Indlæg: 17

Oprettet af | Oprettet: 13-03-2009, 18:10

Førstegangshund - rase?!

Hei!

Kjæresten min og jeg skal få oss hun om noen måneder, da flytter vi til et nytt sted hvor vi skal bo 'permanent', og har masser av familie og venner rundt oss som både vil være sammen med (og eventuelt passe på) hund!

Vi er i midten av 20 åerene, og er i ferd med å avslutte studier.. jeg kommer til å skrive masteroppgave i et halvt år, og har dermed ingen forpliktelser utenfor huset- dette tenkte jeg var et godt utgangspunkt for hund! :-);

Men så er spørsmålet hvilken hund?? Jeg har sett en del på cocker spaniel (de er så deilige), men har hørt at de kan ha noe adferdsproblemer (spes. de røde)? Så synes jeg langhårede dachs og sheltie er fantastiske, men min kjæreste vil helst ikke ha så mye hår (som sheltie) og vil gjerne ha noe litt større (enn dachs)!! Jeg setter stoor pris på noen tips!

Tilleggsinfo: vi skal bo i leilighet i byen. Vi vil kunne gå noen (2-3)ekstra lange turer i skogen/ ved vannet, i løpet av uken, men det vil stort sett bestå av byturer sånn i hverdagen... vi vil også gjerne ha den med i bilen til sommerhuset, hvor den kan boltre seg fritt! Så har vi ingen tanker om barn med det første, men vi kommer begge to til å være i full jobb om noen år- så den må kunne være alene hjemme... Vi vil ha en god familiehund! :-)

Vet ikke om dette er nok info. til at noen kan gi meg litt tips? Jeg bruker masse tid på å kikke på mange forskjellige raser, leser hundebøker og gleder meg til å være førstegangshundeeier! :-);

(gode tips til hvordan man håndterer sin første hund, mottas også med takk!);

hilsen, en hundeglad jente

Skriv et svar til indlægget



13-03-2009, 20:59

Hej
Jeg vil ikke anbefale en cocker. Cockeren er en apporterende jagthund og kræver at få sit krudt brændt af dvs daglig aktivering og gåture påmindst 2-3 timer.

Den hund jeg lige kan komme på kunne være en australsk terrier. Den har moderat pelspleje og kræver ikke så meget aktivering i løbet af dagen en time til halvanden kunne gøre det. Den er tilpas handy at have med at gøre når I nu skal bo i lejlighed og nem at have med rundt.
-Ina

13-03-2009, 21:18

Hej
Har i overvejet en cavalier king charles spaniel?
Det er en spaniel race ligesom cockeren, men den er mindre motionskrævende og nemmere at have i en lejlighed. Den kræver dog stadig en del aktivering. Det skulle være en god førstegangs hund.

13-03-2009, 22:56

hej Ai k

Har I overvejet racen Tibetansk Spaniel, det er en race der ikke bliver så stor. Racen er langhåret, men skal ikke trimmes, de skal bare bades og redes engang imellem. de skal have klippet pelsen under poterne, det er faktisk det eneste, de skal have gjort. Racen er en selskabshund, så der er heller ikke de store problemer med dem rent mentalt. det er faktisk en rigtig nem hunderace, at have med at gøre, for jeg har selv 2 stk. af dem. Hilsen Tina og Cimba og Nala.

14-03-2009, 09:35

Jeg kommer til at tænke på sådan nogle som en welsh corgi... En lavbenet hyrdehund :) Fordi det er en hyrdehund, kræver den noget aktivering og motion, men det lyder også som om, at I kan give den det.
Dem jeg har mødt, har i hvert fald været dejlige hunde, og rent "kosmetisk" tror jeg at I vil kunne lide den.. Der er lidt gravhund/sheltie over, men med mindre pels.
Prøv at læse om den i hvert fald.. De findes både i en cardigan og pemproke variant. Forskellen er vistnok i pelskvaliteten.

14-03-2009, 12:56

Vi har haft en corgi cardigan-tæve, og jeg var da rigtig glad for, at vi havde haft hunde i mange år, da vi fik hende! Det er en psykisk,stærk hund,som kræver en del af sin ejer, så som 1-hund vil jeg ikke anbefale den. Har man "taget" på den, er det en dejlig hund, men absolut en hund med sin helt egen vilje og mening om tingene.

14-03-2009, 16:20

Så mange gode tips! takk! :-) jeg har sett litt på cavalier.. og på eurasier, faktisk...??! Kjæresten min vil som sagt egentlig gjerne ha litt større hund... ;-);

Er tibetansk spaniel en hund man kan gå lange turer med (i skog og mark)? er de relativt enkle å trene?

Jeg har jo veldig lyst til å aktivisere hunden veldig mye (og tenker at jeg kan komme til å begynne med noe agility/ spor trening, eller liknende etterhvert) men siden jeg ikke vet helt sikkert at jeg kommer til å gjøre disse tingene, vil jeg ikke skaffe meg en hund som krever dette av meg... Bedre å ha en hund som ikke krever mye aktivitet, men som aktiviseres mye- enn å ha en hund som krever mye aktivitet, og som aktiviseres lite! ...eller hva?!!

takk igjen, for gode tips!

