Indlæg: 25

Oprettet af | Oprettet: 08-11-2007, 09:35

ADVARSEL

http://www.gipote.dk/contents/show/35

Skriv et svar til indlægget



08-11-2007, 10:00

Davs.
Det var da en forfærdelig oplevelse for jer og ikke mindst for jeres stakkels hund. Jeg håber da, at der er nogle, der har set de mennesker, der har de hunde, så i kan få dem anmeldt.
Sådanne mennesker burde straffes og hundene aflives.
Varme tanker herfra
Vh Lonni

08-11-2007, 10:03

Hej Martin.
Jeg har lige læst dit indlæg, og jeg må indrømme, det gjorde ondt langt ind i sjælen! Hvordan kan nogle mennesker handle så grusomt? Man tør jo snart ikke slippe sin hund af syne, bare et sekund. Jeg håber virkelig, at de skyldige må blive fundet, OG STRAFFET H

08-11-2007, 16:59

Hej med jer...

Først tak for de pæne ord og de varme tanker.

Ja min egen bekymring går også mest på hvordan han rent psykisk kommer over dette her, for mindre end en måned siden havde vi indbrud hvor tyvene tilsyneladende har holdt ham i skak med en golfkølle, så han har meget igennem den sidste tid...

Ja man håber jo meget at politiet finder nogle at drage til ansvar for dette her, men som de selv sagde, så var chancerne for at finde dem, meget meget små, og det gør at man bliver virkeligt indebrændt, når man får sådan en besked samtidigt med at ens hund står og drypper blod fra struben, men omvendt kan jeg godt se at det ikke er nogen let opgave at finde de skyldige, men man håber jo bare !

Mvh. Martin

10-11-2007, 13:33

Hej Martin og co.
Hvordan går det med jeres hund?? I har da været noget uheldige, må man sige. Ja, indbrudstyve idag skyer desværre ingen midler ang hunde. De er totalt ligeglade med evt hunde i huset, de er ikke bange for disse, desværre.
Jeg håber det bedste for jer og jeres hund, og gid der snart kan komme lidt oplysninger til jer vedr de hunde, der overfaldt jeres hund.
Varme hilsner og klap.
Vh Lonni

10-11-2007, 20:00

Hej

Ja Thor er lige kommet hjem efter endnu en tur til dyrlægen, han begyndte at hæve voldsomt op i halsen her i formiddag og begyndte til sidst at have problemer med at få vejret.

Så vi kørte selvfølgeligt til dyrlægen igen, her fik han en indsprøjtning mod hævelsen, fik sat hans antibiotika ration op, fik nogle nye piller som hans skal tage sammen med de andre ( 4 ekstra om dagen ) samt noget sårpulver som vi skulle bruge.

Hvis det så ikke har hjulpet på mandag, skal han ind og have lagt dræn i halsen.

Ang. hundene der har været på besøg, er der desværre ikke noget nyt.

Mvh. Martin

13-11-2007, 17:33

Hej Martin og co.
Noget nyt, og hvordan går det med Thor?? Forhåbenligt bedre, håber jeg da. Det er jo aldrig sjovt, når vore hunde er syge, og da slet ikke, når den er overfaldet ligesom jeres. Altså mennesker, man kan jo blive så vred. Det kan ikke være rigtigt, at man ikke kan lade sin hund være ude, for så at finde den i den forfatning som i gjorde.
Jeg håber det bedste for jer og Thor.

Til Jette.
Der er absolut intet ivejen for, at man kan lade sin hund/hunde være alene ude, når man ikke er hjemme. Hvis man sørger for, at hunden kan komme i læ, hvis det skulle blive regn.
Mine hunde ville faktisk hellere være ude, når vi ikke var hjemme, så det fik de lov til. De havde fri adgang til foderrummet, hvor der var dejligt frisk halm, de kunne lægge sig i, samt vand.
VH Lonni

13-11-2007, 20:32

Hej

Jo tak Lonni, nogen bedring er der da, men han er stadigt hævet
nogle steder, og der er et par steder der skal "åbnes" på mandag hvis det ikke er blevet bedre.

Var lige forbi dyrlægen på vej hjem, efter en ny omgang antibiotika, og han sagde til mig, at han jo ser meget som dyrlæge, og nok også bliver lidt hård og ligger tingene bag sig, men nogle ting husker man, og her var Thor en af dem..... Han glemmer aldrig da han fik ham ind efter angrebet.

Hans psykiske tilstand er det mest bekymrende, han virker meget reserveret, og kan sidde eller ligge og kigge ud i luften i lang tid ad gangen, det har han aldrig gjort før.

