Indlæg: 4

Oprettet af | Oprettet: 16-02-2008, 08:59

kastration

Hej,

Vil lige høre om der er nogen der ved hvornår man tidligst må få sin hanhund kastreret?

Venlig hilsen
Sofie Gehling

Skriv et svar til indlægget



16-02-2008, 09:24

Davs
En god ledetråd som mange bruger, er at vente med dette til hunden har skiftet tænder, før er den ikke rigtig psykisk moden. Men det er forskelligt fra dyrlæge til dyrlæge, ligesom prisen for denne operation. Men prøv at kontakte forskellige dyrlæger.
Vh Lonni

16-02-2008, 10:23

Hej Sofie,
Jeg blev - som Lonnie skriver - rådet til at vente med kastration af min hanhund til han havde været gennem den første kønsmodning. Han blev kastreret da han var ca. 7½ måned (lille hund). Det gik fuldstændig som det skulle, han var frisk allerede 2 timer efter vi havde hentet ham og ca. 1 uge efter operationen fik han fjernet stingene og alt konstateret at alt var OK. Jeg valgte at give ham et par løbetidsbuksker på i nogle dage lige efter operationen, dels for at han ikke selv skulle slikke i såret og dels for at min anden hund ikke skulle gøre det. Det fungerede fint. Han er bestemt ikke blevet mindre "hanhund" end andre hanhunde - letter ben, har attitude når vi møder andre hunde, men til gengæld lever han et fredeligt liv og kan omgås og lege med alle andre hunde ligegyldigt køn på alle tider af året, også selv om der er damer i løbetid. Han har heller ikke fået problemer med fedme, dovenskab eller pelsproblemer som man hører nogen advare om. Så jeg kan godt anbefale det i en tidlig alder - man skal selvfølgelig være 110% sikker på, at man ikke ønsker at bruge hunden i avl.
Mvh
Gitte

16-02-2008, 11:53

Udstillingsfeber Ja, det er hvad jeg er begyndt at få nu, selvom jeg ikke selv skal udstille, men på udstilling imorgen i Odense. Spændingen er steget yderligere, da der vist kun er 1-2 tæver i åben kl. De andre er unghunde, champions. Så min opdrætter er meget spændt på, om nu Jørgen Hindse syntes så godt om den sorte Broholmer, at hun får det sidste cert. Jeg skal følges med andre hundevenner, nogle der aldrig har været på udstilling, og de glæder sig meget.
Der er 44 Rottweilere før Broholmerne, så sådan ca ved middagstid går det løs:-). Vi skal så iaften samles her, for at lægge en plan om, hvornår jeg bliver hentet imorgen. Hundepigen bliver hjemme, bliver selvfølgelig luftet godt af imorgen, og får et godt ben at hygge sig med.
Så jeg ser igen frem til en dejlig dag i hundenes tegn.
Vh Lonni

16-02-2008, 14:51

Davs igen
Indlægget skulle have stået under løs snak, men sådan kan det jo gå, når man har hunde på hjernen:-);
Fortsat god dag
Vh Lonni