Indlæg: 32

Oprettet af | Oprettet: 19-08-2008, 19:46

Hvor lang tid er hunde gravide?

Hej ..
Jeg er meget intrersseret i at vide hvor lang tid hunde er gravide er det 4 eller 9 måneder ??.. Bare skriv løøs!..

Skriv et svar til indlægget



19-08-2008, 21:00

Hej Silvia
De er drægtige i 64 dage. Min tæve gik dog begge gange præcis 2 måneder.

20-08-2008, 09:13

Kun 2 måneder?!

20-08-2008, 09:45

Hej Silvia,
Hvis du her interesseret i at læse mere om tævens drægtighed, så se evt. på dette fra netdyredoktor:

http://www.netdyredoktor.dk/sw15609.asp

Potedask fra
Gitte og Uldtotterne

21-08-2008, 20:31

Heejj..

Mange tak! :).. Det var bare fordi at jeg var intresseret.. Jeg har læst den nu og.. Ja.. Nu ved jeg da hvor lang tid de er gravide.. :).. Hehe..
Men mange takk!!:.


- Silvia ^^ :3

21-08-2008, 20:51

Jamen det er jo det som er så herligt ved det her site, folk beriger hinanden med alle mulige forskellige oplysninger og info - har selv lært en masse af nogle af de andre brugere og bliver hele tiden klogere på hunde og hundemner herinde, skøønt.

Har du selv en hund? Hvis ja, så fortæl gerne lidt om den.
Mvh
Gitte

23-08-2008, 17:15

Nej.. :(.. Men jeg bor i et hus hvor der bor 2 familier og den anden familie har en det er en blandning mellem bordercollie og cocker spaniel.. Men hun var unger om et år.. Og så får jeg en :).. men vil du ikke gerne svare på mit indlæg inde under blandingshunde.. ?.. Det heder : Bliver det en god hund? Tror jeg nok.. Håber du svare, og jeg har også lært mange ting herinde har bare kun været medlem i noget tid, i sådan ca. en måned..

28-12-2008, 12:26

Det er sjovt at jeg kan huske at jeg lavede et indlæg og spurgte hvor lang tid hunde var gravide og så søgte jeg lige og så fandt jeg det igen, fordi jeg var nemlig ikke sikker på hvor lang tid det netop lige var xP

22-04-2009, 22:38

Nu har jeg fået en hund :D..
Hun er SK

01-06-2009, 20:20

hejsa Silviadet lyder da skønt hvorfor en race er det?
hilsen lærke

09-06-2009, 14:47

hejsa alle sammen...

Er der så nogen af jer der ved hvornår en hund må blive gravid første gang?? Hvor gammel skal hun være??

09-06-2009, 15:04

Hej
Jeg vil sige, at hun skal mindst have 2-3 løbetider, så er hun mentalt klar.
Vh Lonni

22-06-2009, 18:31

vil i ikke nok hjælpe mig med at finde ud af hvor lang tid en hund er gravid og hvordan man skal hontere hvalpene????



<3____anonym_____<3

11-04-2010, 09:01

hvordan ser man at hunden er gravid hvor lang tid er en hund gravid

11-04-2010, 12:08

Hej. Min tæve har 2 gange gået nøjagtig 2 måneder. Også lige præcis på dato.

11-04-2010, 12:25

Tak for svaret folkens

11-04-2010, 12:26

Hvor gammel kan en gravhund blive min veninde har en labradoe og den er lidt stiv benet hvorfor?

11-04-2010, 12:36

tusen tak

11-04-2010, 12:37

tusen tak

27-04-2010, 21:02

Hejsa melder mig her under fanerne
og dette er mit allerførste indlæg

jeg har 2 dejlige vapser af racen
Cavalier king charles

Sally er fra 5 december 2008.
og er hvid/brun

Oliver er fra 10 juli 2009
han er en vaske ægte Tri color.

sally har siden sin første løbetid som var i midten af februar
haft underlig hænge bryst parti, ved ikke om det er normalt??

og jow forresten er i da ikke nysgerrige efter at se et billede vel..??

28-04-2010, 09:34

Hej, Pia, denne side er bare så god, synes jeg ca. 1/2 år siden jeg fandt hertil.
Så velkommen.... du siger første løbetid februar 2010? og hun er fra 2008? det lyder som om du har overset en i mine øren....men det med hænge partiet er det voldsomt? ellers kan det bare være hun først er rigtigt udviklet nu...men hvis du synes hun er anderledes kontakt dyrlægen.
Mine tæver er fra to til ti år og har alle haft hvalpe så de har alle "hængepartier", og første løbetid ca. seks-otte måneder....collie Trunte som ses her med sine sidste hvalpe fra i sommers, var otte mdr. første gang.(løbetid);
Håber at høre mere fra dig mange potedask fra vovserne og Ane.