Jeg "håber" det er fordi han måske lige har fundet en stilling hvor han ikke har så ondt, og så vælger at blive i denne stilling.


Til Jette

Thor er jo en temmelig stor hund, og han ville blive "tosset" i hovedet hvis han skulle gå inde mens vi ikke var hjemme. Han elsker at være ude, hvor han kan gå frit omkring og løbe en tur efter katten en gang imellem...;o);

Derudover, så vil jeg heller ikke lade mig styre af folk som ikke kan styre deres egne hunde eller som er så syge at de kan finde på at træne deres kamphunde på andre hunde som går stille og roligt rundt i deres egne hundegårde.

Mvh Martin

14-11-2007, 07:00

Nu har jeg en lille hund, så den går selvfølgelig inde, når vi ikke er hjemme, også fordi vi bor midt i en by.
Men jeg synes det er for dårligt, at ens hund ikke engang er fredet en egen grund, men som tiden er, er intet fredet nogen steder. Vi har selv haft to newfoundlændere, og de trives også bedst ud, det meste af tiden, de kunne ligge i gården i timevis, og bare holde øje med, hvem der gik forbi, og om naboerne gad at snakke.
Fortsat rigtig god bedring med Thor, håber han kan lægge den grimme oplevelse bag sig.
mvh Lillian.

14-11-2007, 15:33

Hej Martin

Allerførst, jeg blev simpelthen så ked af det, da jeg læste hvad der var sket med jeres hund.
Dernæst, jeg håber virkelig han kommer sig over sine traumatiske oplevelser - både indbruddet og overfaldet - både psykisk og fysisk.

Rigtig god bedring med ham.

14-11-2007, 18:52

Hej Martin....

Det gør mig virkelig ondt hvad der er sket for din hund.

Jeg bor længere oppe og har haft uønsket besøg omkring huset....

Hvis du vil, kan jeg kontaktes på 26815855

16-11-2007, 11:21

Hej Martin
Hvordan går det med Thor?? Jeg håber, at han sådan langsomt men sikkert får det bedre. Ja, psykisk er han jo mere stille nu, men ro skal der til, så lad ham bare tulle rundt og kigge ud i luften. Jeg håber virkelig, at han sådan langsom men sikkert igen bliver den hund, han var inden alt dette.
Og nej, det kan bestemt ikke være rigtigt, at vi skal lade os styre af en flok idioter. Jeg finder mig ikke i sådan noget, uanset hvad. Jeg havde også indbrud for mange år siden, da havde jeg en schæfer, men vi hørte ingenting, fordi vi sov på 1 sal.
Jeg har haft uvedkommende gæster i min have, mens jeg havde Broholmere. Jeg blev simpelthen så tosset, at jeg lukkede hunden ud. Dette er fuldt lovligt. Den ene gang blev 'gæsten' holdt i skak af hunden, godt med brum. En anden gang fløj min tæve igennem havedøren, da 'gæsten' tog fat i døren. Når det nu ikke hjælper med brum, ja, så syntes hun, at det ku' være nok.:-). Atter engang blev 'gæsten' holdt i skak til politiet kom. Der skete ikke noget med min hund, men utroligt, hvor godt vore hunde passer på os.
Jeg håber, at i holder humøret højt trods alt.
Hils og klap
VH Lonni

16-11-2007, 12:28

Det gør mig meget ondt at læse stakkels Thor, - de bedste hundebedrings tanker til ham!

Det er godt nok noget svineri, - hvadenten det er bevidst gjort eller hunde som har været løse. Kunne godt tyde på det er bevidst gjort siden de forsvandt!? Hvis hunde først går i gang i blodsrus på den måde var de vel blevet ved?

Håber Thor bliver frisk igen snart, - og at politiet finder synderne!

Vh. Julie Rollo & Lady

18-11-2007, 23:35

Hej Martin.
det gør mig ondt, at læse om Thor.......Jeg sidder med tåre i øjene
Jeg har selv en historie, hvor jeg selv var på den onde side....

