Indlæg: 86

Oprettet af | Oprettet: 04-03-2008, 16:28

Blandings avl

Hejsa.
Jeg blir så eddende rasende når jeg læser div indlæg om hunde med stammtavler som er såå gode oven i hovedet, men blandinger får et dårligt liv, med dårlige gener, eller måske slet ingen hjerne.
De sælges gang på gang pga prisen osv.
Sikken en gang sludder, det er ikke os alle der tager 500 kr for en hvalp, og vil folk ikke give det jeg feks forlanger for mine, beholder jeg dem selv.
Hvorfor er det lige vi skal gøres til nogle ansvarsløse bæster, jeg ser tit ægte hunde sælges igen og igen og jo ældre de bliver, jo billigere, så det er ikke kun de blandede, jeg referere til indlægget under hvalpe, med eller uden stamtavle.
Jeg kan ikke lade være med at blive rasende, vi er faktisk rigtig mange der tænker længere end blot på parringen og penge.
Min hund er parret med en chihuahua, og det har jeg slet ingen problemer med, hvis avlere har det, er det deres problem..
En lille historie, for år tilbage købte jeg en Schæfer, en han, han var skam reg i dkk og det hele skulle være iorden.
Da han var 6 mdr, begyndte hunden at halte når vi gik tur, op til dyrlægen, og ja præcis dårlige hofter, nå det var i mild grad, så det gik endda, men tanken om udstilling og avl var væk.
Da hunden er 1½ år, ændre han fuldstændig psyke, blir arrgressiv overfor alle andre end mig, nå ja okay psykolog på, da hun var blevet bidt to gange af hunden opgav hun, det var med tungte hjerte jeg måtte få ham aflivet, men hans sidste afslutning på livet, var at bide dyrlægen.
Se den avler jeg købte ham af, forsikrede mig om at alt var ok, det var det så ikke!!!
Og her kommer grunden, efter lang tids forsken frem og tilbage i hans stamtavle, finder vi ud af, at mormor og farmor er samme tæve, altså en flot indavl.
Ja nu rammer jeg igen avlere, men der er virkelig grunde til at folk vælger at købe blandinger, mine oplevelser af avlere er rimelige dårlige, men jeg langer ikke ud og siger i ikke skal avle, jeg tænker blot mit, jo færre hunde med stamtavle, jo mere chance for indavl.
En vred amanda..

Skriv et svar til indlægget



04-03-2008, 17:31

Hej Sikke en gang pladder
Hvor er du Sofie

04-03-2008, 18:26

Lige her:

http://www.gipote.dk/forums/4/topics/312?page=5#posts-2644

Det gælder også her.

Med venlig hilsen
Sofie Gehling, moderator Gipote.dk

04-03-2008, 18:44

Nå, så blev der taget hul på den gamle debat igen! Så vidt jeg kan se læser I Tanjas indlæg som I helst selv vil.
Jeg kan selvfølgelig godt se, at Tanja mener at en hund skal have stamtavle og opdrættes efter de principper som hermed følger, men samtidig kan jeg altså også se en vis forståelse for at der er gode blandingshunde og ditto ejere. Dog kan vi vist ikke komme uden om det faktum at størsteparten af de hunde som står til omplacering på landets internater har nogle fællestræk: store blandingsdrenge som folk ikke magter/gider når de når 2-års alderen. Dette sidste faktum kunne måske godt indikere, at man ikke er helt så villig til at ofre store summer på træning, og adfærdsbehandling på en hund der ikke har kostet alverden at anskaffe.
Her er vi igen tilbage til det ansvar vi som hvalpekøbere har.
Jeg vil lige afslutningsvis nævne, at jeg er en af de sjældne (?) som har et ben i hver lejr, da jeg har en hund af hver slags: en vidunderlig tæve med DKK stamtavle købt hos skønne mennesker som er nogle af landets førende opdrættere af racen, og tillige en fantastisk blandingshan (2 racer) købt et godt sted hos mennesker med hjertet på rette sted. De begge købt med både hjerte og hjerne, begge gange er købet overvejet meget nøje og avleren

05-03-2008, 12:04

Hej gitte.
Set herfra behøver det slet ikke være en debat, folk avler forhåbentlig med hjertet og hjernen, ægte eller ej, dem der ikke gør, bør ikke have hund, så er det uanset om de er ægte eller "uægte".
Jeg blir blot så vred, når man udstiller en hund som værende frustrerret fordi den er blandet, det er ren vrøvl.
Det ville svare til jeg skrev, avl ikke Mops, da de ikke selv kan føde deres hvalpe, hvilket er helt unaturligt og desværre skabt af mennesker, og sådan kune man blive ved.
Avl ikke store blandinger, folk tænker ikke før de køber dem, gør de det hvis de har givet 5000 for dem og kan sælge dem for det samme igen, jeg tvivler.
Det er vores ansvar, os der avler, og os der køber, så er det ligemeget om hunden ligner en 5 tings blanding eller er en flot ægte Westie som jeg faktisk også besidder.
Så jeg er som dig, en med et ben i hver lejr.
Jeg skulle blot lige af med lidt. :);
anna til dig..... Godt sofie var der.

Vh
amanda..

21-03-2008, 19:57

Hej alle her

Hør nu her hundevenner eller penge venner.. jeg har haft hunde i mange år, både ægte og gade kryds eller hul-i hæk hund som jeg ynder at kalde dem.. de ægte hunde jeg har haft har desværre altid haft en tendens til sygdomme af forskellig art, enten hofter, foder eller andet rasende dyrt noget... jeg har hver gang nærmest fået garanti på ikke indavl, men så ved jeg sgu ikke hvorfor de ellers altid fejlede noget.. nu har jeg en hul-i-hæk hund, blanding mellem mini labrador - formel 1 - og Beagle.. han er noget af det skønneste- og fejler absolut INTET.. det syns jeg måske kunne give stof til eftertanke... jeg er ret sikker på at mine fremtidige hunde skal være blandinger.. jeg forguder min hund over alt på jorden og han er rigtig dejlig overfor alle andre hunde og mennesker.

Så I må gerne diskutere ægte/uægte, men jeg er mest til uægte, hvis mankan sige det om en hund.

Vh og god påske til alle hundeejere

Pia

24-08-2008, 15:28

Det kan jeg godt forstå.. Jeg bor i hus sammen med en blanding.. I mellem en cokcer spaniel og border collie.. Den er rigtig sød og lever et godt liv.. Jeg håber at den bliver i vores hus og at den IKKE skifter ejer nogensinde!.. Den er også 3 år nu.. :)

26-08-2008, 21:40

Jeg synes nu for mange avler racehunde UDEN at bruge deres hjerne. Man avler på udseende, og så er det ligemeget om hunden f.eks næsten ikke kan trække vejret p.g.a en flad næse, bare det ser rigtigt ud. Alt for mange avler ud fra et rent økonomisk motiv. Blandingshunde er dejlige og efter mine erfaringer stærke hunde.

27-08-2008, 07:14

Hej Lars.
Du har ret i, at blandinger er nogle skønne skabninger, jeg har selv en. Jeg købte en "ægte" d/s gårdhund, (troede jeg) men da han voksede op, kunne jeg se, at der var noget, som ikke stemte!Efter mange, og lange diskussioner med opdrætter, indrømmede hun, at han var blandet med foxterrier! Og jeg kan garanterer dig, at det gør en forskel. Hans temperament er helt anderledes end vores gårdhund.
Vi beholdt ham selvfølgelig alligevel, for han var jo en kær, lille hund, og vi skulle "bare" have ham som familiehund, så det var jo uden betydning.
Nu er han voksen, og vi har lige måtte lade ham kastererer, for overhovedet at kunne tumle ham. Og jeg skal være helt ærlig, og indrømme, hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved i dag, havde jeg ikke købt ham. Men vi har ham, og vi elsker ham selvfølgelig.
Vi kan ikke komme udenom, at en raceren hund, ved man som regel lidt mere om, hvad man får.
Hilsen Lillian

27-08-2008, 14:14

Lars

Har du overhovedet forstand på hvad du taler og skriver om.
Hvorfor er folk med blandinger altid så kloge om racerene hunde og folk gør et stort stykke arbejde ud af at opdrætte.
Det med økonomien er noget værre vrøvl.
De racerene hunde bliver i de fleste tilfælde tjekket for diverse sygdomme inden de bliver brugt i avl det koster penge så det med indtjeningen er helt ude i skoven der er mange udgifter ved at være seriøs opdrætter udstilling brug af hanhund og mm mere.
En blandingshund der møder du måske hunden på et gadehjørne det koster ikke noget men alligevel tager man skyhøje priser for disse hvalpe så det er dem der skyder priserne på racerene hvalpe i vejret.
Nå men den diskussion skal åbenbart op og vende indimellem
Hilsen Anna

27-08-2008, 14:35

Hej Lars

Håber ikke du er den slags " blandingsavler ", hvor man kan købe hvalpen for 500,- kr, og så skal man selv stå for sundhedschek, vaccinationer, chip osv. Moderen er deres egen lille lola og faderen menes at være naboens møffe. Det er da virkelig seriøs " avl ".

