Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 17-12-2008, 13:32

hunden vil ikke i bryggerset når jeg skal på job

min lille boxer hvalp på 12 uger er det dejligste i hele verden, men når vi skal på job bliver den så ked af det. vi har den i bryggerset når vi ikke er hjemme. men mand lufter ham inden han køre på job. og ca 45 min efter køre jeg så på arbejde men jeg kan ikke lokke ham fra stuen til bryggerset han vil det ikke. han har vand , mad,legeting,og sin pude der ude og der ligger en gamel trøje af min mands der ude. det er ikke sådan at han ødelægger noget eller piver eller gø`r og han spiser også lidt når vi ikke er hjemme. vi har en radio ståene og køre og en dap for at han ikke skulle være ked af det. men han vil stadig ikke der ud. og jeg tænker det godt kan blive et problem at løfte ham når han vejer 30 kg (smiler)grunden til at han skal være i bryggerset er fordi han ikke er helt renlig. og det er lidt nemmere at vaske gulv der ude. og der kan han ikke rigtig ødelægge noget hvis han skulle komme til at kede sig når han bliver ældre. men som sagt han ødelægger ikke noget nu. man kan bare ikke få ham i bryggerset. men siger jeg skal prøve med et børne gitter. det er gjordt og han kravler over det. og jeg er så bange for at han kommer til at skade hans hofter. håber du vil svare på denne isabella med venlig hilsen lotte

Skriv et svar til indlægget



18-12-2008, 17:12

Hej Lotte

Det er jo helt normalt at en lille hvalp ikke synes at det er rart at dens "flok" forlader den, og det er helt klart derfor han ikke vil ud i bryggerset.
I bryggerset lugter der jo nok heller ikke så meget af jer som andre steder i huset, og det er, kan jeg forestille mig, heller ikke et sted i opholder jer meget sammen med ham når i er hjemme!

Derfor er det ikke et sted han føler tryghed ved og naturligt nok vil han så ikke derud når i forlader ham.

Normalt vil jeg anbefale at hunden får lov at være i hele huset når den er alene. På den måde kan den søge hen hvor den føler sig tryg, hvilket som regel vil være i sofa eller seng da der jo naturligt lugter mest af jer disse steder.

Jeg kan godt forstå at det er nemmere at gøre rent efter ham i bryggerset, men hvis du tænker på at det kan resultere i alvorlige alene hjemme problemer at lukke ham derud, som så skal adfærdsbehandles på med dertil hørende langt og hårdt arbejde, så synes jeg at det er en "lille pris" at betale at skulle gøre rent lidt flere steder i huset!

Derfor er mit råd til jer at i lader ham være i hele huset når han er alene.

Det skal lige nævnes at en så ung hvalp ikke kan forventes at være alene mere en højest 4 timer ad gangen.

En hund der ikke er ok med at være alene viser det ikke altid ved at hyle / gø eller ødelægge. Den kan sagtens gå og være "ked af det" uden at det kan ses på den.
Derfor er det vigtigt at alene hjemme træningen ikke forceres men laves i et tempo hvor hunden hele tiden er ok med det.

Rigtig meget held og lykke med jeres dejlige lille hvalp og mange hilsener fra Isabella Andersen
Happyhound.dk

20-12-2008, 23:26

Vil bare lige sige at Isabella har helt ret. Det er meget skræmende for en hvalp at blive forladt af flokken. Det bliver yderligere forstærket, hvis den bliver lukket inde i et rum, hvor flokken ellers ikke opholder sig(fængsel). Ved af erfaring det er svært. Anskaf dig nogle møbler fra genbrugen og gå på konpromis med rengøringen.(det er umuligt med et pletfrit hjem, når der er en hvalp i hjemmet).
Hvis du har en terrier, og bor et sted med vinduer ud til gaden, vil jeg anbefale at rulle gardinerne for, så den ikke skal bruge hele dagen på at vogte og passe på hjemmet.