Indlæg: 5

Oprettet af | Oprettet: 12-03-2010, 09:05

Vores hvalp kan ikke lide selen...

Vi har en hvalp på 10 uger, og vi har været ude at gå nogle ture med hende. Det nyder hun mere og mere, men problemet er at give hende selen på.
Hun fik selen på stort set hver dag, da hun var hos opdrætter. Der krøb hun sig sammen, bed lidt i den og lagde sig ellers og kiggede. Hun bevægede sig helst ikke med den på. Sådan opførte hende 2 andre søskende sig også.
Nu hjemme hos os, når vi skal ud at gå tur, så løber hun lidt væk, når hun ser selen og hun vil helst ikke komme hen til os. I starten prøvede vi også bare at lade hende have selen på et stykke tid uden at gå tur, men der lå hun igen bare og vile helst ikke gå.
Vi har prøvet med godbidder og tålmodighed og har også prøvet at være lidt mere strenge i stemmen og ligesom sagt, at det er os, der bestemmer, men hun er stadig ikke glad for den. Hun bakker og prøver at komme væk. Når hun får den på, prøver hun at gemme sig og nogen gange at få den af ved at gnide sig op af væggen.
Vi tænker, at hun måske føler sig "fanget", når hun har den på...
Hun kan sagtens gå og nyde turene, når vi er kommet ud. Så tænker hun ikke så meget på den.
Har I nogle gode råd eller ideer?
På forhånd mange tak...

Skriv et svar til indlægget



12-03-2010, 09:34

En hvalp på kun 10 uger er for lille til egentlig "gåtur." At man går et lille stykke for at komme et rart sted hen, evt. har et tæppe med, er helt fint. Så kan man hygge og lege der, og gå hjem igen eller tilbage til bilen. Så kan man gøre turene længere efterhånden som hvalpen vokser.
"Strenge i stemmen" - nej hør nu. Det skal leges ind som positiv oplevelse, andet duer ikke ved så lille en hvalp. Skynd dig på biblioteket eller til boghandleren og få fat i en god hvalpebog, der er skrevet mange gode bøger fulde af fantastiske tips.
At hvalpen gemmer sig og prøver at få selen af igen viser kun, at selen er ubehagelig. Er den for stram, hård eller? Husk altid en masse ros med den der lyse stemme, som hunde godt kan lide, så skal det nok komme. Føler den tvang nu får du mere bøvl senere. Er det overhovedet nødvendigt med selen lige nu?

Sådan en lille hvalp er som et stort ark papir, hvor der er kradset lidt i det ene hjørne. Det er dig, der skal fylde siden ud ;-)

12-03-2010, 10:02

først tillykke med familieforøgelsen !
og så vil jeg bare sige tålmodighed tålmodighed og endelig ingen strenge stemmer til en hundebaby, for en 10 ugers hvalp er altså en baby endnu, varme og tålmodighed er vejen frem.
hvalpe kører på frihjul indtil ca.4 mdr. alderen, i den tid finder voksne hunde sig i ALT fra hvalpens side, først herefter begynder de at sige fra og opdrage dem lidt. Jeg mener vi kommer langt med tilliden og trygheden mellem hund og ejer, hvis man skeler lidt til hvordan hunde omgåes indbyrdes.

jeg ved godt at seler er meget populære, men der findes altså hunde der ikke bryder sig om at have den på. I kunne evt. anskaffe et let og blødt halsbånd til at starte med.
det er ikke nødvendigt med en disideret gåtur endnu, tag heller hvalpen med forskellige steder hen og bare stå / sidde der så hvalpen har tid og mulighed for at fordøje alle de nye indtryk. Jeg plejer gerne at stoppe hvalpen i bilen og køre allemulige steder hen. Føtex her i byen er et yndet udflugtsmål for en hvalp, her kan jeg sidde på en bænk og kigge lidt i et blad imens hvalpen stille og roligt kan sidde og suge indtryk til sig. Det er selvfølgelig vigtigt at tage hensyn til hvalpens robusthed, for mange hvalpe er det alt nok at stå lidt i egen indkørsel og se på verden uden for, så kan man altid arbejde sig frem derfra.
held og lykke med den lille ny :-));
Dorthe

15-03-2010, 10:07

Hej Carina

Jeg er også stor fortaler for at bruge sele.

Den forebygger blandt andet forhøjet stressniveau, hindrer skader i nakke og ryg regionen og gør det nemmere for hunden at kommeunikere frit med andre hunde.

Hvis din hund har fået det dårligt med den sele du bruger kan det være en god idé at skifte til en anden model for en tid.

Start med at lægge den nye sele på gulvet og ligeså snart din hvalp så meget som kigger i nærheden af den roser du og giver en godbid ved selen.

Fjern selen straks efter hver "træningssseance".

Når du tager den frem igen vil den være mere "spændende" hvis den ikke ligger fremme hele tiden.

Arbejd dig langsomt (dette kan tage flere dage) henimod at din hund selv får lyst til at stikke hovedet ind i selen, altsammen ved hjælp af nogle super gode godbidder som er forbeholdt denne træning.

Du skal også åbne og lukke selen uden at din hund har den på, mens du giver den de gode guffere.
Mange hunde reagerer nemlig også negativt på den høje klik lyd når selen lukkes.

I tiden hvor i træner på selen bliver du desværre nødt til at bruge et halsbånd, da du ellers vil risikere at ødelægge de positive associationer du har skabt til selen.

Når i er nået så langt at du kan få sat selen helt på kan i så følge de råd Ina har givet.

God arbejdslyst og held og lykke med den lille fra
Isabella Andersen
Eksamineret adfærdsbehandler og instruktør

16-03-2010, 09:42

Tak for hjælpen :);
Nu skal vi i gang med at træne selen "fra jorden". Det er dejligt at have fået nogle input.

Endnu en gang tak.

Hilsen Carina