Hej Sille
Jeg bliver lidt ked af det på jeres vegne og på jeres lille hunds.
Lige meget hvilken alder man køber en hund, er der noget der skal arbejdes med.
I har fået jer en lille hund lige i den periode hvor den udvikler sig meget hormonelt og den opfører sig derfor anderledes og kan være svær.
Oveni dette, skal den jo vænne sig til et nyt sted, nye rutiner, husvaner, madvaner og andre ejere. Den skal finde ud af hvor i hierakiet den tilhører.
Jeg ville nok fjerne den ting, der lugter at dens tidligere. Hvis den skal ligge i bryggeret, så måske den har mere behov for en lugt fra jer.
Her lidt om jeres hunds tilstand og udvikling - håber dette kan bruges og ha tålmodighed og forståelse for den.
Du kan se de andre udviklings trin under artikler på siden.
*7 - 10 måneder
Fysisk kønsmodningsperiode
I denne periode bliver hunden fysiks kønsmoden. For hannen betyder det at den begynder at "lette ben" når den tisser, og for tæven at hun kommer i sin første løbetid.
Dominans får mere tyngde for både hanner og tæver, og hunden prøver atter at kravle op ad rangstigen. Territorialbevidstheden bliver mere udtalt for både hanner og tæver
I løbet af hele denne periode vil hunden optræne sin evne til at stige i hierarkiet, hvilket kan være forbundet med nogle problemer overfor nogle familiemedlemmer.
Hunden må ikke få succes med at få stimuleret sin dominans. Skulle hunden eks. have erobret børnenes legetøj, og tilsyneladende forsvarer dette med aggressivitet, så undgå konfrontationen. Afled i stedet hunden, byt genstanden med noget bedre, f.eks. hundens eget legetøj eller en godbid. Du kan også give den en kommando, f.eks. "dæk" og på den måde afbryde hundens dominanshandling. Brug aldrig vold, da det kun vil stimulerer hundens dominans og nemt udløser aggressivitet.
Også den underdanige hund "kvikker noget op" i denne periode. Hvis selvtilliden er lille, skal du give den små sejre, som f.eks. "trækkelege" med hunden, hvor den vinder stort set hver gang. Denne leg bør kun leges med hunde med lidt selvtillid og initiativ.
Hunden kan også glemme at være renlig, og begynde at bide ting i stykker i denne periode. Der er intet i vejen med hunden hvis den ændrer sin adfærd i denne periode, det er blot hormonerne der igen spiller ind. Vær opmærksom og vedholden, så undgår du at problemerne udvikler sig til andet og mere end de som regel er.
Der er stor forskel på hvornår denne periode indtræder hos de forskellige racer. Igen gælder det at små hunde racer modnes hurtigere end de store. Der er i begyndelsen ingen ydre tegn på at hunden har hormonforstyrrelser, og først et stykke inden i perioden begynder hanhunden f.eks. at lette ben, ligesom tæven ikke begynder perioden med at komme i løbetid.
Efter kønsmodningsperioden vil der typisk gå lidt tid inden hunden atter er i balance.
Har du skabt et godt grundlag for samarbejde med hunden, og samtidigt etableret dig som en god flokleder vil perioden ikke syntes at være særligt vanskelig. Har du endnu ikke formået dette, så glæd dig over at denne periode ikke varer så længe.
Du bør i perioden ikke forvente for meget af hunden i træningsøjemed. Lav de øvelser hunden kender, og koncentrer dig om at vedligeholde disse. Er dit samarbejde med hunden godt, kan du gå forsigtigt frem med nye øvelser, men forbered dig på at hundens indlæringsevne ikke er som den plejer at være. Igen gælder det at du kun skal træne meget moderat med en tæve i løbetid.
Er du ikke kommet i gang med hvalpemotivation er det en god ide at begynde nu. Ellers anbefales unghundetræning i Dansk Kennel Klub, Dansk Civil Hundeførerforening, en specialhundeklub eller Dansk Polithunde Foreningen. Der bør her lægges vægt på positiv forstærkende træning, samarbejdsøvelser, balance- og kropskontroløvelser samt spor og søgeudvikling.*
Håber dette kan give jer en forklaring og kan hjælp jer i den svære tid. HUsk at har i tålmodighed, kærlighed og varme, så får i ebn skøn hund i sidste ende.
Venlig hilsen
Sofie Gehling, Gipote.dk