Indlæg: 2

Oprettet af | Oprettet: 26-08-2008, 12:01

Om at beholde en hvalp.

Hej alle hundeelskere !!

Vi har lige haft et dejligt kuld cockerhvalpe, og har solgt dem alle, men !!!!

Vi er nød til at have et kuld mere, for det var en vidunderlig oplevelse, for hele familien (far,mor, 2 piger 14 og 10 år). Hvor var det svært at sige farvel til hvalpene.

Her kommer så det, jeg kunne tænke mig at få lidt respons på:

Vi vil så beholde en af hvalpene, og for at mor og søn ikke skal finde på "ulykker", vil vi beholde en tæve.

Er det en god idé ??

Pladsen og tiden har vi masser af, vi bor ude på landet i et stort hus osv.
Men kan sådan to "tøser" enes ??

Når jeg læser her i forumet, synes jeg, at der er mange som synes, at hvis man skal have to hunde, skal det være at forskelligt køn.

Er der nogle der har erfaring med at have beholdt en hvalp ? Hvordan har moren det med at en hvalp bliver ?

Håber at hører en masse gode fif og erfaringer !!!

Med vovse hilsen
Helle

Skriv et svar til indlægget



28-08-2008, 11:36

Hej
Jeg har ikke selv prøvet at beholde hvalpe, men været i kontakt med andre som har gjort det.
Da jeg i sin tid fik min første hund en dalmatiner, beholdte opdrætteren selv en tæve, som så skulle gå sammen med sin mor. Det udviklede sig til en rivialisering om hvem der bestemte, da tæve hvalpen blev kønsmoden. Opdrætteren måtte derfor for at skaffe ro, have den yngste hund i deres spisestue, og mor hunden i stuen, sådan at familien kunne slappe af.
Min ældste hund af racen beagle, har jeg købt som omplacering. Før han kom til mig, boede han en kort tid hos sin opdrætter. Der gik han sammen med sin mor, som stadig boede hos opdrætteren. Det som sådan fint, men man kunne godt fornemme at det var mor beagle, som havde den lange snor og stadig opdrog på sin "hvalp". Men her var der jo tale om mor og søn. Charlie, min beagle mødte også sin far, ude i hundegården, hvilket også gik godt, men det var da klart at det var far beagle som var overhund.
I dag har jeg selv to beagler, begge hanner og det går super godt med dem. De kommer fra samme opdrætter og den ældstes far er oldefar til den yngste.

28-08-2008, 15:37

Det med to tæver kommer helt an på hvor "stærke" de er, man kan sagtens have to tæver der hele livet går sammen, og som trives fint uden de kampe det ellers kan gi...

Man kan også selv gøre noget for at vælge den stærke.

Problemet med to tæver der ikke kan sammen, er at de IKKE får det afgjort med lidt brummen og måske en enklet kamp..

Har selv haft to tæver, og det gik fint, dog var det den yngste der tog magten, da hun blev 1-1½ år.. men så styrkede vi hende i det