Indlæg: 6

Oprettet af | Oprettet: 08-10-2008, 14:03

Udstillingsnerver

Hej alle
Ja, vi er begyndt at få lidt sommerfugle i maven, selvom det først er på lørdag vi skal på udstilling:-) Da vi jo skal til Aars, så har vi booket b&b, så vi kan tage det roligt. Vi orker ikke den lange tur frem og tilbage samme dag. Vi er nok lidt ½ gamle. Vi skal bo lige i nærheden af vores opdrætter, så vi kan følges ad, herligt.
Da der igen igår kom hvalpe hos en anden opdrætter, så er vi også inviteret på hvalpekik i løbet af weekenden. Vilja er stadig lidt tynd i toppen efter den hudbetændelse, men det ser meget bedre ud nu. Så vi glæder os rigtig meget, også denne gang. Vi er stadig meget spændt på, hvad Birgitte S syntes om smukke Vilja:-).
Vh Lonni

Skriv et svar til indlægget



12-10-2008, 13:02

Hej alle
Så er vi hjemme igen efter en dejlig tur til Aars:-). Vi havde jo booket b&b, et dejligt sted, som vi helt sikkert vil vende tilbage til en anden gang. Vi slog følge med vores opdrætter på udstilling, og det var dejligt. Så Det var jo spændende med smukke Vilja. Hun skulle stille op i babykl. og det viste sig at hun var den eneste. Jeg havde fået en anden Broholmerejer til at vise hende frem, da jeg havde meget ondt i ryggen. Og det gik fint, selvom Vilja hellere ville fjolle lidt:-).
Birgitte S var meget grundig med sin vurdering, hun har aldrig bedømt de sorte Broholmere før, så vi var da alle meget spændte. Men Vilja blev bedste baby,1'vinder og fik igen en superbedømmelse:-). Så vi fik atter tårer i øjnene og vores opdrætter var meget stolt:-).
Vi skulle have været videre i store ring, men vi orkede ikke den lange ventetid. Så vi tog tilbage til vores base og var da godt gamle og trætte alle 3:-).
Men i guder, der var ingen plads indenfor i hallen til os, så Broholmerne måtte være ude i forhallen. der var slet ikke plads mellem ringene, så vi kunne gå rundt, desværre. Dette fandt vi meget dårligt arrangeret, når der kommer så mange hunde med trimmeborde osv.
Men vi havde alligevel en herlig tur til det jyske:-).
Vh Lonni

13-10-2008, 07:51

Hej Lonni.
Tillykke med din "superbaby".Det var rigtig flot. Man bliver bare så stolt, når vovsen får en fin bedømmelse, det er herligt, når andre også kan se, man har en skøn hund.
Hilsen Lillian

13-10-2008, 08:55

Tillykke med den første i rækken, af udstillinger i rigtig mange år for jer.Der er mange sjove oplevelser i vente.

13-10-2008, 11:15

Hej Lillian og Anette
Tak for tillykket:-), og ja, vi er meget stolte af vores smukke Vilja. Vi har nu meldt hende til 2 mindre skuer her i Næstved, da er hun jo så ½ år, og dermed i hvalpeklassen. Så må vi jo se, hvordan det så går:-).
men igen, vi er blevet 'bidt' af dette udstillingshalløj, og vi akn jo altid finde en anden der vil fremvise Vilja, hvis jeg ikke kan.
Vh Lonni

13-10-2008, 11:22

Hej igen, Lonni.
Det er bevidst at jeg har hunde idag, som ikke kan udstilles, for jeg var lidt bange for at få "tilbagefald", for jeg kan ikke magte udstillinger længere. Og jeg vil ikke have andre yil at handle hundene. JEG VIL SELV !!!! Så det går ikke rigtigt så.
Hilsen Lillian

13-10-2008, 11:29

Hej igen Lillian
Jeg vil også gerne selv, og prøver derfor også:-). Det er det bedste for hunden også, men igen, så er der andre der har handlet mine andre Broholmere før, og det gik jo rigtig godt. Det er ikke sikkert, at vi vil udstille i den helt store stil, men man ved jo aldrig:-).
Vh Lonni