Vi har et autoværksted, og desværre har vi haft MANGE indbrud. Værken alarmer eller overvågning har hjulpet(og vi bor ved siden af, så vi kan komme med det samme);
Så vi anskaffet os to vagt hunde. Vi havde på det tidspunkt også to familie hunde.
En morgen kl. 6 høre vi over vores samtaler anlæg vores to Rottveiler rollo og king på 11 mdr. gø og blive sure. min mand skynder sig der op, og slipper hundene løse, de løber efter tyvene 3 stk. men de hopper ind i bilen og stikker af, imens kommer naboen med sin (netto)hund. Det skal alså lige siges at den står ALTID-HVERDAG-AFTEN 24-7 og skaber sig. Vores hunde får så øje på den i samme øjeblik som tyvene stikker af. Og begge hunde er opstempt,(min mand går til træning med dem, men har aldrig trænet med dem begge på samme tid, da de kun var store valpe, og da de begge er opstempt, kan du jo selv tænke hvad der sker);
Hun luftede sin hund inde på vores grund, og uden snor, men vores hunde overfalder den lille stakkels hund, En hvid hund med blod, du ved jo selv hvordan det ser ud.....
Når men, vi betaler ALLE dyrlæge regninger, og fodder og et eks. tjek hos dyrlægen.
Når men det jeg ville fortælle var, at jeg har så meget dårlig samvigtighed....... og når jeg læser din historie, kan jeg heller ikke lade vær med at tænke på vores historie.
Hvis ejerene til de hunde har det som jeg havde, så tro mig så ligger de vågne om natten........
Desværre efter 14 dage får Rollo en blodprop. Men det har ikke noget med sagen at gøre.

Jeg håber at din hund får det godt, og at ejerne til hundene mælder sig, det kan jo være en fejl....... og hundene må jo også have blod og sår, din hund har vel forsvaret sig......

I autobrancen: hvorfor vi ikke brugte vores familiehunde til at "sove" oppe på værkstedet, er at tyvene er begyndte og lukke deres KAMPhunde ind og slås med vagthundene, og imens går tyven og tager det han skal have......

Jeannet

19-11-2007, 08:33

Hej Jeanet.
Ja det var også en grim historie, du kunne fortælle. Men jeg tror desværre ikke, at ejerne til de hunde, som overfaldt Thor, har følt sig så ansvarlige, som du, og dermed haft det rigtig slemt, for så havde de henvendt sig til Martin, og forklaret sagen fra deres side.
Hilsen Lillian.

19-11-2007, 20:50

Hej Lillan
Du har nok ret.
Det er bare en trist verden vi lever i.......
H. jeannet

19-11-2007, 21:29

Hej

Thor er på rette vej, og har for første gang siden overfaldet, faktisk været lidt kontaktsøgende idag. Og da vi kom hjem var han rimelig frisk og logrede med halen, det er også første gang siden overfaldet.

Så jeg håber det er medicinen der har sløvet ham før, og han nu er ved at blive sig selv. Han ligger stadigt meget for sig selv, men han får jo også stadigt noget medicin, så jeg tror det er der sløver ham.

Der er stadigt ingen der meldt sig, så jeg tror du har ret Lillian...

Det er godt nok en kedelig historie du har Jeannet, men det er da også lidt selvforskyldt hvis de går tur inde på jeres grund, men det var da godt at I fandt en fornuftig løsning på det.

Mvh. Martin

20-11-2007, 09:23

Dejligt at høre, Martin, at Thor har det bedre. Jeg har tænkk meget på ham, og jeg håber snart, I har Jeres "gamle" hun tilbage.
mvh. Lillian

23-11-2007, 18:26

HOLD K

30-11-2007, 09:57

Til Martin og co
Hvordan går det med Thor?? Bedre håber jeg da, men det vil jo nok stadig være en noget stille hund, der bare skal have ro.
Jeg håber virkelig, at han sådan stille og roligt, bliver den hund, han var inden den grimme oplevelse.
Hils og klap
Varme tanker
Lonni

15-12-2007, 00:11

min mormor m familie har en næste 5-årig sort labrador der ikke kan tåle små hunde ( ok med tæver men slet ikke han). findes endlig ikke nogen rigtig grunde til dette. han går sammen med en 'grey hound' og en 'Bichon' (lidt usikker på racerne) der den lille er nødt til at gå adskilt fr de to store. den lille var den første af de tre.


hvordan kan jeg får labradoren til at acceptere en ny lille hund i hans liv? uden drama?

16-12-2007, 01:51

ja det er det. for mig.
jeg vil heller ikke ha det sådan med nogen hund jeg køber som min egen. Derfor er jeg intresseret i hvordan jeg kan få hunde, der ikke kan lide hinanden, at blive venner?
nogen med erfarenheder?

16-12-2007, 08:33

Hej Liit

Uhh den er svær. Men prøv at stille dit spørgsmål igen i den kategori, der hedder "Adfærd". For der sidder Charlotte Hansen, som er adfærdsbehandler, og besvarer spørgsmål. Hun kan nok hjælpe dig.

Hvis hun ikke lige svarer med det samme, skal du ikke være ked af det - hun gør det på frivillig basis ved siden af sit normale arbejde, men hun plejer at tage alle spørgsmål op. :-);

Håber at du finder en løsning.

- Carsten

*Blog: http://gehling.dk*