Indlæg: 3

Oprettet af | Oprettet: 16-05-2010, 18:51

Lydigheds/opdragelse træning

Hej

Jeg har lige fået mig en lille hvalp en blanding mellem en pekingeser og en dansk/svensk gårdhund. Og kunne godt tænke mig at komme til noget træning med den for at lære hvordan man korrekt lære den at gå i snor og lære den komandoer og små triks. Jeg eller i min familie har vi altid haft hunde og katte så det har jeg altid været vant til, men nu bor jeg jo alene og fået min egen hund og jeg sys det ville være godt både for min hund men også mig at vi går til noget så vi begge kommer lidt mere ud og lære noget end bare læbe i skoven eller på stort græsanlæg. Men jeg ved ikke om det er for tidligt at begynde og gå til sådan noget.Så er der nogen der ved noget om det og hvor man evt kan gå til noget træning?? Jeg bor lidt uden for herning så det skal jo helst være her omkring??

På forhånd tak for hjælpen

Maiken

Skriv et svar til indlægget



16-05-2010, 20:23

Hej Maiken

Jeg har også selv en blandings hund.
Jeg meldte mig ind i Dansk Kennel Klub (DKK). Der kan man gå til hvalpetræning, unghundetræning, lydighedstræning og meget, meget andet.

http://www.dansk-kennel-klub.dk/1

Ellers kan du prøve Danmarks civile hundeførerforening (DCH)
Det har jeg hørt meget godt om.

http://www.dch-herning.dk/

Held og lykke med det :-)

/Anne

16-05-2010, 21:17

Det er rigtig godt at du vil gå til træning med din lille hvalp:) Min fik rigtig meget ud af at være sammen med de andre hvalpe ved DKK's hvalpemotivation. Desuden kan du hente gode råd og vejledning ved instruktørerne.
Du kan starte til hvalpemotivation når din hvalp har fået sin første vaccination.
Rigtig god fornøjelse:)

17-05-2010, 12:29

Hej Anne

mange tak for de 2 link/adresser du har givet mig det vil jeg undersøge med det samme.

Og Stine jeg tror også min hvalp vil få meget ud af det også det med at komme i kontakt med andre hunde, men også en god ide for migfor jeg kommer sikkert også til at lære en del :-);

/Maiken