Indlæg: 11

Oprettet af | Oprettet: 02-07-2009, 18:21

Pris

Jeg har i jagten på en Fransk Bulldog, i dag snakket med en opdrætter...

Det lyder lovende, men hvad med prisen for sådan en lille gut? Hvad er fair og hvad den 'almindelige' pris?

Den pågældende tager 15000 kr. for en hvalp med DKK stambog osv. Må indrømme at jeg havde forestillet mig at den ville koste et par tusind mindre...

Skriv et svar til indlægget



09-07-2009, 23:05

Jeg tror de ligger på 10.000+ med tavle:-)

15-07-2009, 09:10

hej nina
du skal regne med et sted imellem 12000-15000 kr for en fransk mand med stamtavle de er meget dyre fordi det er blevet en modehund. men en rigtig dejlig hund..

28-07-2009, 19:42

Det er en fantastisk skøn race... Har i dag reserveret en lille han, jeg skal hente midt i september.

28-07-2009, 20:02

Hej Nina.
Jeg "føler" med dig! Jeg fik min lille pekingeser hjem i lørdags, og vi reserverede ham allerede da han var 12 dage gammel. Uhyggeligt, så lang ventetiden kan være. Men glæd dig, når først vidunderet er i hus, er hele ventetiden glemt.
Hilsen Lillian

29-07-2009, 12:10

Hej Lillian!

Det lyder godt, at ventetiden er hurtigt glemt - mit hjerte bruser jo allerede.
Og ellers må jeg bruge ventetiden på at købe de helt rigtige ting til ham (og os);

/Nina

29-07-2009, 13:39

Hej Nina.
Jeg forstår godt du glæder dig, jeg har også købt en lille tæve uden talve, som jeg får først i september. Det er langt væk fra hvor vi bor, men har været oppe og hilse på hende en gang, og skal op sige hej til hende igen når hun er 7 uger, jeg er ikke det mindste i tvilv om hun er i gode hænder, for det var en sød familie, og nogle dejlige søskene, og kærlig mor hun er ved. Jeg har heller ikke brug for tavlen hun skal ikke bruges til udstilling, men jeg ville ikke købe et sted hvor jeg ikke kunne se moren, og samtidig skal de være inde i huset, sammen med resten af familien. Hun koster 8000 med chip,orme kur, vaksiner, og sundhedsattest fra dyrelægen. Og vi er også ved at gøre alt klar til hun flytter ind, er lige nu igang med at tegne ansvar/sygeforsikring, og finde et hvalpe træningskursus, pu ha hvor vi glæder os.
Held og lykke med din lille hvalp.
Mvh. Marianne

29-07-2009, 13:41

Glemte lige at skrive at hun også er en Fransk bulldog

30-07-2009, 08:47

Hej Marianne!

Ja, du er da vist ramt lige så meget af hvalpekuller som mig :);

For mig har det helt klart også været vigtigst at få en god og sund hvalp. Moren virkede lidt beklemt over at vi kom og så hendes hvalpe, men hun sad alligevel pænt ved siden af og fandt sig i det. Og inden besøget var omme havde hun charmeret sig så meget ind på min far, der var med, at hun sad på hans skød og blev nusset.

Hvalpene bliver passet og plejet efter alle kunstens regler, de opholder sig i køkkenet og bliver nusset meget om. Desværre bor de i Esbjerg og jeg i København, så jeg kommer ikke til at se min lille vuf før jeg henter ham.
Til gengæld er 'hundemor' rigtig sød og har oprettet et galleri til ham på Hundegalleri.dk hvor jeg kan følge med.

Er lidt nysgerrig, så vil da lige høre hvor i opretter ansvarsforsikring, og om i opretter en hundesygeforsikring?

Mange hilsner Nina

30-07-2009, 12:25

Hej Ninna.
Ja det er lang tid at vente, men det er bedst den er ved sin mor minst 8 uger, vi henter Trunte d. 4 sep.
Ja man skal sætte en hel dag til når der er så langt, vi har kun 2 timers kørsel, vi kørte hjemme fra kl. 13 og var først hjemme kl. 22, det er jo dejligt at være hos ens nykomne så længe som muligt, men næste gang tager vi nok en overnatning på et zimmerfri, så vi får en dag til at komme ned til vesterhavet og nyde den smukke natur de har der oppe.
Forsikringen der vil jeg både have ansvar/sygeforsikring, og det har været Gartnernes forsikring der har givet os det bedste tilbud, og så dækker den både medicin og dyrlæger op til 20000 om året, det koster ca. 1500 kr du får 10 % når du er medlem af Gipote, og selvrisikoen ligger ca. på 700 kr.
Jeg har undersøgt andre steder men der dækker de ikke medicin, og kun op til 13000 kr. i dyrelæge om året, samt de dækker heller ikke hele hundens liv.
Jeg har før haft hund hvor jeg ikke havde tegnet sygeforsikring, og det løb op i 25000 på ca 2,5 år. Men du kan jo lige høre din egen forsikring om de vil give et godt bud, og husk at spørge om hvad det dækker.
En racehund er nok lidt mere udsat for sygdom, det har jeg læst lidt om, men hvor meget man skal ligge i det ved jeg ikke.
Held og lykke, og vi glæder os begge lige meget til at få vores lille snut, lyder det til.
Mvh Marianne.

15-08-2009, 15:28

Sørg endelig for at få hvalpen sygeforsikret, for når man tager chanchen ved at købe en Fransk Bulldog uden stamtavle fra en anerkendt Kennelklub, skal man sikre sig på anden vis.

15-08-2009, 17:07

Hej Peter.
Jeg her søgt i mange forsikrings selskaber, den billigste var i Top Danmark 1238 kr om året, hun får chip og vaccine d. 24 og en sundhedsbog, så er hun klar til at blive forsikret, og jeg får hende hjem d. 28-08 også skal hun starte på hvalpetræning ugen efter. Jeg er ikke i tvilv om at hun kommer fra et godt hjem, vi har været oppe og se moren samt hendes søskende, og skal igen i morgen op og besøge dem, for tiden går langsom lige nu. I morgen er der ti dage, og har sagt til ejerne at de skal undersøge mine lommer, og tælle hvalpene inden jeg går hjem.