Indlæg: 4

Oprettet af | Oprettet: 25-05-2007, 16:22

Golden retriever/ Schæfer

Hejsa.

Er der nogen der kan hjælpe med at finde den rigtige race til os. Vi har snakket med nogle kennel folk, men desværre har jeg hver gang følt, at de har snakket for at sælge netop deres race.

Jeg har tidligere haft golden retrievere og er meget tilhænger af denne race, da dens temperament tiltager mig. Manden er dog til schæfer, men jeg har ikke kendskab til opdragelsen af denne. Vil opdragelsen af disse racer være meget ens (samme tonefald osv.);

De bøger jeg har læst har ikke rigtigt kunnet tilfredsstille mig med svar, så hvis der sidder nogen med erfaring fra begge racer høre jeg gerne fra jer.
Hunden skal bruges til lydighedstræning og familiehund.

Skriv et svar til indlægget



25-05-2007, 20:17

Hej Mette.

der er en verden til forskel på de to racer du nævner.

Schæfter er en brugshund og fungere helt fint som familie´hund også men den vil arbejde.

Retriveren er en jagthund og vil også gerne ud og træne og fungere også optimalt som familiehund.

Alle hunde skal trænes og aktiveres.

En schæfter er en "blød" hund oppe i knolden, man skal ikke tale skrapt.

Retriveren er lidt mere """Håndhudet""", det er en anden konsekvens.

Jeg syntes du skal rette henvendelse til Schæferhundeklubben under Dansk Kennel Klub, det samme gøre med Retriver klubben også under Dansk Kennel Klub, på den måde finder du de helt rigtige forskelle.

Held og lykke med din søgen, dejligt at hører du har lyst til at træne, det vil de nye hund blive glad for.

26-06-2007, 11:33

Hej - jeg mener bestemt ikke at en schæfer er "blød" i hovedet.
Det er rigtigt at disse hunde findes - det gør de vel indenfor alle racer!!
Jeg er opvokset med schæferhunde, min far er politimand og har været én af danmarks bedste schæferhundefører, så jeg har været med til at træne mange schæferhunde.

Jeg synes bestemt at schæferen er en dejlig hund, men det kræver oftest at man køber dem igennem en anerkendt kennel.

Jeg synes I skal gøre op med jer selv, hvad I vil bruge hunden til, og derfra vælge jeres race.

Held og lykke med det;;o)

26-06-2007, 16:48

Mia,

jeg tror der er noget du har misforstået... med "blød i hovedet" er jeg helt sikker på at Anita mener at en schæfer er en følsom hund, som skal tages stille og roligt. Og det er helt rigtigt!

Det er også derfor kun en ud af mange hundrede schæfere egner sig som politihunde - det er fordi racen ikke duer til det, som den er fremavlet.

29-12-2007, 11:09

Jeg har tidligere haft schæfer og har nu en golden. De 2 racer er der intet at sammenligne med - efter min mening. De har begge 4 ben og en hale, men så slutter dét også! :-);

Schæferen var hyper aktiv, det er en "hyler" forstået på den måde, at når den bliver træt, gerne vil arbejde/ivrig ..... eller sagt meget kort: den hyler/piver meget. Det er der for sig vidt intet i vejen med, men det kan blive frustrerende at høre på i længden, hvis ikke man er opmærksom. Dernæst er schæferen en eminent familiehund der hele tiden er "på". Golden retr. (som jeg har nu) har 2 gear. Enten eet lavt eller eet meget højt! Den er godmodig og du kan gøre næsten hvad som helst ved den - udn den siger ret meget. Schæferen finder sig ikke i hvad som helst! Har du børn - eller planer om børn, ville jeg klart vælge en golden. Har du for meget fritid, ville jeg klart vælge en schæfer! :-)