Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 16-06-2009, 08:34

Posttræning

Hej Alle Sammen!

Da vi bor i lejlighed, har vi alm. brevsprække, indtil der bliver opsat postkasser i vores opgang - Lovkrav.

Nåå, men vi har fundet ud af at Caia vores hvalp, bliver en smule stresset/vagt instinktet kommer frem når der kommer post i løbet af dagen når hun er alene hjemme.( Vi optager hende) I forvejen har vi begrænset det til at vi hverken får reklamer eller aviser( Vi gider det heller ikke).
Hun begynder at gø, og det gør hun ikke når vi er hjemme hvis der kommer post.

så nu skal vi i skarp træning mht. post træning. Hvad ville jeres bedste råd være til træningsmetoden?

Skal en af os stå ude foran døren, og smide post ind, imens den anden bliver indenfor med hende, og beroliger hende/afleder hende med kontaktøvelser og klikker/gode guffer?

Indtil da, har vi valgt at lade en kurv stå ude på trappen, hvor vi har skrevet post på, i håb om at postmanden/kvinden smider vores post i den. Måske er det ønsketækning, for det kan godt være at MAN som postbud ikke må andet end at smide posten ind det rigtige sted.

Håber på et par gode råd til at træne det der hjemme:-) Vi ved godt at det er naturligt for en hund at advare, og beskytte hjemmet, men vi ønsker heller ikke ligefrem at hun skal stresse op om det, for det virker som om at hun bliver stresset af det. Derudover vil vi jo heller ikke have sure naboer.

Skriv et svar til indlægget



16-06-2009, 18:44

HEj Carina
jeg vil ikke gøre mig klog på den bedste måde at træne på, men bare komme med et input fra postens side.

jeg har selv været postbud og her lærer vi, at vi skal aflevere posten, så den ikke kan komme i uvedkommendes hænder - så det er ikke sikkert at kurven benyttes. det kan godt være, at jeres postbud gør det, men det er bare så du ikke bliver skuffet/irriteret, hvis han/hun nu ikke gør..

du ville jo også blive sur, hvis din post blev stjålet fordi den lå i kurven i stedet for i brevindkastet.. :o);

derudover vil jeg bare sige, at jeg kender til problemet. min cavalier gør også når der kommer post, men han virker egentlig bare til at ville fortælle "her bor jeg. hva søren har du gang i at smide ting ind til mig..."

hilsen
Pernille

16-06-2009, 19:09

Hej Carina.
I 1900-og gamle dage, havde vi en dværgpinscher,som var blevet drillet af et avisbud, når han skulle putte avisen i brevsprækken, og hun åd glad og gerne alt post, når det kom ind (også mine skattepenge, vi dengang fik tilbage på en postanvisning), og vi prøvede alverdens kunster intet hjalp, så til sidst fik vi lavet en net-kurv, som vi satte på indersiden ad døren. Det hjalp! Så begyndte vi pludselig også at få skattepenge tilbage!!!
Hilsen Lillian