Der er meget mere i at avle end at føre han og tæve sammen på det rigtige tidspunkt. Og det koster væsentligt mere at få parret sin tæve, hvis hanhunden netop ikke skal være naboens møffe.

En parring koster som regel en hvalps pris, ups der røg den første hvalp. Forinden har man selvfølgelig fået tæven chekket hos dyrlægen, fået alle vaccinationer opdateret osv, og købt special foder til drægtige og digende tæver. Så er du til tjek hos dyrlægen, du skal se om graviditeten forløber ok., og gerne have en ide om, hvor mange du skal forvente. Nu køber du så det du skal bruge til hvalpene, og en dag er de her, forhåbentlig uden at kejsersnit var nødvendigt. Men du har sikkert været i kontakt med dyrlægen undervejs, måske har han endda været forbi. Ups, nu er der røget endnu en hvalp. Så skal de på hvalpefoder, de skal til dyrlægen, vaccineres, chippes, stambogsføres osv, ups der røg endnu en hvalp. Nu er der så én måske to hvalpe tilbage, som der hvis ingen bliver syge eller andet er lidt fortjeneste på. Og så snakker vi slet ikke om de penge der forinden er brugt på at få forældredyrene avlskåret, og vi nævner ikke den pris man i sin tid gav for sin avlstæve. Deraf prisforskellen på " hul i hækken " hunde og hunde med anerne dokumenteret via stambog.

27-08-2008, 16:25

Lige helt kort,har du hund i DDH, er du IKKE forpligtigtet til at oplyse om sygedom nogen steder, og da alle ved, mange er helt ligeglade, så er det ingen garanti for en sund hund, den har en stamtavle.
Jeg har selv hund i DDH.
Mvh
amanda

27-08-2008, 21:28

hej.
Nu har jeg det altså også bedst med DKK stambog .
De andre kan man komme over i hvis man ikke overholder reglerne i DKK.
Derfor sværmer jeg til DKK.

05-09-2008, 13:00

Jeg avler slet ikke. Er bare hundeejer, og har også haft en raceren labber med stamtavle. I forbindelse med mit arbejde kommer jeg ud til en masse mennesker. Der iblandt også avlere selvfølgelig; og jeg hører dem bare så ofte "prale" af hvor meget deres hvalpe koster. Den sidste, ikke mere end to dage siden, hvor en avler af Franske Bulldogs fortalte at nu kom der snart penge i kassen for denne gang ville han tage 12000,- pr hvalp. Men det er nu også mere det, at man avler på udseende, uanset om dette giver hunden, eller for den sag katten problemer med vejrtrækningen eller lignende. Der er bare så mange tilfælde. Schaeferens lave bagkrop som giver dysplasi-problemer, bokserens, bulldoggens og moppens vejrtrækningsproblemer grundet det flade næseparti, og sådan er der jo mange flere og alt sammen fordi der avles udelukkende på udseende. Jeg hører og ser sgu for mange eksempler på de her ting, til at føle min kritik og holdning forkert.

11-09-2008, 23:17

Vi forlanger lige nu 7000 kr for Olde English Bulldoggies og det er mange penge for hvalpe uden stamtavle. Men det koster de altså. Det er en sjælden race og der er ikke mange af dem i landet. Så hvis man vil have en sjælden hund må man også give ekstra for det...
Begge vores hundeforældre er hofte fotograferet sundhedstjekket osv. Så seriøs kan man godt være uden at hunden har stamtavle...
Havde en Engelsk Bulldog før.. Han kostede 15.000 kr og hans farfar var World Champion... Men han blev aflivet pga. hoftedysplasi... Så stamtavle er ikke altid lig med gode hvalpe...
Men som hundekøber er det vigtigt at man forsikre sig om at den hvalp man køber er i orden.. Og husk man har 2 års garanti på en hund... Dvs. hvis din hund fejler noget arveligt kan man få pengene tilbage...
MVH.
Stine

11-09-2008, 23:22

Og så vil jeg lige tilføje at jeg godt kan forså Lars... Det er meget træls at vi som laver race rene hunde bliver beskyldt for ditten og datten... Vores er godt nok uden stamtavle, men dette skyldtes blot at vi ikke gider rode i stamtavler og det er svære at få 10 hvalpe til 15.000 afsat end 10 hvalpe til 7.000 kr...
Men dette betyder ikke at de er mindre værd... Blot at de er uden papir... Men vi er virkeligt lagt et stort arb. i at finde en perfekt hanhund til vores tæve og fået begge hunde sundhedstjekket... Og det gør de som får blandnings hvalpe sjældent...

18-09-2008, 14:52

vi som laver race rene hunde bliver beskyldt for ditten og datten... Vores er godt nok uden stamtavle,

#En raceren hund har stamtavle, alt andet er blandinger.

men dette skyldtes blot at vi ikke gider rode i stamtavler

# hvor seriøst, ikke at gide rode rundt med tavler.

Stine, du laver blandinger, og det til en temmelig høj pris.

18-09-2008, 21:53

Af hvad siger du jeg laver???? Jeg laver ikke blandinger... Hvad er det for en beskyldning at komme med???

18-09-2008, 22:05

BLANDINGS HVALPE ER KRYDSNINGER MELLEM 2 RACER!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bliver virkeligt så rasende når du kommer med sådanne udtalelser omkring vores hvalpe...
Vi har virkeligt gjort alt godt for de hvalpe... Kan du f.eks. sige mig hvor mange der tager alle deres 10 hvalpe med på kører ture, så de vender sig til at kører bil?? Hvor mange der tager dem med på søndagsture?? Hvor mange der holder hvalpedag med sandwich, øl og sodavand og hvor alle køber kommer i ens hjem og hilser på hinanden og ejers af hvalpenes far?????
Og hvor mange der har 10 hvalpe rendende rundt i hele huset og træner dem i at de skal tisse ude.. Hvor mange der sidder med 5 hvalpe hver i sofaen og nusser på skift??? Hvor mange der lære hvalpene at gå i snor og vende sig til biler og lastbiler????
Kan du sige mig det???
Hvis du ærligt og rederligt kan sige mig at alle i stamtavle opdrætter behandler jeres hvalpe ligesom vi, så er jeg ikke nær så gal som nu.....

Jeg har personligt så dårlige erfaringer med stamtavler at jeg ALDRIG NOGEN SINDE køber en hund med stamtavle igen...
Vores gamle engelske bulldog blev kun 4 år gammel.. Og hans farfar var kåret som World Champion og hans far var Europ Champion.. Og alligevel selv om vi gjorde alt det rigtige for vores hund blev vi nødt til at aflive ham pga. hoftedysplasi...
Og kan lige siges at han ikke gik på trapper....!!!!!

19-09-2008, 07:32

Om en hund er raceren eller ej, handler da ikke om hvor meget den trænes i at tisse uden?

Eller om hvalpekøbere får sodavand?

En raceren hund har en stamtavle, hvorpå den beviser sin racerenhed, alt andet er blandinger og så kan du køre nok så mange ture med de hvalpe, det bliver de ikke racerene af.

Bevis at der ikke i 3. led er anden race i de hvalpe, kan du det??

19-09-2008, 08:02

Ja da begge Bellas forældre har stamtavle.. Carlo er med stamtavle... Så ja... det kan jeg sagtens bevise.. Bella kan godt få stamtavle...
Men vi syntes virkeligt ikke at at vi har brug for en stamtavle for at kunne holde af Bella...
Du er sgu noget grov i dine udtalelser... Og det syntes jeg virkeligt er upassende... Jeg kan ikke se hvorfor du skal have ondt i røven og derfor kalde vore hvalpe for blandinger....!!!
Vi er ikke opdrætter... Men blot en familie som ønskede en dejlig hanhund... Der er så meget fusk i dag med stamtavler inden for Olde English Bulldogge racen og vi giver ikke give 15.000 kr for en hvalp der ikke er 100 procent iorden...
Derfor valgte vi at lave et kuld på Bella.. Vi har fået utalligt mange gange ros for hvalpene... Vi fik 10 hvalpe.. Ikke 1 var syg.. Ikke 1 fejler noget.. De er alle flotte og store... Og de var på størrelse med Schæfer hvalpe da de blev født.. Hvilket dyrlægen var meget meget imponeret over.. (Han tilså Bella og hvalpene da hun havde født så vi var sikker på alt var 100 procent som det skulle være...);
Vi mangler kun at komme af med 1 hvalp.. Og alle hvalpenes nye hjem er perfekte hjem.. Vi får hele tiden billeder og videoer af hvalpene i deres nye hjem.. Og vi taler i tlf sammen omkring hvordan det går...
Og de takker alle for nogle fantastiske hunde..
Vi har endvidere lavet købskontrakt hvori der bl.a. står at hvis de videre sælger hvalpen uden at have informeret os og vi har givet samtykke... Stilles der en klausul på 48.000 kr...

