Indlæg: 7

Oprettet af | Oprettet: 20-03-2009, 14:16

Nedarves stærkt jagtinstinkt?? (Beagle)

Hej alle. Mon der er nogen, der kan hjælpe med svar på om Beagle-forældre, der er opdraget til at gå på jagt, får hvalpe med ekstra stærkt jagtinstinkt? Spørgsmålet popper op i forbindelse med min søgen efter en god opdrætter, hvor jeg kan købe min kommende Beaglehvalp. Her i Portugal, hvor jeg bor, "reklamerer" mange opdrættere med at deres forældre-hunde er fantastiske jagthunde, men dersom jeg ikke skal bruge min Beagle til jagt, er der så mon noget i vejen for at købe hvalp af sådanne forældre?. Umiddelbart er det ikke logisk, at hvalpene skulle blive mere jagt-fokuserede, men men ved jo aldrig...Ellers lader alt andet til at være iorden, stamtavle fra det der svarer til DKK osv.

Skriv et svar til indlægget



20-03-2009, 14:47

Hej Susanne
Jeg ved ikke om dette er nævnt tidligere, men nogle beagles er mere jagtprægede end andre. Jeg har aldrig hørt at hvis forældre hundene er jagthunde så skulle deres afkom også blive det. Det jeg kender til er at man hvis man eks.vis ønsker en beagle som skal være jagtpræget, så kan man gennem opdrætteren få dette at vide ved at prøve hvalpen af før man køber den. I Danmark bruges de fleste beagles ikke til jagt men til Schweiss træning (sporsøgning) andre bruges til udstilling og atter andre er "bare" familiehunde.
Jeg kender intet til hvad beaglen anvendes til i Portugal, men jeg ved at før man kan gå på jagt med hunden skal den trænes til det og som sagt er det ikke alle som egner sig.
-Ina

20-03-2009, 15:19

Det kommer vel an på om det er generne eller træning, der gør forældrene til gode jagthunde.
Hvis det er træning, nedarves det ikke... Det ville svare til, at en person, der brækker et ben, også ville få børn med brækkede ben :) Og sådan virker nedarvning ikke.

Men hvis det er generne, der gør forældrene til gode jagthunde, kan det nedarves. Men, som Ina siger, skal den stadig trænes til jagt.. Den har selvfølgelig sine støverinstinkter, men den skal lære hvordan praktisk jagt fungerer.

Og ja, det er meget individuelt hvor meget jagt, der er i dem. Der er meget jagt i min beagles mor fx, og den kan kun sjældent gå løs. Men mange andre beagles har mindre jagt i sig, og uanset hvad kommer man langt med lydighedstræning :)

20-03-2009, 18:22

Ina/Elisabeth: tak for gode svar. Jeg tror, en del beagles bliver brugt til kanin-jagt her i landet, men her i byområder er de da mest "bare" familiehunde. Ja, rigtigt, det er selvfølgelig helt afgørende, om det er generne el.træning, der gør forældrene til gode jagthunde, og det er jo ikke helt nemt at vide. - Jeg har en forestilling om, at jeg selv ville kunne stå for lydighedstræningen - har læst en del om det - men ellers, hvis det på nogen måde ikke kommer til at gå godt, vil jeg da tilmelde mig et hold - kan dog først ske når hvalpen er 6md. - Ina, har forsøgt at logge ind på dit beaglepack.dk, men der opstår altid en fejl!

20-03-2009, 18:42

Hej Susanne
Jeg er super glad for at du giver mig besked om at der er problemer på beaglepack. Dette har jeg ikke været opmærksom på, for jeg ser nu at min søn heller ikke kunne logge på. Selv har jeg ingen problemer,men jeg er (jo) også admin, og det har måske betydet at rigtig mange er gået forgæves derinde. Vi er ikke så mange medlemmer og jeg har været lidt trist over at der ingen kom, men forklaringen må jo være at folk bare ikke kan logge på som medlemmer. Faktisk har jeg overvejet at lukke foraet ned. Meningen var at der med tiden skulle komme rigtig mange brugbare ting og informationer om beaglen.
-Ina

20-03-2009, 18:52

Hej Ina.
Nå, ok, jamen så er det vel grunden til manglende medlemmer. Håber ikke du lukker det ned, for kunne så godt tænke mig at besøge det. Håber det kan løses :)

20-03-2009, 18:55

Hej Susanne

Forummet beaglepack skulle virke nu. Det var en dum fejl, en manglende fil som gjorde det!
-Ina

20-03-2009, 19:02

Hej Ina.
Ja, det gør det. Super. Så vil jeg til at studere det lidt. Tak!