Indlæg: 10

Oprettet af | Oprettet: 30-04-2009, 17:08

At fodre med BARF

Vil gerne spørge alle jer der BARFER om hvor "besværligt" det egentlig er og hvordan man gør

Skriv et svar til indlægget



30-04-2009, 21:59

Hej Chanell,
Jeg skal med det samme sige, at jeg ikke BARFer mine hunde, men jeg undersøgte det på et tidspunkt fordi konceptet tiltalte mig - jeg skrottede dog idéen igen dels fordi jeg fandt det lidt omstændigt, og dels fordi jeg fik en meget utiltalende behandling af en af de store forhandlere på en messe :-(
Men nu skal jeg derimod prøve et nyt foder til Luffe som man vel nærmest kan betegne som "tørfoderets pendant til BARF". Jeg har valgt et produkt som hedder Markus Mühle Rawfood, men jeg er blevet gjort opmærksom på at der findes flere produkter af samme type bl.a. et som hedder GourMix.

Jeg er spændt på at se, hvordan virkningen er, fordi Luffe altid har haft tendens til at have en lidt løs mave uden den dog er decideret tynd, og så lugter hans afføring rigtig meget, modsat Milles som næsten er lugtfri (he, he hundejere er sgu nogen underlige nogen som går og studerer deres hundes l...!). Jeg har fundet frem til at han trives godt på en fiskevariant af det foder jeg hidtil har brugt, men afføringen er dog ikke helt i orden - så nu prøver jeg det alternative tørfoder. Skal nok give en opdatering på, hvordan det er gået med det, men ifølge producenten skal man give det ca. 1 måned før man kan forvente en ændring.
Potedask fra
Gitte og Uldtotterne

30-04-2009, 22:24

okay? det må jeg lige google ;)

01-05-2009, 09:20

Jeg vil lige kaste en bemærkning ang Markus Mühle som jeg fandt frem til ved et tilfælde. Før det havde mine hunde fået eaglepack som er et top foder i stor klasse. Min ene beagle spiste fint og han æder generelt alt uden problemer, for man er jo en beagle :) Men min yngste hund har gentagne gange haft problemer med løs mave og tarmbetændelse og dette blev jeg godt og grundigt træt af. Efter at have googlet frem og tilbage faldt jeg så over Markus Mühle rawfood og det foder har begge mine hunde fået i en månedstid nu. Oscar har aldrig fungeret så godt som han gør nu - væk er den dårlige mave og han stortrives :) Ude i vores gang ud til haven har jeg en gammel jakke hængende og i den står en plastik kop med godbidder i, som vi lige kan gribe til hvis der opstår behov. Den lomme har aldrig været lynet til førhen - men det er vi nød til nu for ellers forsyner beaglerne sig sig :).
Du kan evt. læse om fodret på min blog www.beaglepack.dk hvor jeg har linket til det.
-Ina

01-05-2009, 10:01

Hej Ina,
Det er dejligt at høre dine erfaringer med det foder, jeg har set det anbefalet af andre og da du også talte varmt for det besluttede jeg at prøve det. Er meget spændt på hvordan det virker på Luffes mave - regner med at få det leveret i dag, og der røg da også lige lidt lækre godbidder med i pakken nu jeg alligevel var i gang med at bestille, så der er nogle hunde hjemme hos os, som kan forvente at blive lidt forkælede i weekenden :-);
Potedask fra
Gitte og Uldtotterne

01-05-2009, 11:34

Jamen det er kun dejligt at kunne give erfaringer videre :);
Uldtotterne skal nok blive vilde med det nye foder, det er jeg ret sikker på.
Du må ikke blive forskrækket når du ser foderet for det er i alle mulige størrelser og faconer og det LUGTER skulle jeg hilse og sige. Men det er så nemt lige at brække over mellem fingerne så jeg bruger det også som godbidder til beaglerne.
-Ina

11-05-2009, 16:08

Jeg synes ikke at det er besværligt at fodre med råt. Dog skal der lige tilføjes at jeg ikke handler i hverken BARF eller RigtigHundeMad butikkerne, så det er ikke derfra jeg har min erfaring.

Jeg er startet op med Mogens Eliasens E-bog "Raw Food For Dogs", med hjælp fra nogle erfarne råfodrere (på tværs af forhandlere) på hundegalleri. Jeg har en lille hund der kun skal have 180g mad om dagen (fordelt på 110-120g kød og 60-70g blendet grønt), så det betyder ikke så meget for mig at jeg køber i supermarkeder hvor kg-prisen er højere. Til gengæld er jeg blevet dygtig til at spotte tilbud og købe stort ind.

Nå, men jeg samler overskudsgrønt fra min egen madlavning og blender det sammen med div urter og olier når jeg har "nok" (øjemål). Det putter jeg ned i fryseposer med elastikker imellem dagsrationerne. Hele processen sker ca en gang om måneden og tager omkring 2 timer.

Det samme med kød, som jeg køber løbende - ned i fryseposer med elastikker imellem dagsrationerne. Og ind i fryseren med hele baduljen.

