Indlæg: 4

Oprettet af | Oprettet: 16-07-2009, 10:59

Hanhund + hunhund

Hej
Min kæreste og jeg har været 2 uger i Italien og vores 2 dejlige hunde på henholdsvis 5 år (han) og 8 mdr (hun) blev passet hos min mor. Efter en uges tid fortæller min mor at den lille hun er kommet i løbetid, men at den store ikke rigtig viser nogen form interesse. Nu er vi så kommet hjem og den store er fuldstændig vendt på en tallerken. Han piver hele tiden, kan ikke finde ro og skal hele tiden være i nærheden af den lille. Vi har i 3 nætter kun fået minimalt søvn, da ingen af os kan sove i den larm. Den lile tager det meget stille og roligt, men den store er fuldstændig ustyrlig.

Nogle gode råd til hvordan man kan få ham til at slappe af. Synes det er utrolig synd for ham.

Med venlig hilsen

Maria

Skriv et svar til indlægget



16-07-2009, 16:48

Ja, jeg kan ikke andet end smile :) Man ligger jo som man reder siges der.
Det eneste jeg kan anbefale er at hvis I ikke ønsker hvalpe, så få en af hundene neutraliseret, ellers er der ikke andet at gøre en at holde pinen ud !

-Ina

16-07-2009, 18:58

Ja Maria - må altså give Ina ret: det problem burde I da have forudset! Men hvis I ikke ønsker at neutralisere nogen af hundene kan der være den mulighed som nogle bruger, nemlig at få hannen passet i de uger tæven er i løbetid - dette kræver naturligvis en meget god og tålmodig passer.
Pas nu rigtig godt på jeres lille tæve, for hun skulle jo nødigt gå hen og blive drægtig allerede på nuværende tidspunkt i hendes unge liv.
Mvh
Gitte

18-07-2009, 06:58

Smiler meget stort, hvor kan jeg huske dette. Tror ikke der er noget at gøre end at holde pinen ud de få dage det trods alt kun er om året.
Vi gjorde det at den ene tog hannen med på en god tur, eller med hjem til en ven, så kunne modparten få lidt fred og en morfar.

Nogle siger også man kan benytte klorfyl tabeletter til tæven, det skulle efter sigende tage det værste af handes dejlige duft, men har ikke selv erfaring med dette, og syntes heller ikke problemet er så stort.

Pas nu meget på dag 11,12 og 13. Det er der hun er mest modtagelig.

18-07-2009, 10:21

Jeg prøvede engang med klorofyl, og det virkede absolut IKKE!
Hilsner fra Lillian