Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 09-11-2007, 09:05

Dårlig vane

Vores hund bliver ved med at æde andre hundes afføring når den får chancen.

Vi har forsøgt at ændre kost, det har ikke hjulpet...

Hvorfor gør han det, og hvad kan man gøre ?

Charlotte fra Dogcity.dk svare..

Det er en kendt problemstilling. Nogle hunde gør det som små, og vokser fra det med tiden. Førhen havde man en formodning om at det var mangel på noget i kosten, men det har vist sig ikke at være rigtigt. Der er formodentlig tale om en dårlig vane, og det er den måde vi behandler det efter idag.

Du skal simpelthen forhindre din hund i at komme til at æde andres afføring. Jo, færre gange hunden får success med dette forehavende, jo mere vil det gå i glemmebogen. Jeg har suppleret med at lære hunden nej øvelsen med godbidder, og så lade hunden snuse til det eftertragtede bæ, og sige NEJ og blive stående. Når hunden træder baglæns og sætter sig, som tegn på at den har forstået, så giv en ordenlig omgang godbidder eller et stykke bøf som ros. De fleste hunde vælger trods alt bøffen ;0) og efterhånden skabes der en association, at hvis man lader bæ'en ligge, så får man nok noget der er bedre.

Charlotte Hansen
-Hundetræner og adfærdsbehandler

Skriv et svar til indlægget



29-03-2008, 13:11

Jeg kæmper en brav kamp med at min hund æder andres afføring. Min hund er lydig, kommer iskoven hver dag og går løs. Derfor er det ikke muligt at opretholde den form for diciplinering som du nævner.Jeg ved dog, at hun ved at det hun gør, "bliver mor sur over ". Hun kan være i gå afstand fra mig og skæver over til mig, når hun lige " har fundet en lækkerbidsken " og hun ved at jeg ikke kan nå hende. Samtidig med at hendes lydighed går total fløjten, jeg kan ikke få hende P

29-03-2008, 15:56

Hej

Se det som en trænings øvelse og bare bliv ved og ved og ved.
Når i skoven og du ved du ikke kan rede lorten, ignorer hunden, som om du ingenting har set.

Mit bedste råd.
Der er en anden tråd herinde med samme emne :);

mvh
Julia