Indlæg: 11

Oprettet af | Oprettet: 20-02-2009, 02:52

Gør af alle der kommer nær

Min Sowensa har I jo hørt lidt om allerede, men jeg har et problem, som efterhånden kan gå hen og blive et RIGTIGT problem.

Hun gør. Hun gør faktisk af rigtig mange ting: fjernsynet (især hvis der er hundelyde i programmet), mit vækkeur, min ovns ding-lyd, når der er folk udenfor og selvfølgelig når der kommer nogen til døren.
Når hun er ude, gør hun af alle der kommer i nærheden, eller hvis nogen åbner deres dør for at stille noget ud. Problemet er, at det jo kan være forstyrrende hvis hun gør om natten eller tidligt om morgenen, men skal hun tisse skal hun jo ud. Jeg bor på kollegie og dem der bor her - må man gå ud fra, jeg har mine tvivl med visse beboere... - går i skole og eventuelt også på arbejde. Det gør folk der bor andre steder også, men her står flere ret tidligt op. Plus der er VOLDSOMT ekko i gårdene!

Jeg har kun haft én nabo, ud af de 24 i min gård, der brokker sig indtil videre. Der er nok flere der tænker sit, men ham her - som er ret ny - er åbenbart ekstra gnaven fra naturens hånd. Tidligere idag da jeg hentede post, sagde han at 'man må jo faktisk ikke have hund her' og han 'blir sindssyg hvis han hører hende gø om natten én gang til'. Ja, jeg har jo så boet her 3½ år mens han kom til i sommers, så det ved jeg. Jeg ved også at jeg står nr. 1 på listen der hvor jeg flytte hen, så tiden her er begrænset.

Jeg ved at hunde gør, og jeg accepterer det. At hun gør når jeg sover gør sgu også mig sindssyg, men jeg ved at sådan gør hunde. Og Sowensa bør få lidt mere gø-tid end alm. hunde da hun jo kommer fra gaden til internat til et fly og et nyt hjem. Jeg har kun haft hende i 3½ uge, og hun er faktisk utrolig lydig af en gadehund at være! Og selvfølgelig er hun bange for ting hun ikke har oplevet før, som ovnen og diverse andre bippelyde, og hun virker særligt angst overfor mænd - igen en ting fra gaden; hun bliver hurtigt bange, også for mig når hun får skæld ud. Og kommer man for hurtigt oven fra bukker hun sig, lægger ørerne ned og hopper væk, så hun er nok blevet slået.

Men dette gøeri må stoppe. Jeg reagerer selvfølgelig med 'shh' og 'ti stille', og jo mere hun gør, jo strengere bliver stemmen. Jeg går ud og henter hende ind hvis hun ikke stopper - hun kommer ud uden snor når jeg lufter ud, og så står jeg og holder øje med hende.
Jeg tænker lidt på, om jeg eventuelt kunne købe en mundkurv til når hun skal ud om aftenen. Men før det første ved jeg slet ikke, om en sådan kan holde gøen lavere, og samtidig er det ikke særligt rart for mig at give hende sådan en på. Hun er jo ikke spor aggressiv, hun er bare bange og et helt nyt sted.

Har I nogle gode tips til at få hende til at stoppe med at gø?

Jeg har tænkt på at jeg simpelthen må tage hende med i bussen ind til Næstveds bymidte - gågaden - på et tidspunkt hvor jeg ved der er mange mennesker, og så bare gå rundt med hende. Lade folk hilse hvis hun vil og lade hende opleve mennesker uden at de er farlige.

Faktisk gør hun mest, hvis der kun kommer en person gående, end hvis der er mange. Jeg har haft hende med henne og købe ind, og der gør hun ikke af alle dem, der gør rundt - kun hvis vi går et sted, hvor der ingen er, og der så kommer en eller to personer.

Jeg håber nogle af jer erfarne ejere har nogle tips. Jeg kan leve med at hun gør for meget fordi jeg ved at det kan tage tid for dyr at vænne sig til nye ting. Men det gør alle andre jo ikke.

