Indlæg: 4

Oprettet af | Oprettet: 22-12-2009, 15:22

Udstilling med hvalp

Jeg har en skøn stabyhoun på 7 måneder som jeg skal udstille for første gang i januar.
Vi stiller op i hvalpeklassen, og så kunne jeg godt tænke mig at vide hvor meget dommerne går op i at hunden står og løber rigtig??! Vores Ticko er jo en glad hvalp med krudt i måsen så jeg er ikke sikker på at han kan forstå at han skal stå pænt osv. :);
Nogle som kan hjælpe mig??

Skriv et svar til indlægget



22-12-2009, 16:41

Hej Stine
Dommeren lægger mærke til det hele:-)Så find et sted hvor du kan gå til ringtræning nogle gange inden udstillingen, det er godt for din hund og dig, man lærer en masse:-);
Vh Lonni

23-12-2009, 10:16

Dit svar var lige hvad jeg havde frygtet:-);
Vi stiller mest op for sjov, så vi kan få lidt erfaring. Vi har ingen intentioner om at han skal være international champion eller lignende. Bare han kan få en 2. plads (når han er gammel nok) så han kan indgå i avl, og vi kan være med til at udbrede denne skønne race:)
Nu vil jeg bruge juledagene på at lede efter et sted at gå til ringtræning.
God jul:)

23-12-2009, 12:42

Hej Stine
Hvor i landet bor i?? Jeg har før haft ringtræning for Broholmerne:-), jeg bor lidt uden for Ringsted, så måske kan vi finde ud af noget??
Vi Lonni

25-12-2009, 14:16

Vi bor i Haderslev, så Ringsted er lidt for langt væk.
DKK har ringtræning lige i nærheden af os, så jeg må lige ha' fat i dem efter nytår.
Ellers tak for tilbuddet:)