Sidder i en ret mærkelig problemstilling. Har en border terrie tæve, hun har altid været utrolig aktiv, fræk og meget kontaktsøgende for vi skulle lave noget sammen. Hun er 6 år nu og har bestemt ikke haft det letteste liv hendes første leveår ( har kun haft hende 3 år) Har rent ud sagt været et helved at træne hende op til en "god" hund.
Nu ligger landet sådan at hun blev kørt ned for 5 måneder siden og tiden er gået med genoptræning osv. Men trods hun har det godt og får masser at motion og aktivering er hun meget inaktiv, vil bare helst ligge i hendes kurv hele dagen, gider ikke rigtig stå op om morgen.
Så alle folk siger hun er blevet gl. før tid, de kloge siger hunde pleje at falde til ro omkring 5 års alderen.
Hvordan har i oplevet jeres hund blive gl, for syntes nu nok det er kommet sådan lige med det samme med hende har, kan ikke huske det med de andre hunde at de pludselig har sat tempoet ned på den måde.