Jeg skal til træning med hende og har fundet et sted. Men oven i dyrlægebesøget og forsikringen er det småt med ekstra penge, så hun kommer måske først afsted til april eller maj. Desværre =(

Skriv et svar til indlægget



20-02-2009, 11:09

Hej Maria

Det er en kedelig adfærd din hund har, og bestemt ikke rart at hun gør så meget. Jeg forstår godt naboerne i dette tilfælde.

Du skal kun bruge en kommando når du stopper hende. Du skal sige NEJ. Hun skal lære hvad ordet nej betyder. Det er det første du lærer hende.
Det er ærgerligt at hun først kan komme til træning om et par måneder, da det hele ganske rigtig handler om socialisering.
Hun har sikkert levet et hårdt liv tidligere og det er klart at der sidder i hende.
Så du må starte forfra med den sociale del. Da der går nogen tid før du kan komme til træning, må du i gang selv. Hun skal ud og opleve en hel masse i social sammenhæng og hvor du viser at du styrer den del. Det er meget vigtig at du ikke overfører vibrationer til hende, som forstærker hendes angst og dermed vanen til at gø.
Når hun har lært ordet NEJ at kende vil det forhåbentlig blive nemmere at stoppe hende.
-Ina

20-02-2009, 15:52

Hej

Som nævnt tidligere har selv modtager min ene hund Chillie fra Spanien gennem spanske hunde i maj-08. Der er sket rigtige meget med hende i de 8 måneder jeg har haft hende, og det har været en meget positiv udvikling.

Hun har fra starten været fantastisk god med alle to-benede og andre hunde. Mine katte er det først blevet godt med for ca 2 mrd. siden.........for dem har hun jagtet, da der er rigtigt meget jagthund i denne lille dame.

Det har tage hende tid at falde til her hos os, men de faste rutiner, den meget kærlighed og blid men konsekvent opdragelse, har gjort hende til super, super dejlig hund idag.

Så Maria jeg tror også der kommer til at ske meget med din lille Sowensa de næste måneder, efter hånden som hun falder mere til hos dig.

Jeg kan ikke svare dig på hvorfor hun gør så meget som hun gøre, men det kunne måske hænger sammen med, hun har fået rigtig meget at passe på og der samtiddig er mange ting/lyde hun ikke er vant til, samt en generel usikkerhed og stress hos hende, det sidste havde min spanskehund også de første ca 3 mrd.

Her er to gratis rådgivninger hvor du kan få lidt hjælp, kik på www.dyreinstitut.dk de har erfaring med spanske hunde. Ellers kik www.etologi.dk.

Hvis du har lyst kan vi evt mødes en dag eller tage en snark i telefonen.

Kh Christine

21-02-2009, 02:14

Tak for jeres svar =);

Til Trine: Der er gange hvor hun simpelthen ikke kommer når jeg kalder. Men jeg har ikke indtryk af, at hun gør det for at trodse mig. Hvis hun ik kommer ind når jeg kalder og jeg går ud efter hende, så gør hun en af to ting: Begynder at hoppe og løbe rundt fordi hun vil lege, eller smider sig ned på jorden af frygt for jeg er meget sur på hende.

Ina: Hun kender godt ordet nej og også fy. Og hun reagerer også på dem. Mine instinktive 'nej'-lyde som 'eh!' eller 'ah-ah!' reagerer hun også på. Det sker også at hun hører efter når jeg siger 'ti stille', 'tys' eller 'shh' - men igen sker det at hun bliver bange så jeg kan ikke hente hende ind ved simpelthen at løfte hende op og bære hende ind. Eller også er hun blevet så bange, at hun slet ikke hører hvad jeg siger og bare går helt amok og gør vildt.

Christine: Ja, socialisering har hun brug for. Jo flere mennesker, hun ikke kender, der er om hende, jo værre er det. En af min mors veninders børn kom på besøg - to piger på 15 og 13 år og en dreng på fem år. Hun knurrede meget af dem mens de var der hvis de nærmede sig hende. Jeg tror simpelthen ikke, hun er glad for så mange nye på en gang. Heldigvis knurrer hun kun, hun har aldrig bidt eller gjort mine til det.
Min mors nabos datter er veninde med min søster som bor hos min mor, og de har hund. Den er godt nok kæmpe stor i forhold til Sowensa, men han er blidere end lam og de har hilst på hinanden gennem hegnet flere gange. De skal mødes så hun har en hund at være sammen med. Men fordi hun blev syg måtte vi vente til hun var rask. Jeg håber, vi ka få stablet noget på benene en af de næste weekender.

