Indlæg: 6

Oprettet af | Oprettet: 27-10-2009, 20:54

Hjælp til valg af hund ....

Kære alle

Min kæreste og jeg har kigget lidt på dette forum og håber også vi kan få lidt gode råd om valg af hund.
Vi har begge haft hund før, så vi er ikke helt "grønne".
Vi er meget i tvivl om hvad det skal være for en race. Jeg er ønsker en hvid schæfer, dalmatiner eller golden retriver hvor min kæreste måske synes de er lidt for store og kræver for meget motion ...
Jeg har "sammenlignet" motions niveau på disse 2 racer med en labrador, som vi begge har haft tidligere, hvor begge racer ligger på samme niveau.
Er der nogen som kan genkende dette ??
Min kæreste har forelsket sig i en "bomuldshund" men synes også dalmatineren er en dejlig hund, men er bange for motions niveauet.

Vi bor på landet med stor have så der er plads til en hund :-)

vi glæder os til at hører fra jer, andre racer som I synes vi måske har "glemt" er også meget velkommen..
Mvh
Sonja & Benjamin

Skriv et svar til indlægget



27-10-2009, 21:21

Hej Benjamin

Jeg har selv ejet en Dalmatiner. Jeg fik ham som hvalp 8 uger og havde ham til hans al for tidlige død som 7 årig.
En Dalmatiner er som udgangs punkt en dejlig hund - men det er IKKE en første gangs hund - men I har jo begge haft med hunde at gøre før. Det er en meget selvstændig race forstået sådan at den naturligvis knytter sig meget til sine nærmeste mennesker - men over for fremmede kan den være reserveret. Generelt kan han hunde havde problemer med andre han hunde - det havde min også.
Dalmatinerne er ikke så motions krævende som man skulle tro 1- 2 timer pr. dag er fint for den. Det er jo en selskabs hund - men de kan godt lide at bruge deres næser så mere mentalt træning er et absolut must hvis man vil have en dalmatiner.

Dalmatinerne kan være disponeret for allergi - min var multiallergisk og nyresten/blæresten hvorfor man skal være meget OBS på hvilken type foder man vælger. Min dalmatiner døde også af nyresvigt.
I er velkommen til at stille yderligere spørgsmål om dalmatineren

-Ina

28-10-2009, 18:12

Prøv at kigge på drenten. Drentsche Patrijshond.

30-10-2009, 19:11

Hej Kamilla og Ina
Mange tak for Jeres svar.Det har hjulpet os meget, men hensyn til valg af hund. Vi ønsker en hund som er "udadvendt" som vi er og ikke er reserveret.
Vi er kede af at hører om Jeres tab, det er aldrig nemt at give afkald og slet ikke for så tidligt.
Vi har også golden med på i vores overvejelser, da jeg har haft denne race før, og det er en dejlig race.
Vi skal ud og kigge på en voksen hvid schæfer i næste uge for at se den som voksen, man bliver altid forelsket i hvalpe :-)
Vi har dog også besluttet at der skal tænkes over begge muligheder før vi beslutter os, den bliver jo en stor del af vores liv de næste mange år.
Endnu engang, mange tak for jeres råd.
Mvh Sonja og Benjamin

30-10-2009, 19:14

Hej Anette
Mange tak for dit foreslag.
Vi kender flere som har denne race, som bruger den til jagt. Jeg ved ikke om det vil være den samme "hund" hvis den ikke får disse udfordringer da vi ikke er jægere.
Men mange tak for dit foreslag.
Mvh
Sonja og Benjamin

31-10-2009, 00:28

Hej benjamin
hvad med en broholmer det er jo i sind en kæmpe retriver god og glad og vagtsom ikke den helt store motions krævende hund.Og så er der jo de sjove sider af det som diverse sammenkomster og stævner man kan deltage i .
mvh jena