Hej Lise,
En border collie er en race, der er proppet med energi. Det er en brugshund, der kræver meget aktivering og stimulans for at kunne fungere optimalt. Læs om border collien under racer.
Den japanske spids er en mere rolig hund, der dog elsker at være udensdørs og kan være alene et par timer om dagen.
Det er det, der er svært når man køber en blandningshund, man ved ikke helt hvilken af racerene der kommer til at dominere, her kan det lyde lidt som om i har fået en border collie.
En border collie skal aktiveres meget, den er en hyrdehund, som er en fantastisk driver af får. Ses meget i storbritanien og andre lande hvor får er en del af landbruget.
I spørger om det er synd at have den i en lejlighed og jeg vil svare ærligt: Ja, det er det, og hvis i regner med at være væk fra den i 7 timer om dagen, kommer den til at lide afsavn.
Jeg bliver nød til at spørge om ikke har undersøgt racerne for i slog til?
Det er meget vigtigt, da en hund er et familiemedlem, der skal kunne fungere med jeres livevis.
Håber at i kan bruge det jeg har skrevet til noget.
Venlig hilsen
Gipote.dk - Sofie