Jeg forstår så udemærket at hun har brug for tid til at vænne sig til det hele. Men resten af verden er jo desværre ikke så forstående.
Jeg håber, jeg kan få penge til at komme til træning senest til april. Men jeg frygter hun må til dyrlæge igen da hun af og til klør sig meget i det ene ører. Det er dog ikke hver dag, det er mere 1-2 dage om ugen, og det hjælper normalt når jeg renser det med vat og sterilt saltvand. Hvilket vel også kradser på hvad det end er der klør =)

21-02-2009, 02:35

Nåhjo, glemte lige at skrive, at hun ganske rigtigt gør mere omkring sit/sine hjem end andre steder - hun kender jo også min mors lejlighed da vi har været der to uger ud af de fire hun har været her.

21-02-2009, 08:04

Hej Maria

Min spanske hund en min nr. 2 hund, da jeg ønskede en kammerat til min Boston terrier og de har haft godt sammen fra 1 dag.

Der var også en del ting hun ikke kendte bla. trapper men det hjalp hende, der var en hund i forvejen. (ikke du skal have en mere Maria);

Jeg tror stadevæk at tiden vil løse noget af Sowensa uro. Jeg nævnede tidlige ro, regelmæsighed og faste rutiner var med til at få min hunde til at falde til. Specielt den spanske hund havde meget brug for ro i starten, tror det gælder for mange hunde fra internater, de er stressede når man får dem.

Jeg havde altid sagt jeg aldrig ville have hunde i senge og sofa, det har hun fået lavet om på, da hun havde brug for at ligge højt for at kunne overskue verden og dermed få lidt ro på sig selv. I dag er hun altid i nærheden af mig, men uden at mase sig på.

Jeg startede på hunde træning med Chillie kort efter jeg fik hende, det var både godt og skit med hende, da alt uroen omkring hende, med de andre hunde og deres ejer, stress hende. Det ville være anderledes hvis jeg startede idag.

Du nævner to ting som lige nu er svære for din lille hund 1. Hun gør og 2. En usikkerhed over for fremede. Du vil måske også gerne arbejde med den almindelig lydighed sit/dæk/kom osv.

Jeg ville vælge at få en hunde træner hjem til mig, for at få hjælp til hendes gøen og usikkerhed over for ny situationer/fremede. Jeg har selv haft hunde træner her hjemme til begge mine hunde af forskellige årsag og det har bare været godt. Jeg brugte den hundetræner hvor begge mine hunde trænede, så han havde set hunde både til træning og privat.

Det har været noget af et arbejde med frk. Chillie, men også med min anden hund Tyson som har haft en rigtigt god bagrund.........forskellig bagrund, forskellig køn, forskellige problem stillinger og dyrlægen besøg har der også været en del af her.

Idag nyder jeg begge hunde rigtigt meget, både den forkælede forstadshund og min lille internathund.

Hilsen Christine

21-02-2009, 11:55

Jeg er enig med de andre i at du må ud og socialisere hende. Det hjælper ikke at skelde hende ud, det vil bare bekræfte hende i at situationen er ubehagelig og at der derfor er grund til at være bange og gø. Hun skal have en masse positive oplevelser.
Det med at hun kun gør når der er få mennesker er fordi hun er bange og prøver at jage dem væk, eller i det mindste få dem til at holde afstand. Men når der er mange mennesker tør hun ikke sætte sig op imod dem ved at gø af dem, så derfor tier hun stille og håber på at de ikke gør hende noget.
Derfor synes jeg at det er en dårlig idé at starte med at tage hende med på gågaden, da hun stadig vil være meget bange, også selvom hun ikke gør. Istedet skal hun have positive oplevelser med fremmede mennesker lige så stille kan hun så møde flere og flere fremmmede og komme med hvor der er flere mennesker. Med tiden vil hun så kunne komme med på gågaden.

