Indlæg: 6

Oprettet af | Oprettet: 03-04-2010, 16:18

Gør' for meget.

Hei.
jeg har en han jack russel terrier som gør' af alle.
vi har en mellemstor have, og da vi bor i rækkehus er det tit træls for naboerne at han gør.
det er ikke kun fordi han gør af folk som ikke kan li ham, men også af den som han bare gerne vil snakke med. vi har fået at vide af en hundetræner at vi skal distrahere ham når han gør det, men jeg syntes intet har virket endnu.
gode råd?

Skriv et svar til indlægget



03-04-2010, 16:42

En god ting kan være at sidde ude i haven sammen med ham også give hm godbidder hver gang nogle går forbi for at sige at der ikk sker noget ved at folk går forbi, men det skal selvfølgelig være når han ikk gør. Men det er rigtigt som din træner siger, du skal distrahere ham hvis han begynder at gø og rose når han ikk gør. Det kan være svært at komme ud af, men med en masse træning så skal der nok kommer resultater.
Håber det kan hjælpe

03-04-2010, 19:14

Hej Marianne.

Det er et vanvittigt svært problem at komme af med! Jeg har en d/s gårdhund, som gør nøjagtig det det samme. Hun er nu 5 år, og jeg har kæmpet med problemet i de 5 år vi har haft hende, og intet har hjulpet. Hun fatter ganske enkelt ikke, hvorfor hun ikke må gø, når hun nu kan.... Vi har også prøvet bla. at distrahere hende, men det virker bestemt heller ikke.

Hilsen Lillian.

04-04-2010, 08:20

Hej Marianne

Min hund gør` også, dog mest når vi er i sommerhus. Hvis der går nogen på "vores" sti eller, hvis andre hunde gør´ i kvarteret. Jeg har fra starten sagt nej, når hun så var stille igen, roste jeg hende rigtig meget. Jeg var bange for, at komme til, at rose den, fordi den gøede. Men jeg synes alligevel det har hjulpet, selvom det tog sin tid.

Hilsen Anne.

07-04-2010, 15:25

Prøv med en klikker... du har hunden ved siden af dig, klik ..gi' godbid..klik..gi' godbid, gør det nogle gange, gå så ind og lad hunden blive ude, når den så gør...så luk døren op og klik....hunden vil så komme og du giver godbid og roser...men klik ikke 27 gange...kun så den høre klikken, så skal du bare se....ja den løber sikkert ud og gør igen, men i stedet for du "råber" til den (gør med den)så vil den komme når du klikker.. virker her..jeg bruger klikken meget til foskellige ting. hilsen momsi

09-04-2010, 20:25

Har også haft problemet så når hunden gøede løb den også til døren eller hegnet for at komme tættere på "gø-objektet" og prøvede også disse ros kald hunden til mig øvelser, og det hjælp bare ikke. En eller anden dag tænkte jeg nej nu kan det være nok, sad i haven og hunden gjorde antræk til at rejse sig for at løbe ned at gø, jeg var bare hurtigere end den var sprang op at stolen og løb alt hvad jeg kunne mon den hegnet, hunden har tænkt hvad søren sker der for den sagde ikke et piv. Så med lommen fyld af godbider prøvede jeg hver gang hunden gøede at rejse mig gå mod objektet og så rose hunden når den gav mig opmærksomheden, nu skal jeg hvis den en sjælden gang gør bare spørge den om jeg skal rejse mig så kommer den og bliver kløet i stedet og så kan vi følges hen til døren og lukke evt gæster ind.

Min far havde også et stort problem og der var heller ikke rigtig noget der hjalp indtil vi sad i usa og så deres udgave af det er mig eller hunden, den gøede og som en sindsyg hende trænerne brugte simpelthen et horn som man bruger til fodboldkampe og hunden blev så rystet den stoppede alt, så far greb 2 grydelåg og knaldede dem sammen hver gang hunden gøede og kalde så hunden til sig og roste den.

09-04-2010, 21:03

Ja man skal ha' tålmodighed med de hunde., til sidst lykkedes det gerne....kh momsi