Hver dag tager jeg så en grønt og en kød portion op af fryseren og lægger op i noget tupperware. Dagen efter er det tøet og jeg hælder det over i hundens skål, så tager jeg en ny portion af hver op putter op i tupperwaren til tøning til næste dag. Rimeligt simpelt :);

Det man skal være opmærksom på inden man starter er om man har adgang til mange slags kød, samt indmad - det er ikke varieret nok hvis hunden kun får 1-2 slags kød over lange perioder. Jeg kan anbefale at du prøver at indhente noget litteratur for at finde ud af hvad der mere specifikt skal til.

Jeg fodrer som skrevet efter Mogens Eliasens principper, men der er også hjælp at hente hos Ian Billinghurst (jeg mener at man undlader grønt her men til gengæld giver mere indmad) - hvad der er mest rigtigt er der delte meninger om så det er op til dig at vurdere.

26-05-2009, 13:35

Lige en opdatering om foderskiftet. Nu har Luffe været på det nye foder i en lille måned, så jeg vil da lige komme med en opdatering. Og jeg skal love for der er sket ting og sager!

Kort fortalt så er hans mave nu fuldkommen i orden, både hvad angår
konsistens, lugt og mængde (som er ca. halveret) :-);
Jeg troede næsten ikke mine egne øjne for jeg kunne allerede se forandring i den fase, hvor jeg langsomt skiftede det ene foder med det andet ved at blande mere og mere af det nye foder i det gamle. Tænkte at det nok var indbildning. Men nej den var god nok.

Jeg har så gjort det ekstra at give ham et kosttilskud fra samme firma som hedder Luposan Krauterkraft 30 som støtter fordøjelsen yderligere. Det er et pulver, som er brunt og ser ret kedeligt ud, men jeg skal love for at det er populært - så populært at Mille begyndte at slikke Luffes skål ren når de havde spist. Det har hun aldrig gjort før - hun er også meget interesseret i dåsen det opbevares i, så det må jo dufte og smage godt i en hunds verden. Jeg havde også en sjov oplevelse med hende en dag, hvor de fik deres aftenfoder - da stod hun et lille stykke tid og kiggede på Luffes skål uden at spise af sit eget foder. Ligesom om hun godt kunne se/lugte at han fik et andet foder end hendes (hvem ved, måske var hun ligefrem misundelig ;-);

Luffe elsker sit nye foder, og kaster sig over maden med stor iver (skal lige siges at han er meget madglad, så jeg havde nu ikke ventet at det ville blive et problem). Det er rigtigt at det er i ret store stykker, men det er faktisk kun en fordel for Luffe for han har altid haft en tendens til nærmest at sluge sin mad. Nu er han nødsaget til at tygge den, så det tager lidt længere tid for ham at spise, men det er kun godt.

Jeg er rigtig glad for at jeg skiftede ham over på det nye foder

26-05-2009, 16:15

Dejligt at høre at Luffes mave er gået i orden :);
Og ja jeg kan kun bekræfte at det er godt. I over 2 måneder har jeg nu haft en hund (Oscar) som ikke har kastet op eller haft dårlig mave. Har lige fået 2x15 kg hjem, så vi forsætter med det foder. Ved siden af det får mine hunde stadig deres A-38 med probiotic power (tørret mælkesyrebakterie) 2-3 gange i ugen.
-Ina

26-05-2009, 16:44

Hej Ina,
Ja det er over alt forventning med det foder :-) Tak for dine input omkring det.
Jeg lavede faktisk en lille og helt og aldeles uvidenskabelig test af det nye og det gamle foder, som jeg havde set på en hjemmeside fra en opdrætter af Cavalier King Charles som også er overbevist Markus Mühle-fan. Jeg tog 10 g. af hvert foder og kom i to ens glas, derefter fyldte jeg samme mængde vand i begge glas. Efter nogle minutter var det nye foder ved at være opløst til en ensartet masse, og efter ca. 5 timer var det gamle foder begyndt at opløses, men holdt stadig formen og var nærmest gummiagtig i konsistensen. Vand kan selvfølgelig ikke sammenlignes med den proces som foregår i maven, men lidt tankevækkende alligevel synes jeg.
Jeg har også købt godbidder ind i rå mængder fra forhandleren af foderet - synes de har rigtig mange gode varianter. Senest har jeg prøvet leverpølsen fra GourMix. Hvis ikke du kender den skulle du prøve den næste gang, det er et hit - bruger den til søg på græsplænen. Den skal opbevares på køl og er fedtet og lugter fælt! Men hundene æææælsker den, og så kan vi andre jo bare vaske hænder efter udskæringen :-);
Mvh
Gitte

26-05-2009, 17:17

Hej Gitte

Tak for ideen ! Jeg vil kigge på leverpølsen næste gang jeg skal bestille. Lige nu bruger jeg Tikki med Kanin som bestemt er et hit hos beaglerne. Jeg klipper dem over i to da de bare skal have en lille en. De består af 92 % kaninkød og beaglerne går gennem ild og vand for dem :);

-Ina