Indlæg: 1

Oprettet af | Oprettet: 10-01-2009, 12:57

Dansk svensk gårdhund

Hej jeg er den lykkelige ejer af en sådan hund, men den har nu den alder hvor den "måske" skal have hvalpe, og så er der nogle spørgsmål der dukker op:
1: Hvormange hvalpe plejer en førstegangsfødende at få ?
Har du/i nogle gode råd, så er jeg modtagelig
hilsen
bent

Skriv et svar til indlægget



10-01-2009, 13:22

Hej Bent.
På spørgsmålet om, hvor mange hvalpe en gårdhund kan få, må jeg sige, det kommer an på hvor "heldig" du er.
Vores tæve er ud af et kuld på 8, og moderens første kuld var også på 8. Vores første gårdhund var ud af et kuld på 3, og vi har bekendte som fik 1 hvalp, så som du kan se, alt kan forekomme.
Jeg forstår godt at du gerne vil have hvalpe på din tæve, det må være en herlig oplevelse, (men også travl). Vores tæve er desværre ikke egnet til at få hvalpe, da hun er lidt nervøs anlagt, på grund af dårlige startbetingelser, så vi har valgt at få hende steriliseret.
Held og lykke med det.
hilsen Lillian.
P.s. Husk du skal ikke lave hvalpe for din hunds skyld, kun hvis du absolut ikke selv kan lade være, og du har en god hund.