Indlæg: 1

Oprettet af | Oprettet: 11-11-2008, 15:32

kan ikke være alene hjemme!!

hejsa. vi er en familie på 3, som lige har fået en rigtig dejlig hvalp, på 4 måneder. men problemmet er det, at den ikke kan være alene hjemme! Og eftersom vi har en dreng på 1,5 år, flyder der jo legetøj rundt her, og det skulle jo helst ikke bides i stykker!! jeg går hjemme lige pt. så jeg har mulighed for at måske lære hunden at være alene hjemme!! MEEEN, HVORDAN L

Skriv et svar til indlægget



13-11-2008, 09:10

Hejsa.
Jeg har lige været igang med alene hjemme træning, - og det gik utroligt hurtigt og nemt ss.
Hver gang jeg f.eks. gik ud af køkkenet, så lukkede jeg døren så han ikke kom med......men så åbnede jeg den med det samme, og gik ud i køkkenet uden at sige noget, og uden at kikke på ham....hver gang sad han på den anden side og ventede. Og efter ca 8 gange, gad han ikke at gå efter mig mere, men begyndte at lege med sit legetøj. Derefter trappede jeg det op, så han var 'alene' i et par minutter. Han blev hurtigt klar over, at fordi jeg ikke var at se, så var han altså ikke forladt, for jeg kom jo igen. Nu er han 4 mdr. og kan være alene uden problemer.
Med min gamle hund, brugte jeg den metode med at rose og belønne, når han havde været alene.....men efter at ha læst 'hundelytteren' af Jan Fennell, ville jeg prøve med hendes metode...og det gik som skrevet bare så godt.
Og ang legetøj, så har vi osse en masse liggende....men hver gang han snupper noget så skynder vi os at lave 'byttehandel' med ham - vi tager det forbudte legetøj fra ham, og giver ham noget af hans eget.
M.v.h. Heidi