Indlæg: 7

Oprettet af | Oprettet: 28-05-2010, 20:02

Ældre hund søger nyt hjem, er det mon muligt?

Af trælse årsager står vi i en situation hvor vi er nødsaget til at skille os af med vores rottweiler på 10 år:-(
Hun er så dejlig frisk og glad og jeg ville bare være så ked af at aflive:-(
Men er der mon nogle der kan give hende et godt hjem i den alder? Jeg er villig til fortsat at betale dyrlæge og foder hvis jeg finder en "plejefamilie" og hun koster selfølgelig ingenting.
Hun er meget nem, kan være alene hjemme, kræver meget lidt motion og er sød og rar. Dog har hun den ulempe at hun ikke har været sammen med andre hunde i mange år, hun kan ikke med helt små hunde og så har vi bare ikke taget chancen siden hun bed en lille fræk hund for mange år siden.
Er det helt urealistisk at tro man kan finde en der kan give hende en god alderdom?

Skriv et svar til indlægget



29-05-2010, 02:11

Om min lille hund er fræk eller ej,,,,,,, jeg ville nødigt møde dig og din hund på gade eller vej...og det er ikke hundens skyld, men din , da du bare går udenom når du ved den har bidt en anden hund. Hvem tror du vil tage din dejlige hund med det ry....hvorfor har du ikke sørget for at din hund har mødt andre hunde??Se det er hvad der sker mange steder, når hundeejerne ikke "opdrager" deres hunde...håber det bedste for både din hund og dig..kh...

29-05-2010, 09:32

Min hund har mødt andre hunde, i snor. Hun går aldrig løs og bider selfølgelig ikke når hun møder andre hunde der løber hen til os:-);
Det er den konsekvens jeg har valgt at tage, at hun ikke går løs, og ikke har været sammen med små hunde. Hun har haft en stor have at løbe i og det har været okay for os:-)

29-05-2010, 09:37

ok... ja man må jo ikke ha' dem uden snor almindeligvis... Ella løber heller ikke løs andet end i indhegning....ønsker det godt for dig og din hund...og god weekend herfra

29-05-2010, 09:58

Hejsa Tania

Rigtig trist du må af med din hund..det aldrig sjovt..men jeg tror desværre at du får lidt svært ved at finde et ORDENTLIGT hjem til en hund der har de problemer som du nævner..selv ville jeg heller nødig møde dig og din hund når jeg er ude med mine egne hunde,og synes det rigtig ærgerligt du ikke har prøvet at vende den kedelige situation,men istedet bare valgt at hunden ikke skal møde andre..for den beslutning betaler din hund nu prisen,det er ingen undskylding at hunden din hund bed var fræk,under normale omstændigheder ville en anden hund bare ha sat den frække hund på plads,ikke bidt.
Dette er ikke for at punke dig,det positive er at du trods alt er ærlig og det ikke alle der er det.
personligt ville jeg nok,pga hundens høje alder og det at den er agressiv over for andre hunde,valgt aflivning.
håber det bedste for din hund og dig.

Venligst Sally

Vuf fra Abbey og Rikke

29-05-2010, 10:25

Jeg undskylder heller ikke for hende, der er jo en grund til jeg valgt som jeg har.
Iøvrigt tror jeg der er rigtig mange hunde der har "issues" af den ene eller anden slags, jeg kender da en del, de færreste hunde er jo "perfekte" og vi har faktisk aldrig set det som et problem, det er jo bare en forholdsregel, at hun ikke løber løs med små hunde, som i siger så løber hunde jo sjældent løs alligevel, og vi har ikke haft bekendte med små hunde som absolut vlle have deres hund med på besøg, kan egentlig ikke rigtig se problemet:-);
Det eneste er jo egentlig bare at hun nok ikke skal til en familie med små hunde.
Men ja, måske er det bedst at gå den tunge vej:-( Jeg har nok svært ved at tænke klart da jeg holder så meget af hunden, jeg synes jo slet ikke hun er "klar" til at komme herfra, hun har mange gode år i sig endnu:-(

29-05-2010, 10:51

selvfølgelig er en sådan beslutning møgsvær,forstår jeg udemærket godt..det var osse bare min personlige mening.10år er en høj alder for en stor hund,og når den har det "lille" problem med andre hunde så det bare endnu mere vigigt at det ny hjem er det helt rigtige,hvor de forstår hvad de går ind til og kan leve op til ansvaret.
tag endelig ikke fejl,håber da du finder nogen der er det ansvar voksent så du ikke skal den tunge vej til dyrlægen.
vi er jo alle intresseret i der allerbedste for vores hunde/dyr.og selvfølgelig holder du af din hund,tror bestemt ikke andet.

Venligst Sally
vuf

13-06-2010, 23:26

Selvfølgelig er det muligt at finde den et "plejehjem" til dens tid som pensionist. Jeg har selv en lille hund, så jeg kan desværre ikke give dette plejehjem, men ellers ville jeg gerne. Jeg synes, det er et par kedelige kommentarer, du har fået, når du her efterfølgende opfører dig fornuftigt og tager de nødvendige forholdsregler. Man kan altid diskutere, hvordan tingene skulle være grebet an dengang, det gik galt.
I øvrigt er det i det hele taget fornuftigt ikke at slippe en rottweiler (eller andre store hunde) løs med små hunde - et slag med en pote over ryggen i leg, kan gøre endnu mere skade på en lille hund end et bid...
Jeg skal gå lidt i tænkeboks om jeg kender nogen, der kunne påtage sig opgaven - det skal naturligvis være nogen, der vil være med til at bibeholde den fornuftige stil med at holde hende i snor blandt andre.
Jeg håber, det lykkes for jer, og hvis jeg kommer på nogen, skal jeg nok give besked!
Mange hilsner
Maria