19-09-2008, 08:24

Hej Stine
Det lader til at du bare har besluttet dig til at stambøger er skod! Så er det lige jeg spørger? er du faktisk ikke i fuld gang med at avle en
race ren, dog uden stambog? det du gør er ikke anderledes end dem der avler med stamtavler!
Du har bare besluttet dig til at have en speciel race og "sparre" udgiften til stambøger!
Vi er trods alt mange der går op i opdræt og prægning af hvalpe og mange her inde har da i det mindste opdrætteruddannelse og dermed kendskab til genetik, adfærd og lovgivning.
Det tror jeg ikke du har og du har bare kastet dig ud i at have hvalpe. indtil nu er det nok gået godt for dig men den dag en hvalpekøber henvender sig til dig om en af dine egne hvalpe som enten har arvelig sygdom eller er råden oven i hovedet, så kommer du nok med den undskyldning at det kender du ikke noget til og at du avler på "sunde" hunde. Held og lykke med din fremtid som opdrætter, jeg tror virkelig at du får en hvalpekøber som bliver utilfreds med din måde at opdrætte hunde på som du er med vores.

19-09-2008, 08:31

hæ hæ så lige det indlæg du er kommet med for ca. 20 min siden.
Den købsaftale med klausul HA HA HA HA HA HA den holder ikke i retten. det ville svare til at man købte et køleskab og ikke måtte flytte det igen uden at forhandleren skulle indblandes! Hundesalg er sammenlignlig med salg af biler og køleskabe desværre både for dig og dyrene

19-09-2008, 08:37

Stine, er du ikke opdrætter?? Hvad er du så?

Er 100 % enig med Ghita.

Om du så taler nok så meget med hvalpekøbere, om du laver nok så mange "kontrakter", om dine hvalpe er nok så sunde, så er og bliver en raceren hund en hund med stambog.

19-09-2008, 09:44

Måske udtrykker jeg mig forkert så i ikke forstår hvad det er jeg skriver...

Dette er første og sidste kuld vi skal have.. Vi har nu 1 tæve og 1 hanhund og så skal vi ikke have flere hunde eller hvalpe...

Vi har udarbejdet en kontakt med hjælp fra en advoktat... For at undgå at hvalpene havner i forkerte hænder..

Vi er ikke hundehandler eller opdrætter.. Spørg selv gipote adm. (Fie og Carsten...) De er vores naboer... Og vores 2 drenge leger sammen...

Jeg vil ikke have en hund med stamtavle igen... Og sådan er det bare... Jeg har haft dårlige erfaringer med stamtavler... Og så gør man ikke samme fejl igen...

Hvis nogle kommer med en hvalp som har en arvelig sygsom hvilket er ret udelukket, da både Carlo, Bella og deres forældre er tip top i orden...
Men så kan de give os hunden tilbage og få deres 7.000 kr igen...

Når vi har valgt at holde hvalpedag hvert halv år i starten og hvert år når de er fuldvoksende tror i for guds skyld da ikke at vi har tænkt os at snyde dem....!!!!!

Vi er helt og aldeles reelle mennesker som virkeligt har lagt et stort arbejde de de hunde...

Og jeg bliver meget skødt over at i kan være så ondskabfulde herinde... Det troede jeg sgu ikke at i var.... Det er jo den rene hønsegård...

Jeg har jo ikke nedgjort jeres hunde eller noget... Bare talt udfra egne erfaringer.. Men hvis i er i tvivl om vores hvalpe kan i da bare komme på besøg.. Så kan i se dem selv...

19-09-2008, 10:31

Men er der entelig større chance for sygdom når det er blandingshunde?

19-09-2008, 10:37

Hmm så fordi min hund er i DDH, så er det fordi jeg er smidt ud af DKK, det var jeg ikke klar over, da hunden kom med DDH stamtavle, sikken en gang pladder!

Jeg har en af hver, en med stamtavle, en uden, de ligner begge to rigtigt hunde??? Ja det er mærkeligt, er det ikke?

De har 4 ben, siger vuf og laver ballade, gosh, der må være sket en fejl.

Tag jer dog sammen, både avlere af såkaldte rigtige hunde og blandinger, elsk jeres hunde for det de er, og sørg for at avle på en hund der er i orden, og nej det ved de heller ikke i DKK, men alle kan vel bruge deres øjne og øre, og kender deres hunds temperament.

At man som avler med stamtavler mener man er mere seriøs, er ganske enkelt noget pladder, jeg har set adskillige hunde, der var avlet alene på grund at, sidste kuld havde det godt,argh, så er det lige meget om det er inavl, eller linie avl, det samme gør sig gældende med gadekryds, her avles også på hunde, man slet ikke burde overveje.

Gad vide om jeg har arvet min families gode gener og gad vide om der skulle have været avlet på mig.

Puha man undres...

19-09-2008, 11:08

Amanda P...
Lige præsis...
Jeg kan virkeligt ikke se hvordan man er mere seriøs hundeejer/avler ect... Hvis man har/laver hunde med stamtavle..
Det der er det vigtigste er at man gør det med sjælen og at man elsker sine hunde..
Og ja de fleste som laver et kuld hvalpe på sin hund er seriøse med det... Ellers er det spild af tid...
Men det er typisk at man skal nedgøres idag.. Janteloven "hænger" stadig på folks skuldre..
Og nemt tjente penge er det ikke lige just at have 10 hundehvalpe rendende i ens hjem.. De laver sgu meget balade sådanne 10.. :-) Men det er en fantastisk oplevelse.. At se sin lille baby blive mor og se alle 10 vokse sig store og sunde.. Det kan ikke beskrives...
Og så er jeg skam ligeglad med hvad i har at mene omkring mig.. Jeg er ikke en useriøs hundeejer... Jeg er bestemt ikke avler.. Et kuld hvalpe på sin tæve gør ikke en til avler...
Det er virkeligt som om at alle undtagen jer selv skal ses ned på.. Men fej foran egen dør før i fejer foran min!!!!!!!!!!!!!!!
Jeg er virkeligt træt af den tone som forelægges herinde og syntes det er en skam. Dette er et forum og ikke et sted hvor man kan sidde trygt bag sin skærm og svine folk til...
Hvis i mødte folk face to face ville i ikke komme med sådanne udtalelser... Så hvorfor gøre det bag skærmen????
Mennesker har følelser vi er ikke alle maskiner...
Og jeg beder jeg lade være med at svine folk til.. Tal i en ordentlig tone til hinanden...

19-09-2008, 11:21

Okay nu er det lige pludselig os der ikke forstår dig!
Jeg kan kun sige at mener du at alt er gjort korrekt fra din side, så må du have lov til at tro det! udfra det du skriver først og sidst i denne tråd er der intet der kan dupere mig som hvalpesælger, du mangler stadig at hvalpene bliver Kønsmodne, udvokset og igennem tandskift før du kan sige dig fri for nogle af de udfordringer som dine hvalpekøbere vil udsætte dig for. Der vil komme meget mere og jeg kan glæde dig med at som regel er de første 3 mdr i det nye hjem lyserøde skyer for opdrætter, efter det kommer der tit en enkelt ORKAN
Jeg kan kun sige at hvis en advokat har hjulpet jer med den klausul og jeres kontrakt, så skal i have penge tilbage. Ring enten til forbrugerklagenævnet eller DKK's jurist, de vil forklare dig at du er blevet vildledt

19-09-2008, 11:26

Bare det du har taget mere end 1000,-kr pr hvalp gør dig juridisk set til opdrætter.
I mine øjne er det opdræt selv når man kun får et kuld, især når man bevidst planægger hvem der skal være forældre.

19-09-2008, 11:35

Hvor går du dog i små sko Ghita...!!!!!
Og nej jeg skal ikke have pengene tilbage fra advokaten.... Læs nu lige lidt mere på juraen og kom så tilbage igen....!!!!!

19-09-2008, 11:52

Jeg mener nu heller ikke man kan kalde sig opdrætter fordi man vælger at få et enkelt kuld hvalpe, men det er jo som man ser det.
Jeg jeg er også halvvejs blevet "svinet til" af opdrættere af "rigtige" hunde, herinde. Sjovt nok er der aldrig kommet nogen respons på mit sidste indlæg vedr. tendensen med at avle på fysiske defekter, fordi det ser racerigtigt ud. Det hele døde ligesom da jeg oplyste, jeg ikke avler hunde overhovedet og aldrig kommer til det. Der var ellers en der mente jeg måske avlede rigtige hul-i-hækken hunde. Jeg synes priserne for racehunde er vildt opskruet, men det er noget sekundært. Man kan jo bare lade være med at købe. Det er ligegyldigheden med hundens fysiske bygning, jeg ikke kan klare.

