Indlæg: 5

Oprettet af | Oprettet: 09-12-2008, 11:41

SHETLAND SHEEPDOG EFTERLYSNING..HJ

Mosegårdens Hundepension ved Brande har mistet en af vores hunde.

Det er en Shetland Sheepdog, (mini collie) Hun lyder navnet Schiela, hun er 35 cm høj og ligner til forveksling en ræv.

Hun har nu været ude i kulden i flere dage uden mad, derfor håber jeg at hvis du bor i nærheden af Mosegården, at du vil holde øje og måske sætte noget mad ud til hende.

Håber at vi får hende hjem igen.

Skriv et svar til indlægget



12-12-2008, 12:44

Så er hun hjemme igen efter 5 døgn i det fri.

Tak for hjælpen.

12-12-2008, 12:49

Hvor er det en dejlig nyhed, så kan I få en rolig jul. Hvordan har hun det? Har I indtryk af at nogen har taget sig af hende, eller har hun levet af hvad hun kunne finde?
Potedask fra
Gitte og Uldtotterne

12-12-2008, 12:52

Hun har det efter omstændighederne rigtig godt, hun er meget træt. Men det er vidst ikke så sær. Hun er meget tyndt, så jeg tror hun har levet af det hun har kunne finde.
Det var et ældre ægtepar der fandt hende i går, de tog hende ind og gav hende et bad. Så vi vil en tur forbi dem med en lille ting, fordi de tog sig af hende.

12-12-2008, 13:08

Nårrh - så er der en lille hundepige som skal forkæles lidt ekstra i den kommende tid, hva? Det er i hvert fald dejligt at hun er tilbage i sikker havn - kan godt forstå, at I vil belønne de folk som tog sig af hende.
Jeg indfangede selv i går aftes en amstaff på springtur - hun var ung og meget fjollet, men reagerede alligevel hurtigt på mine kommandoer og kropssprog (og godbidder som jeg tilfældigvis havde i lommen!). Sød og venlig var hun, men havde desværre ikke noget hundetegn på, så hvis ikke jeg forholdsvis hurtigt have spottet nogle mennesker som løb rundt i området og ledte, havde jeg været nødt til at overgive hende til politiet eller et internat - så der skal lige lyde en opfordring til at sørge for at de kære hunde har et hundetegn på med et tlf.nr., så man altid kan ringe til ejeren hvis uheldet er ude og den er løbet hjemmefra.
Mvh
Gitte

15-12-2008, 20:49

pyh! Godt at i fik hende hjem i god behold.