), 1 dag om ugen faster hunden.
Hun er selvfølgelig meget obs på om der er nogen som i misforstået godhed kan finde på at give hendes hund en godbid når vi mødes til hundeleg, for det kan den ganske simpelt ikke tåle.
Det er i øvrigt en rigtig dårlig vane at give andres hunde godbidder af flere grunde, men i allerhøjeste grad fordi de kan være allergikere og det kan få alvorlige følger. Så kære