19-09-2008, 12:18

##Hvis i mødte folk face to face ville i ikke komme med sådanne udtalelser...

Jo, det kan jeg love dig for at jeg ville.

##At se sin lille baby blive mor

Her halter den gevaldigt, pladderromatisk ævl.

Rigtigt, hvad Ghita skriver, du er opdrætter, underlagt købeloven og den gør du klogt i at læse grundigt.

Hvem sviner til?? Typisk udtalelse, når folk modsiges.

19-09-2008, 12:29

Hej alle

Der er meget lidt konstruktiv i denne debat, som andre brugere kan bruge til noget fornuftigt.

Kan vi ikke blive enige om, at i ikke bliver enige :-);

Gipote.dk

19-09-2008, 15:37

Helt ærligt gi pote, da i som admins godt kan se dette, burde i måske også gøre noget for at enkelte brugere ikke nedgøres på denne her måde.
Jeg kan egentlig godt forstå nogen forlader siden i ny og næ, kan i ikke?

Mvh
amanda

19-09-2008, 16:06

Er det her en rygklapperside, hvor en modsigelse straks er at svine folk til??

Jeg kan ikke læse mig frem til nogen nedgøren af nogen folk, men en kritik af avl uden tavle på tavlehunde.

At I så kører frem med useriøse indlæg ##som gad vide om der skulle have været avlet på mig. ## er da trist.

På HG skrives ofte: I kan ikke lide blandingshunde, I er snobber, i er dit og dat.

Og ikke en eneste gang har jeg i de år, jeg har været på HG set at nogen skriver at de ikke kan lide blandingshunde, men de har skrevet at de ikke bryder sig om tavleløs avl.

Det gør dem ikke til snobber, til personer, der nedgører , de er bare kede af at meget god avl ødelægges af folk, der har nul forstand på det.

Avl er ikke at sætte en han til en tæve, at få en nuttet fortælling om søde hvalpe, der tisser har intet med avl at gøre.

Kan I ikke tåle at seriøse opdrættere med års erfaring på bagen giver en protest over tavleløs avl, så er det et eller andet sted jeres eget problem.

Min holdning er stadig og vil altid være at hunde uden en FCI bog er at betragte som blandingshunde, at de småklubber ( DRU, DDH og hvad de nu kalder sig) er dybt useriøse, måske hyggelige som kaffeklubber, og det er så det.

Den holdning har jeg i sandhed lov til at have, det kan ingen ændre på.

Men alle hunde er dejlige, tavle eller ej.

19-09-2008, 16:39

Hej.
Bliv medlem af DKK hunde på Facebook for os der går ind for seriøs opdræt af hvalpe.
Så kan vi have vores egen seriøse debat det
Hilsen Anna

19-09-2008, 18:04

Ok...
Men det vil altså sige at der ikke er større chance for sygdom med blandingshunde?.. Men jeg vil da gerne være med til det med facebook, skal bare lige have oprettet en profil..

- Silvia ^^ ;3

19-09-2008, 19:29

Blandinger er hverken mere eller mindre syge end racehunde og omvendt.

19-09-2008, 22:04

Det er da utroligt det her... Valgte blot at skifte fra HG da det er en hønsegård derinde.. Troede ikke det samme galt for Gipote.. Det var ihvertfal hvad jeg fik at vide af adm...
Men kald i nu bare hunde uden stamtavle for blandningshvalpe.. Hvilket vil være det samme som at kalde stamtavle hund for en hund uden stamtavle... Det er jo fuldstændigt forkert.. Eller er det bare mig som i alle mine år.. Plus min fader som er hundetræner har gjort..
Blandingshvalpe er krydsninger mellem racer.. Og stamtavle fri hunde er hunde uden stamtavle.. Sådan er det nu en gang...
Jeg syntes det er fint at der er nogle som gider alt det bøvl med stamtavker, udstilninger osv.. Det gider jeg bare ikke.. Jeg har ikke hunde for at de skal være udstilnings dukker, men for at have nogle fantastiske familie hunde...
Og jeg elsker ikke min hund mindre end jer.. Min interesse ligger bare ikke i det... Jeg syntes nu det er sjovere at være kreativ og f.eks. male, sy osv..
Men det er da dejligt at nogle har interessen indenfor hunde verdenen.. Bare ikke jeg...
Jeg elsker som sagt vores gamle hund Bella og vores lille nye hvalp på 9 uger utroligt højt.. Ja han har endnu intet navn.. Vi kan ikke finde et der passer... :-(
Men jeg har med dyrlægens hjælp, min fader som er tidligere opdrætter og har jeg ved ikke hvor mange år på bagen, lavet et kuld hvalpe..
Så hovedløst avl vil jeg nu ikke sige det er.. Men det vil i helt sikker påstå igen.. Lige meget hvad har i en komentar til det.. Men det er da helt okay... Men gider ikke spilde min kostbare tid på dette her pjat.. Så syntes jeg det er hyggeligere at læse en god bog...
Så tror skam jeg dropper ud af gipote igen...
Troede vi var her for at hjælpe hinanden og ikke for at gøre andres hverdag mere problemfyldt...
For hvor mange vil våge at påstå at de ikke hele tiden har i baghovedet at folk skriver ubehagelige ting til hinanden... For alle mennesker fortolker ikke ting ens.. Nogle vil syntes det ikke lyder groft og andre vil syntes det lyder groft..
Så bare hav i baghovedet at folk fortolker ting forskelligt...

Held og lykke frem over herinde..

Venlige hilsner
Stine

19-09-2008, 23:23

Hej Stine (hvis du da stadig læser med);

Jeg forstår dig godt. Det er da kærligheden til hundene det handler om.
Jeg har selv stambogsførte hunde, men har da også ejet blandingshund. Jeg har/og gør stadig, elsket alle mine hunde uanset om de har været "ægte" eller ej.
Uanset hvad man vælger, stamtale eller ikke, så må man stole på at det man gør er det rigtige, og så blæse på hvad andre mener.
Jeg kan kun give dig ret. Det er ved at udvikle sig til en hønsegård herinde. Jeg syntes generelt der er for meget med at, min hund er den bedste, istedet for det, det burde handle om, at komme med gode råd og vejledning, samt få hjælp hvis man har et problem.
Nu ved jeg godt at en masse falder mig i nakken. Men I kan bare komme an, for jeg bliver her heller ikke, da jeg får travlt med mit eget forúm.
Jeg er her kun for at lære hvordan mit forum skal se ud, og jeg har lært en masse, den seneste tid, i sær om hvordan det ikke skal se ud.

20-09-2008, 01:48

Hej!
Meget interessant læsning!
Hilsen
Per.

20-09-2008, 07:22

Alt det bøvl med udstillinger?? Nu er din race jo ikke FCIgodkendt, men der er vel klubber, der tager racen ind, stambogsfører den, ikke?

Jeg hører tit den med at det udstilling gider vi ikke, vi avler familiehunde, men udstillingshunde og tavlehunde er også familiehunde, mine har DKK tavle og de har ikke stået på en udstilling de sidste 4 år.

Hvem har påstået at du ikke elsker dine hunde??

Har du interesse i avl, så hører udstilling og godkendelse af dine avlsdyr med, og da det ikke tager halve år at møde op på en udstilling, så vil der være rigelig tid til også at sy og læse.

Hver gang jeg læser om tavleløse racehunde, så slår det mig, at de nok laver uden tavle, fordi deres dyr ikke lever op til standard, idet det er en formsag at stille sin hund for en dommer, det kræver ikke den store vandmestereksamen.

Det kræver en ren hund ( nemt for dig, din er korthåret) at hunden har lært at bevæge sig i trav, at den kan stå stille, mens en dommer rører den, det er alt.

Hvad bøvl er der i det?

Det handler ikke om at elske eller ikke elske sin hund, det handler om at elske racen og ikke smide tavleløse på markedet.

20-09-2008, 08:39

Jeg har en DDH hund, fordi jeg ææælsker kaffe.
Tag dig samme Anja, jeg nedgør ikke din klub, jeg er fuldkommen ligeglad med hvem der er hvor.
Min race lever op til standarden og JO JO JO vi skal avle på hende, med en DDH hanhund.
Uha sådanne typer som dig, er med til krig mellem div klubber, tag dog og hold dig til din egen, og læg dit sladder der.

20-09-2008, 09:08

Vi tager den igen, hvem sviner til?? Er det at svine til at modsige de andre klubber?? at være imod blandingsavl??

Langhår ved schæfer er en fejl iflg. standard og jeg kan da se at der avles på dem i DDH, useriøst.

