Hej Line
Jeg vil tro hunden skal have de almindelige hundevaciner + rabies. Der skal også tages blodprøve 3 uger, efter rabies er givet, årsag til dette har glemt. Hunden skal have en chip og der skal udstedes et hundepas.
Du skal rette henvendelse til fødevarestyrelsen, de fortælder dig om reglerne for indførelse af hunde fra Dubai og hvorden det gøres. www.foedevarestyrelsen.dk.
Også grænse dyrlægerne i Kastrup lufthavn vil kunne svare på nogle af dine spørgsmål.
Jeg har selv to hunde en fra USA og en fra Spanien. Regler for indførelse af hunde, er forskellige inden og uden for Europa.
Det kan godt lade sig gøre at få hunde fra forskellige steder i verden. Det er bare vigtigt at hunde har sine papire og evt ansøgning om indførelse til Danmark i orden, ellers kan det blive en meget dyrt for dig.
Hilsen Christine