Indlæg: 4

Oprettet af | Oprettet: 27-02-2009, 18:10

Er hun indbilsk trods hvalpe??

Hejsa.
Jeg har et spørgsmål om min tæves adfærd, hun fødte 9 hvalpe den 11/2, dog mistede hun den ene et døgn efter, men ellers har alle det godt.
Hun er en god mor der passer sine hvalpe perfekt og her er ingen problemer.

Men hun graver i haven, to steder, hvilket hun aldrig har gjort før den dag hun fik veer, hun skraber på toilet gulvet, hvilket hun også gjorde samme dag, det virker utrolig underligt, for hun er sund og rask og har ingen smerter.
Vi kan simpelhen ikke få hende til at stoppe denne addfærd, uanset hvad vi gør.
Kan en tæve være indbilsk, til trods for den har født 9 hvalpe for nu 16 dage siden?
Mange hilsner
amanda

Skriv et svar til indlægget



28-02-2009, 09:25

Min som også lige har fået hvalpe, graver også og laver "rede",ikke ude i haven, men på alle overflader indendørs, men det aftager dag for dag.

28-02-2009, 09:32

Hej Anette.

Det lader til at være helt normalt så, synes bare det er underligt, hendes hvalpe er nu 17 dage gamle.
Mvh
amanda

11-03-2009, 02:17

Hej,
Jeg ved selvfølgelig ikke om det er det jeg skriver nu, men læste engang en skrækhistorie om en hund der havde fået hvalpe og begyndte at skrabe på flliserne ude i haven hvorefter hun slikkede på dem. det samme gjorde hun på badeværelset. Det var kalkmangel og hun endte med at dø.
Det er sikkert ikke det, men det er da en god ide lige at være 100% sikker... Det er jo trods alt mange hvalpe der drikker mælk fra hende
kærlig hilsen Helene

11-03-2009, 19:44

Hejsa.
Det er dog heldigvis aftaget, jeg kender godt til kalkmangel, min gamle schæfertæve fik det samme dag hun fødte, så det er vi obs på.
Hun har været på hvalpekost siden hun blev parret og nu da hvalpene er 4 uger, er hun holdt op med at skrabe i toiletgulvet, dog graver hun stadigvæk en smule i haven.
Så det ser ud til det er ved at normalisere sig igen,men puha det holdt hårdt.

Mvh
amanda