Indlæg: 4

Oprettet af | Oprettet: 25-01-2008, 19:24

BEKYMRET!!

Jeg bliver meget bekymret over at se en annonce hvor der sælges en blandet hvalp:hybrid parret med amerikansk bulldog blanding. Det kan kun være yderst risikabelt at købe en sådan blanding!! Kan det ikke?
Er jeg den eneste som tænker sådan?

Bekymrende tanker fra Izabella

Skriv et svar til indlægget



25-01-2008, 23:15

Hej
Det kan jeg godt se kan være bekymrende.
Det er jo netop sagen i en nødeskal, når man snakker blandinger og i det hele taget opdræt uden stambog.
Du har ingen changer for at vurdere, hvad du kommer til at stå med før det er for sent.
Men hvorfor er netop du bekymret, det er da samme problemstilling når man blander D/S Gårdhunde med en King Charles, og her virkede du da ret interesseret. Bortset fra at den nok ikke kommer til at virke så frygtindgydende, så aner I jo heller ikke noget som helst om hvordan temperamentet vil blive.
Helt på samme måde er det jo da med 'ægte' hunde uden stambog. Man kender ikke forfædrene, og har ikke en jordisk change for at vurdere om de passer sammen.

Et enkelt spørgsmål: Er der nogen der kan give mig BARE EEN GOD BEGRUNDELSE for at lave blandinger - og så med vilje ??????

25-01-2008, 23:57

hej Poul
Ja den bad jeg vist selv om...
Men nu synes jeg bare ikke at det er ligeså risikabelt som at blande en hybrid hund!!! En hybrid hund er, så vidt jeg ved, en hund der er blandet med ulv!!!

For at svare på tiltale:
Min hund er ikke blandet med ulv- hvilket en King Charles heller ikke er. Det er to familiehunde. De indeholder, hver for sig, ingen aggressive tendenser.
Inden jeg vil få hvalpe på min tæve, vil jeg tage hende til en dyreadfærdsterapeut og vurdere om hun har det temperement der skal til for at lave nogle ordentlige familiehunde. Hvis hun ikke har det, skal hun ikke have hvalpe.

Jeg kan ikke se hvorfor man IKKE skal lave blandinger, hvis man har to gode og sunde familie!!! hunde.

29-02-2008, 12:17

Hel Izabella.
If Wikipedia, et lexicon på nettet, er en hybridhund en designerhund, hvor man har taget to racer med mange positive ønskede egenskaber, fx golden retriever og puddel, og kaldt den en goldendoodle...vist meget udbredt i USA...men *fagfolk* fraråder det, da man ikke kan styre kun de gode egenskaber....man kender ikek udfaldet....

hov, det argument synes jeg, vi har hørt mange gange herinde....hvad siger du Poul R ??? :O)

29-02-2008, 14:03

Hej Paul.

Jeg kan udemærket se hvad mener,
Men denne gang tror jeg , at jeg undlader at kommentere på det, da det nok ikke fører til noget alligevel.
Ikke fordi jeg har ændret holdning meeenn.

Ha' en god weekend

Poul Rasmussen