Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 05-07-2010, 15:18

Modtagelig efter fødsel ?

Jeg ved godt at dette spørgsmål måske ikke lige hører ind under hvalpe, men jeg prøver alligevel og håber på svar ..

Min mormors tæve fødte for 13 dage siden (min hund er far) .. Jeg skal rejse på lørdag og det har hele tiden været meningen at min mormor skulle passe ham imens jeg rejste ..
Men det virker som om han er MEGET interesseret i at "hoppe" på hende igen ..

Spørgsmålet er : Er hun modtagelig allerede efter 13 dage og mener I at jeg måske skal få passet min hund et andet i sted for at være sikker på at der ikke sker flere "uheld" ?

Rikke

Skriv et svar til indlægget



07-07-2010, 19:23

jeg TROR ikke at tæven er klar...

men for en sikkerhedes skyld spørg en dyrlæge... de ved altid bedst

16-07-2010, 15:57

Jeg tror såmænd ikke at tæven kan blive gravid igen allerede. Men hvis hun ikke får ro til at passe sine hvalpe, så kan hun miste mælken. Når hanhunden ikke kan lade hende være, så synes jeg at det er en dårlig ide at lade dem være sammen.

Hvis hun er førstegangsfødende, så er det altså rigtig synd hvis hun ikke får fred til at nyde sine nye små hvalpe.

Tæven og hvalpene er vel blevet tilset af en dyrlæge efter fødslen. Og I kan godt ringe til den dyrlæge og få råd og vejledning om lige netop sådan nogle ting. Det behøver jo ikke at koste noget.

En anden sag er, at tæven kan have udflod som "lokker" hanhunden... Og så kan det være tegn på betændelse. Så skal hun til dyrlæge.