Bullterrier føder fint selv, westier har ingen øreproblemer, de fladnæsede hunde kan godt trække vejret, og ganespaltning kan selv mennesker lide af.

Min ene race findes slet ikke i DDH, hvordan opdrætter man så?? Men jo nemt at blive champ, men sig mig, hvilken standard dømmer DDH efter? FCIs, ikke sandt?? Hvorfor det, når DKK ikke kan opfylde jeres krav til sunde hunde, som du er inde på?

Lur mig om ikke I har bunker af DKK hunde i DDH, hvor skulle de ellers komme fra i så lille en klub?

Og drop nu at det ævl om at svine til.

20-09-2008, 09:15

Det her begynder da at danne et billede for os almindelige hundeejere hvor vi skal købe vores hunde i fremtiden.
Jer der overvejer hund, brug en masse tid på at finde den rigtige opdrætter, både med og uden tavle.
Det billede Stine tegner af sine hunde og den måde hun omgåes dem på giver da et billede af en person som går mere op i sine hunde end dirv. andre ting, og det er det jeg går efter.
Jeg ved godt at de to hunde jeg har er stambogsført i DKK og de kunne de kun blive fordi både mor og far hunden har opnået flere 1 og 2 præmier på udstillinger.
Til gengæld har jeg så også mødt både mor og far til begge mine hunde fordi opdrætteren havde dem begge. Dertil kom også at her var en opdrætter som godt nok går på udstilling, men for hvem, hundenes ve og vel kom i første række, og ikke alt det papirnusseri.
Selvom jeg har givet 7000 pr hund, så er det jo intet i mod hvad de vil koste mig i årerne fremover. Et forsigtigt slag på tasken siger omkring 9000 kr på årsbasis (dyrlæge, foder, ansvars og sygesikring);
En hund som Stine har avlet vil jo koste det samme på årsbasis og er jo ikke mindre værd end mine eller andres hunde.

20-09-2008, 09:23

ikke alt det papirnusseri

Ja, hvis ikke man gider papirnusseri ( det tager 15 min. at udfylde en stamtavleansøgning), så er det da ok at lave blandingshvalpe/ ikke stambogsførte hvalpe.

Hvis du, Ina tror at udstilling og papirarbejdet tager tid fra en opdrætters hunde, så er den da helt gal.

At gå op i sine hunde er også at sørge for at de er og ligner, hvad de giver sig ud for, undtaget blandinger, der jo kan ligne hvad som helst, så gider man ikke bøvle med udstilling og tavler ved racerene hunde, så er man ingen seriøs opdrætter IM

20-09-2008, 09:43

Hej Ina og Amanda.
Jeg har også altid troet, at det vigtigste ved at have hunde, var glæden og kærligheden til dem, og ikke helt så meget, hvilken klub de kom fra.

Jeg har gennem årerne haft mange hunde, både fra DKK og DRU, og jeg har så sandelig været uheldig begge steder! I dag har jeg en d/s gårdhund uden stambog og en d/s foxhund, altså en blanding, og de betyder ikke mindre for vores familie, end vores udstillings-newfoundlændere gjorde.

Hvis jeg skulle købe hund, ville jeg bestemt ikke være nervøs ved at købe hvalp hos Stine, hvis det var den race jeg gik efter. For mig lyder det som hun er meget seriøs, og gjort alt godt for både tæven og hvalpene.

Og nej, dette er ikke rygklapperi!! Jeg har ikke tidligere deltaget i denne debat og Stines hvalpe, men jeg har fulgt den, og synes efterhånden den udviklede sig til noget ikke ret pænt.

Hilsen Lillian

20-09-2008, 09:54

Jeg ville ønske jeg kunne finde en avler af malteserhunde, som havde samme indstilling til opvæksten som Stine.

Desværre er de fleste malteserhvalpe jeg har fundet frem til opvokset på store kenler i bure og ikke som et hyggeligt lille køkken/stueopdræt.

Stine - har du ikke lyst til at kaste dig over malteseren :o) for så vil jeg gerne på din hvalpeliste.

Varme vuf og hilsner til en gæv kvinde

Silke og Susanne

20-09-2008, 10:00

Hejsa.
jeg kan kun være enig lillian, jeg ville intet have imod at købe en af disse blandinger, det jeg bliver rødglødende over, er al den tilsvining af andre, og hvis klub der er bedst, hvilken race der avles på, der er forkert???
Hov nå ja den er langhåret, puha føj da.
Godt jeg ikke har sådan en forkert hund.
Jo en westie har med garanti øreproblemer, der findes mange hunde der ikke kan få luft, nu fik jeg skrevet forkert ang bullterrier, der skulle stå mops, men ikke engang det kan avlerne stå ved.
Mange hunde lider af HD og allergi pga linieavl, det er så modernet i disse dage også i DKK, DRU og DDH.
Man skulle dælme tro, at i selv havde åbnet disse klubber.
Min hun var i DDH da jeg fik den, jeg er glad for at være der, uanset hvad du måtte mene om dette Anja, og jaaa vi får god kaffe, hvis vi tager den med, og vi hygger og nusser om hundene, for ved du hvad, de kommer i første række hos os, og by the way, så har vi ikke små hunde gående i et akvarie.
Fej for din egen dør, lad andre om deres avl, hvis du vil kaldes seriøs, så se dig for god til denne slags debatter.
Og nej, kig i klubben, så vil du se et samarbejde med Tyskland, og ikke DDK hunde, argh, gider dig simpelthen bare ikke, nyd dine perfekte hunde.
PS, min er IKKE en langhåret schæfer, men en Tervueren, men det ved du jo nok, nu du avler hunde ik?
amanda

20-09-2008, 10:05

Til Anja
Du kan ikke vide hvad jeg ved. Læ sdog hvad der står og lad være at tage det hele negativt. Jeg ved udmærket godt hvad det kræver at være opdrætter med mange hunde. Jeg har da selv besøgt en del inden jeg bestemte mig for sted mine hunde skulle komme fra. Jeg har også vværet uheldig med DKK og en bestemt opdrætter idet min første hund (dalmatiner) var plaget af dirv. ting, men det betød jo ikke at jeg smed ham på porten, men tværdimod gjorde alt for at han skulle have et optimalt hundeliv.
Så du Anja skal ikke diktere mig noget som helst, men du giver et billede som ikke leder hen i mod at det ville være rart at komme hos dig som hundekøber.
Jeg ejer selv to beagles, og jeg har gjort et stort arbejde på at finde lige den opdrætter som kunne stå inde for helt race typiske beagles.
Og det må jeg sige er lykkedes.
Det jeg siger, med mit indlæg, er at jeg ikke ville tøve med at købe en hund af Stine, hvis det vel og mærke var den race jeg gik efter.

20-09-2008, 10:23

Jeg er sikker på at meget af det her

20-09-2008, 12:11

Du har helt ret Stine nordby.. Jeg vil heller ikke udstillinger og alt det der, i hvert fald ikke nu.. Men det kan være at jeg vil om 10 år.. Men det tror jeg nu ikke, men i hvert fald så har du helt ret man behøves ikke stamtavle og alt det der, jeg synes da det er fint nok at der er nogle der gider det, men det gider jeg bare ikke ...

- Silvia ^^ :3

20-09-2008, 13:00

Anja hansen.. Så forklar mig lige hvorfor hendes hvalpe er blandingshunde!!??... Brae fordi de ikke har stamtavle betyder det slet ikke at de ikke er racehunde! De er jo racehunde, du tager helt fejl Tanja.. Fordi de er racehunde..

- Silvia ^^ ;3

20-09-2008, 15:33

Hold da kæft en hønsegård der er herinde... Troede ikke det var lige så slem som på HG.

Jeg er selv blandingshund ejer og ville aldrig bytte ham for en med tavle. Han er dejlig og fejler ingenting hverken på den ene eller anden måde.

Jeg synes godt nogen avler og ejer af tavle hunde kan være utrolig snoppet. Har læst mange gange på HG hvor de både nedgør blandningshunde og mener de burde forbydes/aflives alle sammen. Må indrømme jeg blev sku meget skuffet og harm over disse udtalelser, troede sku ikke så kaldte voksne mennesker kunne finde på at opfør sig på denne måde.

Med det sagt, har jeg personlig ikke noget imod hverken tavle eller tavleløs hunde. Der skal være plads til os alle og sådan er det bare.

Har set den næste hund vi gerne vil have og ja den er med tavle, da det er en race som er utrolig sjællen her hjemme.

20-09-2008, 17:46

Hvor skrev jeg at du, Amanda, har schæfer??

Hvor skrev jeg, Ina, at jeg ved, hvad du ved?? Jeg skrev: hvis du tror........

Jeg har INTET imod blandingshunde, de er dog ærlige og giver sig ikke ud for noget, de ikke er.

Jeg har noget imod tavleløse racerene hunde, netop fordi det er så nemt at få de fleste racer avlsgodkendt og gider man ikke lige gøre DET for sin race, så er man ikke seriøs.

