Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 13-06-2010, 21:24

Hyperaktiv fransk

Hejsa.
Jeg har en skøn fransk dreng på næsten 2,5 år. Normalt når vi bare er selv hjemme så er han stille og rolig, og ligger og putter eller leger med sit legetøj eller hygger med missen. MEN hvis vi så får gæster, så blir han til et lille dampbarn. Kører sig selv helt op, hopper op af folk (dette holder dog hurtigt op igen) Men kører i højeste gear, og kan slet ikke finde ro igen, og folk synes jo han er træls for de ser ham jo ikke når vi er selv. Der er han den sødeste lille hund, som bare tuller lidt rundt og hygger sig. Problemet opstår også hvis vi tager ham med ud. Så kører han også helt op. Og det hele blir jo forstærket af at han er en fransk, og han er ret flad, så han får meget overfladisk respiration, og det hele kører bare på ham.og han snorker/grynter meget højlydt. Folk blir endda bange for ham, men der er absolut intet ondt skabt i den hund! Hvad gør jeg ved det her problem? Jeg håbede lidt han ville vokse fra det, men det er ikke sket endnu. Håber nogen har nogle gode råd? Hilsen Maja og Nemo :)

Skriv et svar til indlægget



13-06-2010, 23:40

Kører han sig selv op - eller er det gæsterne, der kører ham op? Jeg tror du kan prøve to ting, Den ene er, at lukke ham ind for sig selv i et rum, han er tryg ved. Når der ankommer gæster er der jo en masse aktivitet, med at hilse på, hænge overtøj på plads, finde en stol, osv. Når så der er ro, briefer du dine gæster i, at de skal ignorere ham og lade som ingenting, når han kommer ind. Så åbner du stille og roligt (!) døren ind til ham, og går hen og sætter dig ned. Jeg tror hurtigt han finder ud af, at man bare er stille og rolig i det her selskab. Men det er vigtigt, at gæsterne ignorerer ham totalt i starten, ellers virker det ikke.
Den anden mulighed er, at du inviterer nogle få udvalgte, som får en grundig instruktion inden de kommer. De skal kun tale med dig og hinanden, hunden skal ignoreres. I dette tlfælde er den i samme rum som jer, når gæsterne kommer. Hvis den farer hen og springer op, vender man siden til den - det er et signal om, at man ikke er interesseret i kontakt, på "hundsk."
Når man så har sat sig ned og fundet sig til rette, kan man hilse på hunden stille og roligt.
Jeg tror "ro" er nøgleordet her, for hvis menneskene er rolige bliver hunden det også.
Det tager tid, og du skal nok prøve begge metoder nogle gange med instruerede gæster, til du finder det rigtige.
Også når du tager ham med ud er det vgtigt med rolig adfærd - det kan være svært hvis der løber børn rundt, eller "ham den sjove" der altid lige skal vise, hvor sjovt det er at køre hunden op. Her vil jeg foreslå, at du har et transportbur af den sammenklappelige slags. Når han kommer derind, er det hans frirum, og der må ingen forstyrre ham. Han skal vænnes til buret over en periode, med godbidder, legetøj derhjemme, hvor buret bare står fremme og er åbent. Mange bruger den løsning, når de har hund med ude, til træning eller andet.

14-06-2010, 10:36

Jeg tror du har ret i det med ro. Men det er ikke gæsterne der kører ham op.(Og det behøves faktisk kun være hvis vi får besøg af en veninde, altså en person af gangen) Det klarer han fint selv. Han blir så glad og skal helst op og slikke dem i ørene hvis han kan komme afsted med det. Det skal siges at han gerne må være i sofaen. Men det forvirrer ham vel også bare at han ikke må være i sofaen når der kommer gæster, og godt må når der ikke er?? Men noget jeg har lagt mærke til er, at hvis vi sætter os op til spisebordet, så falder han til ro lige med det samme. Lægger sig bare under bordet og sover. Har det noget med sofaen og gøre også? For det er faktisk der problemet er størst. Men jeg vil helt klart prøve de forslag du kommer med :)