Den hund som du beskriver er den klassiske gamle labrador.
En lidt mere kompakt hund med en lidt kortere snude end formel 1' erne.
Der er dog efterhånden en del opdrættere der blander f1'erne med de gammeldags labradorer, så du kan også nemt finde nogle hunde som går som f1'ere som har en kort snude.
Du vil dog nemt kunne se forskel allerede når hvalpen er 5-8 uger gammel.
Jeg vil anbefale at I midlertidigt slår udseendet ud af hovedet, og mere kigger på hvordan hunden skal være rent mentalt. For selvom mange mener at en labrador er en labrador, så kan der være stor forskel på de linier der bliver fremavlet.
Man kan få en hund som er fint tilfreds med at ligge i sofaen hver dag, og man kan få en hund der skal ud og træne minimum hver dag, for at blive stimulere tilstækkeligt.
Når I har fundet ud af hvad I kan tilbyde hunden, så kan det helt sikker lade sig gøre at finde en opdrætter der har en hund der passer til disse behov.
Hilsen Freja's far, som har en skøn f1 lab.