21-09-2008, 10:47

Hej anja.

Nu er du ikke fair!

Du har din holdning, og det er fint - andre har en anden og det er lige så fint.

Her på Gipote "plejer" vi at holde en rar tone, selv om vi er uenige om noget, men jeg kan sørme godt forstå, hvis man får stukket i hovedet, at man ikke er seriøs, at man så bliver lidt stødt.

Cecilia :o)

Som jeg skrev, så "plejer" her ikke at være som en hønsegård, men tvært imod, som i en hyggelig hundegård :o);

Jeg ville ønske at de dårlige minder fra HG ville blive udenfor, og at her igen kan blive plads til en god og venlig tone.

Silke + Susanne

21-09-2008, 12:22

Ja selvfølgelig bliver man stødt når man kaldes for useriøs... Jeg/vi har lagt så meget tid og kærlighed i vores hvalpe..
En af de sidste hvalpe er lige blevet hentet af dens nye familie... Og det var sååå hårdt.. Jeg har stadig tårer i øjnene..
Hun var jo vores lille baby.. Vi har nu kun 1 hvalp tilbage udover den vi selv har beholdt..

Og til Anja.. Så har jeg tænkt over... Du mener at jeg er useriøs fordi jeg ikke har taget div. kurser osv.. Men hvor startede du??? Brugte du masser af penge og tid på at tage kurser inden du fik dit første kuld hvalpe?
Er det for pokker ikke okay at man starter ud med et kuld hvalpe for at se om det er en brance man skulle betræde...?
Man kan jo ikke vide hvor hårdt det er at have hvalpe uden selv at have prøvet det...
Og mht. til stamtavle så ville vi da få stamtavle på Bella hvis vi skulle være opdrættere.. Men nej det er ikke noget for mig.. Det er for hårdt.. Ikke selve arbejdet omkring det at have hvalpe, men at man skal finde en god og kærlig familie og afskeden med hvalpen.. Det kan jeg ikke holde ud en gang til...
Så nej tak.. Bella forbliver uden stamtavle..
Og hun er et perfekt eksemplar af racen så hun ville godt kunne blive avlsgodkendt... :-);
Ha en fortsat rigtig dejlig og hyggelig søndag :-)

21-09-2008, 15:03

Jeg startede også ud ligesom dig Stine, jeg havde en pragtfuld blandingshund, som jeg meget gerne ville have hvalpe på, jeg fandt en lækker han med stamtavle, men parringen var ikke succesfuld, og gudskelov for det, da det senere viste sig, at hun fik konstateret epilepsi. Så gik jeg igang med at udforske div ting, ang. arvelige sygdomme, og avl i det hele taget, der har godt nok, været mange ting at lære, og jeg bliver hele tiden klogere, jeg sidder nu i et avlsudvalg i en special klub, som rookie, faktisk lidt i lære, hos nogle fantastisk dygtige mennesker, hvor jeg suger al den viden til mig som jeg kan.
Jeg har været på opdrætterkursus, i DKK for at få den helt basale viden.
Og bruger mange timer om ugen på hundeweb, ( når hundebasserne hviler ;) )jeg har haft hunde, som jeg ikke synes passede, til mit mål for racerne jeg har, men har nu en lille upcoming star ;), som jeg vil satse på.
Så det har været en vej fra ingenting at vide, til nu at vide noget mere, jeg er den dag i dag, glad for at mit projekt blandingshund i tidernes morgen ikke blev til noget, da jeg så ikke ville have haft den viden jeg har nu. Så viden er vigtig, meget vigtig i opdræt ( af alle dyr ).
Tænk hvis jeg havde sendt et kuld hvalpe videre, som var bærere af epilepsi genet. Puha.

22-09-2008, 08:12

Jeg har da ikke opdrættet hvalpe, hvor står det, Stine?

Men læs nu, hvad Anette skriver, det er nemlig kloge ord.

22-09-2008, 11:40

Ja jeg har læst hvad Anette har skrevet.. Og ja det er kloge ord.. Men så kan du vel også godt se at du nok har mistolket situationen...
Jeg har nu prøvet at få vores første kuld hvalpe... Og som jeg kræftigt har gívet udtryk for, så er avl af hunde ikke noget jeg ønsker at gøre til en levestil..
Dette er vores første og sidste kuld.. Og alle hvalpe er sundhedstjekket i hoved og røv (Undskyld sproget), så jeg kan ikke se sit problem..
Skal vi ikke blive enige om at en enighed omkring dette emne ikke kan lade sig gøre.. Og at vi nu dropper det her fis... Jeg gider virkeligt ikke skal gå og tænke over hvordan mennesker kan have sådanne holdninger omkring mig, når jeg ved at jeg ikke har gjort noget hovedløst eller forkert.. Jeg har virkeligt sat mig godt ind i tingene omkring det har lave hvalpe og har spurgt dyrlæge og eksperter til råds.. Og begge forældre er sundhedstjekket for arvelige sygsomme og det er hvalpenes bedsteforældre også.. Hvad du jo ikke ved er at jeg stadig er i kontakt med dem vi købte vores Bella af... Så alt er iorden og derfor blev jeg sur da du anklagede mig for noget du overhovedet ikke aner noget om... Du kan jo ikke vide hvor meget man har undersøgt forinden man beslutter at ens tæve skal have et kuld hvalpe...
Jeg er nemlig en af de hundeejer som på ingen måder syntes det er ok at lave "dårlige" hunde.. Jeg syntes at alt den debat omkring hunde der lige pludselig går amok på børn, hunde som bliver mishandlet osv.. Er skandaløst i et ellers så velfungerende samfund som Danmark..
Jeg mener at når vi er et så velfungerende samfund burde vi alle have så meget hjerne at vi kan indse at vi har et problem på dyrevelfærdsområdet... Og det er jeg også sikker på i er enige i...
Så hvorfor lave et kuld hvalpe hvor man ikke er sikker på hvordan hvalpene bliver???? Nej det ville være skørt... Men som jeg har sagt har vi undersøgt alt omkring vores hunde og deres forældre...
Og jeg ønsker ikke i skal læse dette på en grov måde.. Blot som et led i min forklaring omkring vores overvejelser....
Håber i får en dejlig mandag alle sammen... :-)

23-09-2008, 19:54

Anja Hansen

Du lyder, i et tidligere indlæg, som om du ikke mener der avles på fysiske defekter. Det er jo direkte ukorrekt. Der er masser af eksempler på både katte og hunderacer hvor der avles på fysiske defekter fordi det nu engang er gjort racetypisk. Istedet for at avle på at fjerne disse defekter, avler man på at forstærke dem. Det er sgu da sygt. Dyrets udseende er jo for en stor dels vedkommende, kreeret af mennesket gennem avl. Avlere af disse hunde/katteracer burde istedet sige, stop, det vil vi ikke være med til. Så kunne de kalde sig ansvarsfulde avlere. Som der avles idag, er det vist mest pengene og prestigen der tæller.
For vi kommer vel ikke uden om at de to ting hænger sammen, selvom mange avlere lyder som om det er den rene underskudsforretning, og kun gøres for sjov skyld. Jeg skal lige sige, jeg intet aner om økonomien i hundeavl, meeen ligefrem en underskudsforretning, det tror jeg nu ikke det er.

24-09-2008, 01:57

Hej Lars Andersen!
Du har fuldkommen ret, det er bare ikke her man bliver belønnet, sandheden vil ingen høre!
Stine Nordby Hasen nævner et "ellers velfungerende samfund" og Danmark, så man bliver helt rørt, jeg tror lige hun skulle slå op i en anden avis!
Det Danmark kender jeg ikke, hvor ligger det!
Angående dyrevelfærd, er der mig bekent et kontor der tager sig af det, det hører hjemme under Civil og Politiafdelingen i Justitsministeriet, og er nogen faldet i søvn, findes de nok på dette kontor, det er vist kun når Ministeren får tæv af pressen, man arbejder?
Venlig hilsen
Per Pedersen

26-09-2008, 15:04

Hej Pe3dersen ... Så vidt jeg kan læse, har jeg ikke skrevet noget om at vores samfund fungere optimalt... Jeg skriver :



Jeg mener at når vi lever i et så velfungerende samfund burde vi alle have så meget hjerne at vi kan indse at vi har et problem på dyrevelfærdsområdet...

Det er ikke romantisk og idyllisk... Nej tværdigmod skriver jeg jo at vi har et problem indenfor dyrevelfærdsområdet!!!!