28-04-2010, 11:05

Hej Ane og Vapserne

tror jeg må have husket forkert et sted i årstallene

Sally er fra 10. juli 2008

Oliver er fra 1. november 2009 står der i hans stambog

Sally har kun haft én løbetid hvor hun blødte og det er i
midten af februar og til ( 9 februar - 1 marts)

har aldrig set sådan en hænge vom på ung hunde som ikke venter sig. - ikke at jeg tror hun venter sig men synes det ser underligt ud..
hun er begyndt at hoste nu, så jeg skal have bestilt tid ved dyrlægen håber ikke der er noget galt elsker jo min lille pige ;0)
-

01-05-2010, 07:42

Har tænkt på Avl på sigt med ham og en smuk tæve men hvornår er det lige de kan pares har aldrig rigtig fået "læst mig klog" hvad det angår..

nogen siger lad hundene gå sammen og så går naturen sin gang jow siger jeg så, men alyvel, jeg kan jo ikke vide om man så skal vente en - 2 eller 3 uger ..

er det størst chance for "gevinst" som hos mennesker mellem hver mens eller er der helt andre "spille regeler" med hunde

skal selvføllig have læst DRU´s regeler for avl og parring
inden jeg begynder men derfor kan man jo godt være nysgerrig.

01-05-2010, 08:08

Hej
Har du været til dyrlægen med din hund ?
Jeg følger spændt med :-);

Hilsen Anne

01-05-2010, 10:53

hej Pia, pøj pøj med tøsen....ang. avl D.R.U. hanhunde 8 mdr og attest på at stenene er på plads.... når jeg har fået parret, f. eks. Vicky her på b. afleveres hun hos Jette og John så er hun der en uges tid og bliver parret hver anden dag, det fungerer fint og de klarer det selv, Jette holder bare ved ham så de bliver hvor de står.Men de er jo forskellige, så bare vær obs på at han kan finde ud af det selv.
Tæven skal være fyldt 15 mdr. hunde under 45 cm. og 18 mdr tæver over 45 cm.jeg personligt starter med at lade dem parre omkring 2 års alderen.
Kewin er klar
en gang til efteråret når Blondie går i løb, han er netop idag 1/2 år gammel, og Ditte er ved at gå i løb, så vi skal en tur til thisted hvor der er en dejlig zobel dreng, Migi.
MEN der er altid gode råd at få her på forum, jeg kigger hver dag og har suget en masse til mig i det halve år jeg har fulgt med, det tog tid før det blev opdaget, og giver også gerne mine erfaringer fra mig.

ang. tæven, hun KAN jo også være falsk gravid.....men det kan dyrlægen også se. mange hilsner Ane og vovserne

01-05-2010, 11:33

Hej Anne/Holly

jeg har ikke fået bestilt tid ved dyrlægen da en veninde til mig sagde at det bare var en forkøelse,og hun hoster ikke hele tiden men ind i mellem næmest lige som en kat der har slugt en hårbolle som man siger...
ser lige tiden lidt an et par dage og fortsætter det vil jeg kontakte dyrlægen og førhøre mig om evt en tid.for om ikke andet lige at få det tjekket efter...

Til Anne V.


mht til falsk graviditet har jeg absulut heller ik
ke oplevet dette, så det har jeg også "tilgode" at opleve..
synes det lyder spændene med avl og paring, har været inde på DRU hjemmeside men synes jeg mangler lidt info om hvad det kræver af både han og hun hundene det er kun vores han der er med DRU stamtavle, så vi kan ikke bruge vores pige til avl
kunne tænke meg enten en helt rød (kaldes vist Ruby) eller en tri color mere men en tæve til avl. har lyst at prøve det mindst én gang for at få den oplevelse med og se om det er noget jeg vil fortsætte med.

hvor køber i jeres hunde henne i bruger til avl hvis i ikke låner eller aflevere til andre opdrættere??
jeg skal jo bruge cavalier.

20-12-2010, 21:25

hvor lang tid er en hund i løbetid

20-12-2010, 21:59

En hund er i løbetid i ca. 3 uger

23-03-2011, 22:13

min pige var skam ikke drægtig men bare blevet "voksen"
hun har stadi hænge "bryster" som altså bare er blevet større end ved 1 og 2 løbetid.
vores han ved godt hvad det drejer sig om men kan ikke finde ud af at ramme "rigtigt" eller vores hun vil ikke lade ham komme til men godt det samme bør hun også vente 1 til 2 løbetider mere og så er hannen jo også mere end klar...

i mellemtiden vil vi afsløre at vi har købt en ny tæve hvalp også med DRU tavle
som vi gerne vil bruge på vores han på sigt så det er så nogle år ude i fremtiden hun er en smuk BH tæve efter Birkedals Amanda og far jubii

billeder kan komme senere hvis der er ønsker om det
hun kom her i Januar så hun er et par måneder nu hehe´

25-02-2017, 05:11

Måske er din hund falsk gravid? Det har min prøvet