Meget af det, du fortæller, kan skyldes stress..
I må IKKE lege med bold og frisbee med ham. Det er alt for strrssende. Jeg gjorde den samme fejl med min Silke, da hun var helt ung.
Nogle hunde elsker bare at rende efter en bold, så de allerhelst vil gøre det hele tiden. Og de bliver nærmest rastløse og utilfredse, når man ikke kaster bold til dem.
Silke kunne slet ikke slappe af og hun havde slet ingen appetit dengang. Heldigvis blev jeg klar over, at det var boldspil den var gal med, fordi det indimellem dukker op på forskellige hjemmesider.
Vi bruger stadig bolden. Men nu bliver den kun brugt som belønning når hun har lavet noget rigtig godt. F.eks. når hun har gennemført et par af øvelserne i DKK's lydighedsprøver..
Insektskræk kan også være et resultat af stress. Men det kan da også være at han har stukket sig på en bi? Så holder man jo snuden for sig selv i et stykke tid. Det kan være frygtelig skræmmende at blive stukket hvis man samtidig er ude i et nyt hjem og ikke rigtig kan stole på sin ejer. Din usikkerhed på ham kan sagtens være gensidig..
Du skriver, at han kan dække på afstand og hente apport og alt muligt andet......... Er der noget af det, som han ikke kunne før du fik ham? Er der noget, som DU har lært ham?
Selve den svære proces at HAN skal forstå hvad DU vil have ham til, og at DU skal finde ud af, hvordan du får ham til at forstå det, --den proces er så givende og vigtig for jeres forhold til hinanden fremover. Og vigtig for at han igen skal blive en glad hund, som kan mærke at hans ejer er stolt over ham.
På denne side:
http://www.dansk-kennel-klub.dk/files/pdf/LP-_Regler_2010_a~.pdf
er der en nøje beskrivelse af øvelserne i DKK's 3 første lydighedsklasser.
Klasse 1 begynder på side 12.
-Klasse 2 begynder på side16.
Og klasse tre begynder på side 20.
På siderne 1-12 er beskrevet de forskellige regler for at deltage i en lydighedsprøve. Dem behøver du kun at læse, hvis du får mod på at gå op til prøve med ham.
Men det er godt, at han bliver undersøgt af dyrlægen., For han kan også have en skade i ryg eller hofter hvis han er bare halvt så vild, som min Silke er, når hun springer efter en bold.
Skær endelig ned på motionen. Det er jo slet ikke sundt hvis han er syg. Lav noget fodersøg når I går tur i stedet: Tag en del af hans tørfoder med, og drys det ud over en græsplæne. Lad ham sidde og vente mens du drysser det ud, og giv derefter kommandoen "søg".
-------Og når I er hos dyrlægen, så spørg ham om der er meget hjerte/lungeorm i jeres område. Det er en sygdom, som kan give meget uspecifikke symptomer. Hvis I bor i Nordsjælland, så er det en god ide at få ham testet hver halve år.