Så læs lige det jeg skriver ordentligt igennem igen... :-)

30-09-2008, 00:34

Hej Stine!
Jeg indrømmer at jeg var lidt hurtig, og derfor skal du have en undskyldning, ubetinget!
Venlig hilsen
Per Pedersen

30-09-2008, 09:31

Hej Per...
Det er bare helt i orden.. Det var ikke ment negativt fra min side..
Hav en god dag..
Venlige hilsner
Stine

30-09-2008, 10:17

Om hvor galt det er gået med visse racer fordi nogle opdrættere avler med hovedet under armen... Det er grimme sager...

http://www.youtube.com/watch?v=j1MWMEvj7UM

Desværre er udsendelsen blevet slettet på youtube....så den kan ikke ses dér mere! Programmet hed Pedigree Dogs Exposed.

01-10-2008, 13:16

Cristina Larsen

Det er en udemærket udsendelse, men mange de problemer der angribes i den udsendelse har vi faktisk avlsrestriktioner på i DKK og man har i et par år forud for udsendelsen lagt særlig vægt på at forklare udstillingsdommerne vigtigheden af sundhed ved eksteriørbedømmelsen. Det er ikke for sjov at der er særlige regler ved oferførsel af stmbøger fra UK. En dommer kan ganske vist ikke se HD eller en hjertefejl, men de kan holde øje med om hunden kan trække vejret eller gå ordenligt.
Hvem bedømmer hundene uden tavle, og hvem kommer efter opdrættere der avler ud over DKK's etiske retningslinier og avlsrestriktioner? Ingen. Der er ingen love i DK der beskytter dyrene mod dårlig avl.

En hund er en hund uanset papir, og i kraft af at det er levende væsener vil man aldrig kunne sige om blandinger eller racerene eller hunde med tavle er mest raske, MEN hvis jeg må have lov at komme med en lidt mærkelig sammenligning: Alle kan køre galt i bil, uanset bilmærke, men nogle af os har sikkerhedssele på. Det garanterer ikke at det ikke vil gå galt (hunde kan blive syge og sådan er det bare), men det kan betyde at du som køber har mulighed for at undersøge begge forældredyrs status inden køb, og at du kan få indflydelse på opdrætterens "forretning" hvis det bagefter viser sig at de har lavet noget skidt.
Eksempler kan være avlsforbud på enkelte hunde eller hele besætninger, udsmidning eller karantæne fra klubben el.lign..

01-10-2008, 13:32

Ja jeg ved det godt! Jeg har selv en stambogshund og udstiller i DKK, samt har ønske om avl! Nu var det mere for at gøre opmærksom på at der virkelig er hold i det som Lars Andersen skrev tidligere om fysiske defekter! Synes det er skræmmende at se den udsendelse, da de jo tydeligt viser at syge/defekte hunde bruges i avlen fordi der ikke er krav om sundhedsundersøgelser inden hunden bruges i avl- jeg mener både den syge cavalier, mops og ikke mindst pekingeseren som vandt crufts i 2003! Og ejerne af de syge hunde holder deres lille hemmelighed for sig selv og bruger lystigt deres hunde i avl selvom de ved at den er gruelig gal! Og som du selv skriver kan dommeren jo ikke se om hunden har en skjult sygdom- om det så er HD, hjertefejl eller andre grimme ting!Jeg synes det er forkasteligt! Jeg mener jo at man selvfølgelig skal avle hunde som så vidt muligt overholder racestandarden- men dælme ikke overdrive på den måde! Det er sundhed frem for alt- både fysisk og psykisk! Synes det var grimt at høre ham der omtalte de hunde vi viser i ringen idag som mutanter....py ha

01-10-2008, 13:38

Det var bestemt ikke for at lange ud efter nogen- hverken opdrættere af stambogshunde eller andre... Jeg er selv en af dem der har et ben i hver lejr- og jeg har som nævnt i min anden besked ønske om selv at opdrætte DKK bullmastiffer, hvis min tæve er sund i hofter, albuer osv..... smiler

01-10-2008, 13:47

Det kan du også sagtens have selvom du ønsker forbedringer. Det er der altid plads til. :);

Så langt jeg kan læse er vi i hvert fald enige i at det ikke er ok at tydeligt syge dyr kan vinde udstillinger - det nytter ikke at hunden er flot hvis den ikke fungerer som hund. Det var bare vigtigt at pointere at den udsendelse ikke kan bruges som beskrivelse af danske tilstande.

01-10-2008, 13:58

Da jeg så den udsendelse blev jeg faktisk en smule bekymret! Jeg tænker på hende der udstillede den syge cavalier med syringomyelia....hun ville jo ikke indrømme at hunden var syg- og da slet ikke at den havde produceret hvalpe....ingen kontrol. Jeg personligt bliver da lidt bange....er der mon enkelte her i DK som render rundt med små hemmeligheder?? Det håber jeg ikke.....men hjerteløse mennesker er der jo desværre nogle stykker af!

01-10-2008, 19:23

Jeg indrømmer, jeg ikke ved hvordan reglerne er vedr. avl af racehunde. jeg ved bare at jeg har set flere udsendelser om dette i fjernsynet og jeg bliver lige harm hver gang. Det er helt sikkert at nogle kun avler for pengenes skyld. Jeg synes jo det er lidt spøjst, at blandt mennesker er forskellighed en kvalitet men for vores hunde og katte skal man helst ikke kunne kende den ene fra den anden. Jeg ved godt det er lidt groft skåret ud.
Jeg har ellers nogle sjove eksempler med min egen hund. Han er en labrador blanding, men ligner meget en labrador. Han er lidt højere, har meget lidt fane på hale og baglår og så har han halen i en bue over ryggen. Tydeligt en blanding. Ikke desto mindre er jeg blevet tilbudt parring i Jylland ( Ja, det er altså hunden der er), Jeg har fået at vide, han var et utroligt flot eksemplar af racen, hvortil jeg svarede " tusinde tak. Hvilken en af dem ?) og jeg har fået at vide, han var den flotteste cheesepeak Bay retriever han længe havde set. Han havde selv haft en. Jo jooo. Så deeet.
Lidt morsomt er det nu. Vi har fået ham fra et internat gennem Dyrenes beskyttelse og de første 14 dage var vi sikre på, han havde DAMP. Der manglede vel sådan set kun at være poteaftryk på loftet, så havde han været alle steder. Men okay. Han var også kun knapt 1 år. Men efter et par træningsforløb i Politihundeforeningen og træning i DCH er han blevet en dejlig hund. Han er lige startet med at komme med på jagt, og det kan han rigtigt godt li'.
For mig er det hamrende ligegyldigt med stamtavle. Jeg har bare svært ved, at vi mennesker er så ivrige efter at bestemme hvad der er rigtigt og forkert på andre dyreracer og, for nogens vedkommende, ikke kan acceptere at hul-i-hækkenhunde er nøjagtigt lige så gode som de fineste (ind)avl.

02-10-2008, 07:23

Hej Lars.
Jeg holder helt med dig. Stambogen er ikke altid det vigtigste, hvis man "bare" vil have en god hund!
Vi har en d/s gårdhunde-tæve, (uden stambog), som er verdens dejligste hund, og vi ville gerne have en mere. Vi fandt så en lille han-hvalp, også uden papirer og lige så dejlig.
Ad nogle kringlede veje, fandt vi frem til, at vores hanhund dog var halv foxterrier, men pyt så med det. Forleden mødte jeg et ældre par, som selv havde foxterrier, som fortalte mig, at jeg havde en utrolig flot foxterrier????? Det blev jeg selvfølgelig glad for at høre, men da jeg fortalte dem, hvordan det hang sammen, så de temmelig sjove ud i ansigterne, men så kunne de pludselig godt se forskellen!
Men hvorom alting er, så har vi to pragtfulde hunde, og det er da det vigtigste!
Hilsen Lillian.

04-10-2008, 22:39

Men .. Hvorfor er det egentlig også så vigtigt med de stambøger??.. Er det ikke ret lige meget?.. Kan ikke forstå hvorfor det er så vigtigt hvorfor kan man ikke bare sælge en hund uden stambog som det samme for en hund med stambog??

- Silvia ^^ :3

04-10-2008, 23:46

Silvia

Det kan man i mange tilfælde også hvis man har en race der er på mode. Men i kraft af at der for de fleste racers vedkommende er flere udgifter og krav forbundet med tavleavl er det op til den enkeltes samvittighed. Lige nu ser det dog ud til at markedet er begyndt at blive mættet i kraft af at priserne stille og roligt er faldet og avlere/opdrættere brænder inde med hvalpe.

Hvad vigtigheden af stambogen angår er jeg enig i at den er ligegyldig hvis man er ligeglad med indavl, racerenhed, baggrund, udstilling og konkurrencer. Selv er jeg DKK hele vejen igennem, for jeg kan ikke "bruge" andet og jeg går meget op i at få en hund af ordentlige linier som jeg kan undersøge, men jeg indrømmer da gerne at det ikke gør min hund sødere end alle andres (eller, jo, for mig er han selfølgelig verdens mest vidunderlige, men i forstår vel hvad jeg mener). Det er dog vigtigt at folk prøver at forstå at vi er mange ejere der skal bruge mere end "sød" eller "god" til de formål hundene skal opfylde.

