Indlæg: 11

Oprettet af | Oprettet: 22-08-2010, 17:21

Hund nr. 2?

Hej.
Vi har en tævehvalp på lidt over 8 måneder, og vi har snakket om at anskaffe os en hund til om et par måneder. Væres tæve skal snart stereliseres.
Vi vil gerne have en cocker spaniel eller en hund i den størrelse.
Vi ville gerne have en hanhund, som så også ville skulle kastreres på et tidspunkt. Men så snakkede jeg med en ude i hundeskoven, da vi gik derude, og han mente, at det ville være bedst med 2 tæver... Er der nogen af jer, der har nogen erfaringer med, om det er bedst med tæve+hanhund eller tæve+tæve eller er det egentlig "ligemeget"? Hvis man kan sige det... Er det bedst, hvis den nye hund er yngre end hende, som vi har i forvejen?

Mange tak for jeres svar...

Skriv et svar til indlægget



22-08-2010, 19:15

Hej Carina.
Jeg overvejer også hund nr 2 og er blevet anbefalet, at der er mindst 2 år mellem de to hunde. Min (tæve) er lige fyldt 1,5 år. Jeg tror, det er ok både med to af samme køn og 2 af forsk. køn - så vidt jeg ved...

22-08-2010, 21:31

Bortset fra, at det nok er rigtig godt at hund nr. 1 er voksen og moden - dvs. ca 2 år, så er kønnet nok ikke så vigtigt. De skal nok finde ud af det. Så er der lige det med løbetiden - ja, hvis der er en af hvert køn, så skal de jo holdes adskilt i den kritiske periode to gange om året. Men det er ca. 2 x 2 uger, et drejer sig om. Nogen bytter hund, nogen sætter skillevæg op - man skal bare være klar over, at det hurtigt kan gå galt hvis man har en han og en tæve sammen. Men der er nok ingen tvivl om at hundene vil få glæde af hinanden. Vores egen plan er, at beholde en tævehvalp, når vores egen skal have hvalpe til næste forår. Hvis hun ellers bliver avlsgodkendt. Ellers finder vi på noget andet, for der er ingen tvivl om, at vi skal have en hund nr. 2.

24-08-2010, 17:29

Tak for jeres svar...

Jeg vidste ikke det med de 2 år mellem hundene. Vores hvalp er jo ikke moden endnu så ;);

Tror I, at det ville skabe problemer, hvis hund 2 var ældre end hund 1? Hvis nu vi ikke beslutter os for en hvalp...

Vores hvalp skal snart sterialiseres, så det vil ikke spille ind, når det en gang er tid til nr. 2 hund, for den vil også skulle sterialiseres/kastereres.
Endnu en gang tak.

23-09-2010, 22:14

Vi har to tævehunde (Cavalier King Charles Spaniels) den første fik vi da hun var næsten 2 år gammel. 1½ år efter fik vi en mere, den nye var da 15 måneder gammel. Der er altså ca. 2 år mellem dem. De trives fantastisk godt sammen og er meget glade for hinanden. Der er ingen tvivl om, at den ældste, altså hende vi har haft længst, er "førerhund", og nr. 2 accepterer dette fuldt ud.

24-09-2010, 11:02

Vi fik hvalpe her i huset for godt 17 uger siden. Jeg ville som udgangspunkt beholde en hvalp. Jeg valgte at beholde en hanhvalp, fordi moren absolut ikke kan sammen med andre tæver - det viste sig helt tydeligt da hun blev 1-1½ år når hun var i selskab med andre tæver i f.eks en hundeskov. Derfor syntes jeg slet ikke jeg ville lade det komme an på en prøve at beholde en tæve. Men, der er desuden gode råd at hente om det at anskaffe sig hund nr. 2 på følgende hjemmeside:

http://www.hundeskolentrofast.dk/artikler/servicetildig/naarhundenskalhaveenlillebror.htm

24-09-2010, 11:04

Birgit Lorentz Jensen Vi her i familien har 2 hunde, en Labrador tæve på 10 mdr. og en dansk/svensk tæve på 8 år. Vi var noget spændt på hvad den gamle ville sige til at få en 8 ugers hvalp ind i familien. Det tog hun som en selvfølge. I dag er de uadskillige. Sover sammen om dagen nærmest oven på hinanden, er altid sammen. Passer på hinanden, spiser pænt sammen. Så jeg kan anbefale at have 2 hunde.
for omkring en time siden · Synes godt omFjern tilkendegivelse af, at du synes godt om dette · 2 personerIndlæser...

24-09-2010, 20:27

For 30 år siden var det yderst sjældent folk havde to hunde. I dag fornemmer jeg, der er ved at gå mode i at have to hunde. Jeg har selv haft kuldbrødre - to Sanktbernhardshunde. Og min erfaring er, at flokdyr som hunde, har megen glæde af at være to, - men det kan også give store problemer. For det første, er det lidt af et lotterispil, om de to hunde man vælger nu også ”passer” sammen, For det andet kan der let opstå jalousi og kamp hundene imellem om mennesket gunst. For det tredje mener jeg bestemt, det er sværere at opdrage to end en hund.

Af andre ting man bør tænke over kan nævnes : Kan man få to hunde passet ved ferie og lign. - har man det økonomiske overskud til foder, dyrlægeregninger m.m. - især ved store hunde kan det let blive dyrere end at have en bil.

Jeg vil især bede unge mennesker, som endnu ikke har fået børn, om at tænke sig godt om, inden I anskaffer jer hund nr. to – Vil I have overskud og den fornødne tid, til både at have fuldtidsarbejde, børn og to hunde ?

Mvh
Palle

14-10-2010, 21:14

Er der ikke forskel på hvornår de er mentalt modne?
Har man en lille hund er den færdig med at vokse når den er 7-9 måneder og en stor når den er 1-1 1/2 år.
Gælder den forskel ikke også mentalt?