Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 04-03-2009, 19:01

At lege på hundsk

Jeg har siddet og tænkt på hvordan man kunne lege med med sin hund på dens måde
for det må da været ufattelig kedeligt i længden at skulle løbe efter en pind bare for at aflevere den igen.

Så jeg tænkte på om man ikke kunne slås med hunden altså i leg eller om hunden ikke kunne forstå det var en leg?

eller fx tovtrækning hvor man har fat i hver sin ende af en knude og så knurre lidt af hinanden :)

Skriv et svar til indlægget



04-03-2009, 19:59

Her kan du se leg på hundsk(ulvsk):
http://www.youtube.com/watch?v=7knp9IK8_S4&feature=channel_page

men ved ikke lige om din hund vil syntes at det er sjovt ?

Mvh. Rolf

05-03-2009, 10:26

At lege "hundsk" kan hunde fint gøre sammen, derfor er det også vigtigt at hunden jævnligt møder andre hunde som den kan lege med.
Det er bedre at hunden leger "hund" med andre hunde og lære at leg med mennesker ikke involvere slåskampe og bid. Hundenes leg involvere ofte bid, som selvom de er blide, ikke er helt så blide at vi ville synes om det.

Der er til gengæld en masse andre ting du kan lege med din hund end pind. Du kan lave en masse problemløsning og søgning det vil din hund sikkert elske :D
Og så kan du træne forskellige ting som zigzag, spille død, åbne skuffer, slukke lyset osv.
Du kan også købe nogle af de der Nina Ottosen legetøj, de plejer at være en stor success for hunden :D
Både problemløsning og søgning aktiverer hunden ud fra dens sanser og evner, og er derfor også en lidt "hundsk" måde at lege med dem på :)