Indlæg: 3

Oprettet af | Oprettet: 02-11-2008, 22:19

valg af hundeklub!!!

Da vi for en del år siden faldt for en racehund og ønskede os sådan en som vores næste hund, havde vi heldigvis ingen anelse om hvad vi ville komme ud for...
Vi henvendte os til special-klubben( DKK) for at få formidlet en hvalp, der var ingen til salg uden for klubben. Vi blev aldrig kontaktet, med tilbud om en hvalp. Efter en del år forsøgte vi så igen, men vi havde da ikke de store forventninger om at de ville kontakte os.Vi opsøgte også klubbens træningsplads og deres udstillinger, med håb om at komme i kontakt med andre, måske var der nogle der vidste hvor der var hvalpe.. Men det var svært at få kontakt og vi fik det indtryk at det var svært/umuligt for folk udefra at blive en del af klubben. Vi meldte os dog ind og modtog hver måned deres fagblad, mens vi ventede på hvalpen.. imens søgte vi andre steder efter hvalpe, og vi fandt et sted, hvor stambogen godt nok var fra en anden klub, men vi besluttede os for at vi skulle have en hvalp nu. Det var jo heller ikke sikkert at de ringede fra raceklubben, det gjorde de jo ikke sidste gang.
Vi har fået vores racehund, og det er en dejlig hund, lige som vi havde ønsket os. Men at der er frit valg af hundeklub er en skrøne.
Nu er der rigtig mange hvalpe til salg, også uden stambog da der jo er et stort sultent marked, som specialklubben ikke opfylder. Det synes jeg er synd for racen..
Susanne

Skriv et svar til indlægget



03-11-2008, 08:20

Hej

Jeg ved ikke lige hvilken race du hentyder til. Det er selvfølgelig ærgeligt at I har oplevet at klubben ikke levede op til det de lover. Jeg går ud fra at det er DKK det handler om.
Selv har jeg altid haft stambogsførte hunde i DKK, således også de to jeg har nu. Jeg er ikke medlem af DKK, men jeg er medlem af den special klub, for den race mine hunde hører under.
Vi har altid modtaget en rigtig god service indenfor klubben og når jeg har skullet se på hund, er det altid foregået via en opdrætter indenfor den race jeg gerne ville have. Udover det har jeg intet tilhørsforhold til DKK, andet end at jeg af og til kigger på hunde web basen.
mvh
-Ina

03-11-2008, 10:39

Jeg er lidt forvirret, for det lyder som om i har forventet at specialklubben ville kontakte jer og tilbyde en hvalp. Sådan foregår det jo ikke. Man bruger klubben som portal til at finde en opdrætter som man selv kontakter og får skrevet sig på venteliste hos.
Klubben sælger ikke hvalpe - det gør den enkelte opdrætter

03-11-2008, 17:14

Hej Ina
Jeg ved godt at klubben ikke sælger hvalpe, men da der ikke på daværende tidspunkt var andre hvalpe til salg af denne race end dem klubben formidler. Der er stadig ingen hvalpe fra DKK til salg uden om specialklubben, så vidt jeg ved. De Styrer det fra en hvalpeformidling, som man ringer til hvis man vil købe en hvalp. Man bliver så skrevet op , og venter så på at det bliver nogle hvalpe til salg. Vi prøvede også at kontakte opdrætterer på træningspladsen og udstillinger, men fik det indtryk at de havde aftagerer til deres hvalpe inden for klubben, Så føler man ligesom at man løber panden mod en mur.
Jeg mener så desværre at specialklubbens forsøg på at styrer merkedet er mislykkedes da der nu er rigtig mange hvalpe til salg med andre stambøger fra andre klubber. Også en del uden stambøger. Jeg håber så bare folk tænker sig om og ikke avler på "alt" men har samvitigheden iorden. Her tænker jeg på bl.a. på HD og indavl.
Susanne