Held og lykke med arbejdet :)

21-02-2009, 12:01

Jeg er enig med Stine i at man skal tage små skridt med hende, også en masse godbidder så hun får en god oplevelse med fremmede mennesker f.eks. Et fremmet menneske giver hende en godbid, det hjalp på vores hund Chillie da interressen var større for maden en den fremmede da Chillie også var en smule bange for fremmede folk i starten.

Det kan du også gi' hende i de situationer hvor du ber hende stoppe med at gø og hun stopper med det. Men jeg synes stadig det bedste vill være vis du fik en hundetræner hjem som hurtigt kan rette op på problemerne.

Positiv forstærkning på ønsket adfærd med godbider, har været en god måde at træne på med Chillie og Tyson, det er dog vigtigt at godbiden gives på det rigtige tidspunkt.

Hilsen Christine

21-02-2009, 12:49

Ja, jeg vil ligesom Christine, anbefale at du får hjælp af en træner eller en adfærdsbehandler.
Det er meget ærgerligt at du ikke kan komme til træning med hende endnu.

Hej Trine
Jeg tænkte på til det med at hun ikke kommer når du kalder i haven. Prøv at kald på hende hvor hun ikke skal ind. Når hun kommer giver du hende en godbid, et stykke legetøj eller bare nusser hende lidt og lader hende løbe videre. Hvis du gør det flere gange når hun er i haven og kun til sidst tager hende med ind. Så vil hun holde op med at forbinde det at komme med at blive lukket ind. Det burde lære hende at komme hver gang.

01-03-2009, 20:56

Hej alle, og tak for jeres svar =);

Mht. privat træner, så er det ikke noget jeg har råd til. Lige nu er det vigtigste for mig at finde pengene til normal træning, men efter to dyrlægebesøg på en måned er alle mine opsparede penge til regninger o.lign. brugt. Jeg håber jeg kan låne af min mor, men det ved jeg først i næste uge.
Sowensa måtte til sidst afsted med sit øre, og hun har en svampeinfektion. Jeg gætter på hun måske har fået lidt vand i øret da hun fik bad lige efter jeg fik hende.

Jeg har ændret vaner for at komme hendes gøen til livs. Hvis hun skal ud og tisse eller andet, så går jeg væk fra boligerne hvor jeg bor. Før kom hun ud på de grønne områder her, men nu går vi lidt væk mellem kl. 22 og 10. Jeg bærer hende også hen til min hoveddør når vi vender tilbage i det tidsrum, da hun så ikke gør hvis der kommer nogen.

Desværre har min nabo, ham der brokker sig, skræmt hende. Han er simpelthen et af de mest modbydelige mennesker jeg har mødt i hele mit liv! Den måde han taler til mig på er så nedladende og respektløs at jeg fuldstændig mistede mit temperament for et par dage siden og råbte voldsomt af ham. At han blev ved med at komme og banke på, og at jeg blev så vred, har skræmt Sowensa meget. Så jeg ignorerer ham fuldstændig nu, jeg ved ikke hvad jeg ellers skal gøre. Taler han til mig, reagerer jeg bare ikke.

Samtidig håber og håber og håber jeg, nu endnu mere end før, at jeg snart får en ny lejlighed.

02-03-2009, 13:09

Hej Maria,
Jeg vil lige gøre dig opmærksom på en pige som via et andet hundeforum tidligere har tilbudt gratis hundetræning. Hun bor i St. Merløse - et stykke fra Næstved, men dog overkommeligt. Hun tilbød træning i forbindelse med den uddannelse hun havde taget, hvor hun skulle bruge nogle "demo-hunde" at træne med. Prøv evt. at kontakte hende via dette link:
http://altomhund.wordpress.com/om-mig/
Jeg ved ikke om det stadig er aktuelt for hende, men hvis det ikke er har hun måske nogle kontakter til andre nyuddanede som kunne være interesserede i at yde gratis træning - ved det ikke, men det er da et forsøg værd.
Mvh
Gitte

02-03-2009, 16:43

Hej

Tak for det, det vil jeg da undersøge! =)