14-03-2009, 16:21

...nydelige hunder forresten! :-)

14-03-2009, 16:44

Lillian: Godt, at der kom en cardigan-kender på banen :);

ai k: Eurasieren er en "blanding" mellem chowchow, samojedhund og wolfspitz, så vidt jeg husker, og der er vist ret meget "vildhund" over dem, og derfor er de måske ikke idelle nybegynderhunde.
Hvad med islandsk fårehund?

Sidst men ikke mindst kunne jeg slå et slag for min egen race, som er en beagle. De kan måske være lidt mere udfordrende at træne end fx cavalieren, men de er nogle superdejlige hunde. De tilpasser sig godt mht. motion... De kan sagtens følge med på kilometer lange ture i skoven, men de kan også nøjes med mindre, hvis det er det, de er vant til. Dog skal hovedet gerne aktiveres en del, så de ikke finder på alle mulige "narrestreger" :D
Hvis I en dag skulle få børn, er beaglen i hvert fald en alletiders legekammerat til sådan nogle. Kan give jer navnet på en super opdrætter, hvis I kunne tænke jer at vide mere!

14-03-2009, 16:48

Det hadde vært supert å få navnet på en opdretter.. alt jeg kan få av informasjon er godt! En venn av familien har hatt en beagle og den var dessverre bare litt tykk og likte ikke å gå turer- så jeg har nok ikke gitt den en ordentlig sjanse!

-tok nettopp en test (K9) som mente beagle kunne være en god hund.. :-)

hvordan er islandsk forehund å oppdra? de er vakre hunder!!

14-03-2009, 17:02

er det noen som vet noe om shiba inu? kunne de måske være en god førstegangshund?

14-03-2009, 17:18

ai k: Hmm, en beagle, der ikke vil gå tur? Det lyder mærkeligt :) De kan godt være lidt "pyldrede" hvis det regner, men for min beagles vedkommende går det over, når han først er ude i det.
Min beagle er købt her: http://www.ulradi-beagles.dk/ - Hun er super god, og hun vil helt sikkert sige til, hvis hun ikke mener at det er racen for jer. Men hvis det er, har hun tilfældigvis en tæve, der venter hvalpe for tiden :) Eller kan henvise jer til en anden kennel, hvis I ikke lige bor i nærheden af Lyngby.

I kunne også besøge en af DKKs store, nationale udstillinger :) Det er super, at møde hundene i virkeligheden, og tale med nogle ejere/opdrættere.

14-03-2009, 17:20

På denne side her på gipote kan man læse om de forskellige racer http://www.gipote.dk/racehunde/alle
enerelt synes jeg de er skidt at anbefale folk at læse de gamle tråde herinde. Alle vi hundeejere er jo farvet af den race vi har valgt ikke?
Og så vil jeg sige at uanset hvilke type hund man vælger så kræver de alle en masse tålmodighed!!
-Ina

14-03-2009, 17:27

jeg leser og leser, både på google og her inne!

...men det er også godt å få spesifikke svar, for min situasjon! og det setter jeg stor pris på.. nå skal jeg lese litt mer om shiba inu, beagle, tibetansk spaniel, og islandsk forehund- og se om noen har gode "førstegangserfaringer" med dem... ;-);

det må jo gå an å få seg en blandingshund også som første hund?!

takk igjen for svar!

14-03-2009, 17:34

Hej ai K
Hvis du beslutter at kigger nærmere på beaglen, så ejer jeg selv to styk. Jeg har en masse erfaring omkring denne hunderace og kan besvare forskellige spørgsmål hvis der er noget. Læs evt mit indlæg inde under beagle her på siden.
-Ina

14-03-2009, 18:38

Hej Ai k
Hvis du vil vide mere om de tibetanske spaniels er du velkommen til at kontakte mig på min e-mail, da det også er første gang, vi har denne hunderace, vi har før dem haft en beagle.

Hilsen Tina

E-mail: tfsimonsen@gmail.com

01-05-2009, 12:00

Jeg vil heller ikke anbefale den Engelske Cocker Spaniel. Selvom det er min ynddlingsrace.(jeg har selv en..) - Men det er rigtigt at de kan have adfærdsproblemer, det har/havde vores røde Cocker, fordi hun har haft uheldige oplevelser med børn, der har overfaldet osv.

Og så ville jeg ikke sige de egner sig så meget til "bylivet" de har ifølge mig brug for masser af gå-løs tid i hundeskoven fx. for at få brugt deres støver(jagt)instinkter.

Min, hun kommer i hundeskoven i 2-4 timer dagligt ca + morgen/formiddag/aften ture, som foregår på skolestier, cykelstier mv, dvs med snor. Og så en masse mentaltræning, så hun får brugt sin hjerne. Men ellers kunne jeg ikke drømme om at have en anden race, de er så dejlige, når man får dem "brugt". Og de vil elske agility, sporarbejde mv.