Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 08-05-2009, 19:17

Neutralisering af hunhund?!

Har er gengrugs- border terrie, der ikke har haft det for godt tidligere. Har haft hende til adfærdsbehandler for at få hjælp til at løse de værste af hendes angst problemer, Og har en super dejlig meget lydig hund 1,5 år efter.
Har gået til træning med hende ved en meget "blød" træner der bestemt ikke gik ind for at sige nej eller stop til hunden, men lave noget andet ovs.
Lige nu er vi så heldige at gå med hende på politiskolen unghunde hold, da vi mente det var det rigtige, altså at komme et sted hen hvor folk ikke er så bange for der skal ske deres lille racehund noget.
Nå mit problem ligger i at så sød og dejlig hun er indenfor og kan mødes med de fleste hunde indenfor, lige så arrig og bange er hun udenfor når hun møder en anden hund.
Dette har vi selvfølgelig trænet ved at vi går til hundetræning udenfor, dette går også rigtig godt.
Har fået at vide af flere personer med kenskab til hunde, at en neutralisering vil hjælpe på problemet og også fra folk der har border terrie, men har bestemt også mødt folk der fraråder mig på det stærkeste, fordi det vil blive værre.
Det er jo et ret permanent indgreb så tør ikke rigtig kaste mig ud i det.
Adfærdsbehandleren der her hjulpet hende, og været så sød stadig at følge op på hende, kan desværre ikke hjælpe med lige hendes problem og desværre er der 2 andre der også har givet op.
Vi har prøvet alt efterhånden, træningpladser, afledning, køre hende mental og fysisk træt, leget med andre hunde indenfor og udenfor. Selv min stakkels far har leget bussemand og virkelig haft fat i hendes gummer og sagt nej.(han er hundetræner) Intet hjælper.
Hun skaber sig bare lige så tosset som altid, hænger sig selv i snoren og gør som en sindsyg, for at sige det pænt det er meget pinligt og er ret svært at få hende passet.
Håber der er nogle der har forslag hvad vi evt kan gøre eller ligger inde med info om neutralisering vil hjælpe.
På forhånd tak.
Carina.

Skriv et svar til indlægget



08-05-2009, 21:12

Hej Carina.
Man kan få lavet en kemisk neutralisering, i hvert fald til hanhunde, jeg ved ikke om den findes til hunhunde. Men det er en sprøjte hunden får som holder i 3 måneder, hvis jeg husker rigtigt, hvorefter virkningen aftager. Det kan være en god måde at se om neutralisering vil have en effekt på problemet. Prøv at spørge jeres dyrlæge om det.

Jeg ønsker jer alt held og lykke med det

11-05-2009, 11:10

Hej Carina

Jeg vil umiddelbart ikke anbefale dig at neutralisere hende, da jeg ikke mener det vil have noget effekt på det beskrevne problem.

Det kan lyde som om hun er usikker når hun er udenfor, hvis dette er tilfældet vil en neutralisering sandsynligvis blot kunne forværre problemet.

Jeg ved ikke hvilken behandler du har været hos og hvad behandlingsplanen har indeholdt, men må umiddelbart sige at det lyder mærkeligt at dit problem ikke er blevet afhjulpet.

Jeg kan desværre ikke rådgive dig yderligere med hensyn til dit konkrete problem da det er noget der vil kræve at jeg ser din hund og finder ud af hendes motivation for at reagere som hun gør.

Du er velkommen til at henvende dig hvis du har mod på endnu en adfærdsbehandling.

Mange venlige hilsener fra Isabella Andersen
Happpyhound.dk