Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 11-04-2009, 08:00

akut hjælp!!

Hej alle sammen.
vi har nu købt en dejlig collie-tæve på 9 måneder.
Da vi i forvejen har en collie-tæve på 14 måneder glæder vi os meget over hendes ny ven, MEN!! Vi har idag hentet den nye hund og de har da mødtes og hygget. men hun er en rigtig diva og snapper/bider/springer/angriber osv. vores (gamle) hund.det er næsten ikke til at holde ud at se på.
er det bare en lille fase der skal overståes eller???

Skriv et svar til indlægget



11-04-2009, 09:27

hej helle thomsen

hjertelig tilykke med din nye hund!!
jeg tror bare det er en facade, de har indtil de har fundet ud a hvem de er højest i herakiet og hvem der ender som den som bestemmer!!
der kan godt gå et stk tid endnu før de finder deres plads.. ved det er svært men prøv at være tålmodig! forsat god påske..

11-04-2009, 10:15

Hej Helle
først tillykke med jeres nye hund.
Nu er de jo meget tæt på hinanden aldersmæssig, og det kan jo give nogle problemer med at de skal finde ud af hvem det er der skal bestemme.
Samtidig er det hele jo nyt for den nye hund så det kan jo være usikkerhed der gør at den reagerer som den gør, og 9 mdr. er jo i sig selv en forvirende tid for hunden det kan være at første løbetid er på vej.
jeg synes i skal tage jer meget af den nye hund og få den gjort tryk, men i må selvfølgelig ikke glemme den gamle, og ja det er en balangegang, tag jer af dem hver især og tillad at de siger fra overfor hinanden,lad dem tage nogle ture hvor de prøver hinanden af men synes i det bliver for voldsomt skal i stoppe det, husk det er jer der er leder og det er op til jer at vise hunde hvad der er tilladt.
husk endelig at give hver hund alene tid med jer hvis i kan så skiftes til at gå tur´med dem i kan måske tage en hund hver især og gå ture med på skift så de får alenetid både på tur og hjemme.
held og lykke med dem.
Vh Judit