Indlæg: 3

Oprettet af | Oprettet: 28-01-2009, 20:27

Hopper op af alle

Hejsa.. Jeg har lille frække Balder på 13 uger. Jeg har haft ham i 2 uger, og jeg har gjort hvad jeg kan for at han skal stoppe med at hoppe op af os. Det er både når vi kommer hjem og når vi har været hjemme længe og når vi er ude i haven. Hvad kan man gøre for at stoppe ham, jeg har prøvet at holde ham nede når jeg kan se han gør klar til at hoppe, har prøvet at sætte mig ned på hug til ham. Har prøvet en masse uden det mindste bedring. Nogen gode råd eller er jeg bare for utålmodig? :os

Skriv et svar til indlægget



28-01-2009, 20:30

Vend ryggen til ham, når han springer op, og ros ham når han har alle fire ben på jorden. Hvis du sætter dig på hug, eller prøver at holde ham nede, får han stadig kontakt ud af at hoppe op. Og nogle gange er negativ kontakt bedre end ingen, når man er hundehvalp.
Så vend ryggen til ham, og ignorer ham, når han gør noget uønsket. Og bed venner, familie og folk I møder på gaden om at gøre det samme.
Håber at det kunne bruges :)

28-01-2009, 20:37

Mange tak. Jeg prøver og håber det hjælper.. Kan samme råd bruges når han gør indefor og bider i mig?

28-01-2009, 21:02

Ja.
Når hundehvalpe leger, og en af dem pludselig bider for hårdt, reagerer den anden ved at hyle højt og forlade legen. Dette kan du efterligne ved at råbe højt AV eller lignende, når han går over stregen, og afbryde legen. På den måde lærer han, at han kun må bide til en vis grænse - ellers stopper legen.

Vores hvalp kan godt finde på at bjæffe lidt når han vil lege / have opmærksomhed. Det bekæmper vi også ved at ignorere ham, og rose ham / lege med ham, når han tier stille. Man skal dog have lidt is i maven i starten, hvis han er mere vedholdende med at gø.

Bottom line er, at hvalpen ikke skal få noget ud af, at vise uønsket adfærd. Og at ignorere virker bedre end straf og skæld ud :)