06-10-2008, 20:27

Ja ja, jeg forstår det godt, men stadig.. Men det er nu også lige meget det vigtigeste er at man bare har en trofast og sød og rar ven :) Men hvad hdder din hund Annemie?..

- Silvia ^^ ;3

P.S flot navn Annemie ! <3

06-10-2008, 20:48

Uha, hvor er jeg ikke enig. For det første foregår indavl jo også på rene racer.
Dernæst, hvad er så så vigtigt at "sød og god" ikke er nok. Sød og god burde faktisk være altafgørende. Jeg kender en der har Rotweilere som vist er rigtigt godt præmieret, men går man forbi deres hus flipper hundene fuldstændigt ud, og på et tidspunkt turde hans kone ikke selv gå ind i huset hvis de ikke var lukket inde. Og de gener avler han på både i her og i udlandet. Jeg ved godt at meget af det er opdragelse eller mangel på samme, men han har fortalt at hannens agressivitet var lidt et problem når de var i ringen, så jo, sød og god burde være det eneste afgørende. Udstillinger er jo bare noget menneskeskabt fis for at vise andre, at ens legetøj er pænere end deres. For er det ikke hvad hunden så bliver reduceret til. Et stykke legetøj eller potensforlænger.

06-10-2008, 21:43

Lars, hvad er det for en gang vrøvl med udstillingshunde??? Ja, jeg tillader mig at spørge!!!
Jeg udstiller mine hunde, fordi folk kan se, hvor langt vi er nået med rekonstruktionen med netop min race. Og ja, vi avler kun på de bedste dyr som er mentaltestet.
En hund er hverken legetøj eller potensforlænger indenfor min race!!!
Lonni

06-10-2008, 21:46

Hej lars,
Jeg siger bestemt ikke at indavl ikke foregår ved rene hunde (sådan er de jo opstået), men du kan kontrollere graden af det med en tavle allerede inden køb - uden har du bare opdrætters ord.

Til det med sød og god skriver jeg netop at det ikke er nok, ikke at det er ligegyldigt. Den rottweiler du beskriver mangler jo den "sød og god" som vi vist er enige i alle hunde burde have - men nogle af os vil have mere (altså, sød + andet), såsom brugsegenskaber. Jeg ville hellere ikke købe en hund efter sådanne linier, men igen ville jeg kunne se om den hvalp jeg overvejer at købe er beslægtet med den du beskriver hvis jeg havde tavlen, og det ville jeg ikke kunne uden - så der viser papiret sig igen som et godt værktøj.
For at komme med et helt konkret eksempel er det vigtigt for mig at have en sød hund som OGS

05-11-2008, 16:25

Hej. Bare lige et lille indlæg. Jeg sagde udstilling, ikke agility. Agility er jo det rene leg for hunden. Jeg mener der er meget stor forskel på hvad en ren udstillingshund oplever og hvad en agilityhund oplever, om jeg så må sige.

05-11-2008, 18:24

Til annemie!
Så er han da også noget specielt hvis han er mors nummer 1 xD ;D


- Silvia ^^ :3

11-11-2008, 00:26

Vil lige sige at jeg ikke har fulgt denne debat, blot at du ikke troede på underskudsforretning mht til avl.
Har lige solgt 11 blandingshvalpe til en pris af 1500kr pr stk.
Vi har fodret hvalpene med det bedste foder, de har været ved dyrlægen alle 11. Blevet undersøgt,ormkur osv. Har regnet ud at det har kostet os 2000 kr pr hvalp i udgift,så vi har stort underskud. MEN det opvejes af den glæde og ikke mindst lærdom i hundens adfærd. Alle hvalpe er blevet socialiseret, hørt lydteapi fra fødslen, kørt bil, været ved stranden, med på arbejde + 100 andre ting. Tæven er nu blevet steriliseret det koster forresten 4600 kr. Jo jeg er skam seriøs og har ikke tjent en krone

11-11-2008, 08:55

Jeg laver blandingshvalpe!
Med god samvittighed endda..
Vores hvalpe kommer også ud på køreture, korte og lange.. Tæven får vaccination og ormekur inden fødsel og kvalitetsfoder til drægtige og diegivende tæver!
Hvalpene får madpakke med herfra, sundhedsattest, chip, vaccination og orme-loppebeh. m.m. OG vores hunde er "up to date med dyrlæge tjek"!
Mine hvalpe er sunde hunde, ligesom mange andre blandingshvalpe, bl.a. fordi man deler genpolerne fra forældredyrene..
Jeg tager med god samvittighed 4000 kr. for mine blandinger, da jeg mener det udelukker spontankøb, samtidig med at jeg har en hel del udgifter på foder, dyrlæge, socialisering (køreture, lydbånd m.m.) og hanhund (selvfølgelig ikke når det er min egen).

Blandingshvalpe kan være fuldt ud lige så velovervejede, om end nogle gange mere, end hos visse raceopdrættere!
Ingen kan tillade sig at generalisere!

Der findes jo heldigvis seriøse af både den ene og den anden slags opdrætter.

Men enige kan vi blive om de hjemløse større blandingsracer på internaterne, der nok i sin tid har været en billig hvalp (500-1000 kr.), dette bærer opdrætteren i så fald et kæmpe ansvar for..
Det skulle (efter min mening) forbydes ved lov, at sælge levende dyr til de priser, ligesom det burde være et lovkrav at opdrætteren registrere hvalpene inden afrejse.

11-11-2008, 15:39

Jeg tror nu ikke at man kan give prisen skylden. Er man en uegnet hundeejer er det jo ligegyldigt om man har givet 500 eller 5000 for sin hund, så det er op til avler/opdrætterne at lytte efter de rigtige spørgsmål og stille krav til deres købere uanset hvilken "type" hund de sælger.

11-11-2008, 18:00

Helt klart, som jeg også skrev er det opdrætterens ansvar!
Men jeg mener alligevel det er nemmere at lade sig friste til spontan køb, hvis hvalpen er billig.. Det er jo nemmere at grave 500 frem i kontanter midt på måneden end 5000..

18-11-2008, 23:04

Ja det er rigtigt at prisen har meget at sige for mange mennesker.. Der findes desværre er nogle meget forskruet mennesker i dagens Danmark, som ikke opfatter hunde som vi.. Ellers sad vi nok ikke på Gipote og diskuterede om hunde???
Men de mennesker anskaffer en sød lille hundehvalp til børnene om sommeren og når de så når vinter halvåret så lader de hvalpen aflive eller sælger den.. Og det gentager sig år efter år.. (Kender selv en som havde et kuld jagthunde til salg, hvor en familie selv berettede det);
Dette er jo ikke hunde som man køber for 4000 kr... For det ville i sidste ende blive alt for dyrt for dem.. For vi alle ved at en hund "falder i værdi" jo ældre den bliver... Derfor er det oftes hunde som ikke koster alverden som sælges videre og ender som kastebold...
Den eneste måde man som sælger undgår dette er at sætte prisen på sine hunde op...
Når folk betaler en god sum penge for noget, så passer de oftes på dem/det...
Sådan er det jo også hvis man køber en dyr sofa, så må hundene lige pludselig ikke være i sofaen, men det måtte de i den gamle... Håber i forstår hvad jeg mener...
Derfor burde man som sælger ikke sælge sine hvalpe for billigt...
Men man skal hellere ikke tage alt alt for meget for dem...
Men uanset pris, så er det virkeligt svært at frasortere "dårlige" hundekøbere... For hold da op hvor folk kan lyve for at få fingerne i en god hvalp... Det er helt absurt..
Så uanset hvad skal man altid lave en salgskontrakt... For selvom købeloven siger at man har 2 års garanti på en hund, så kan man intet stille op unden en kontrakt.. Så sørg for at bede om en når i køber hund, eller lav en hvis i sælger en hvalp..
F.eks. skriv at de skal kontakte jer hvis de ønsker at sælge hvalpen videre og hvis dette ikke sker så stil en klausul på f.eks. 30.000 som de så vil blive slæbt i retten med.. Skriv f.eks. også at hunden ikke må aflives uden man som sælger bliver informeret (Og samme vilkår om vidre salget);
ALT der skrives under på er gyldigt.. ALT!!!
Jeg har selv fået en advokat til at udarbejde vores salgskontrakt, da vi solgte vores 10 små bullerbasser..
Uden en kontrakt kan man intet bevise.. Hellere ikke at hvalpen stammer fra egen avl.. Eller af hvem man har købt en hvalp...
Dette ville stoppe mange fra at sælge deres hunde videre...
Håber ikke i misforstår dette.. Kom bare med et godt råd til hvordan man som køber og sælger kan undgå problemer...
Hav en fortsat god aften...
Hunde hilsner
Stine