Nu skal jeg ikke gøre mig til dommer for, hvad der er rigtigt og forkert i forhold til hundeopdragelse. Men kan selvfølgelig tale ud fra egne erfaringer.
Med hensyn til at stå op om natten, der syntes jeg det er en rigtig dårlig idé at gå ud til ham hver gang han hyler. Vi gjorde det, at vi fra dag ét stillede en kasse ude i bryggerset, med en gammel trøje af vores og en sko fra hans tidligere hjem, som han elskede at tygge i. Så vi oplevede ikke meget piven, undtagen lidt i starten når vi lige var gået fra ham.
Det varede dog kun en halv uge inden han stoppede med det og nu ligger han ofte derude i sin kurv af sig selv, både nat og dag.
Alene hjemme træning kender jeg teorien bag, nemlig at gå fra ham i f.eks. 2sek til at starte med, for derefter at gå ind og rose ham når han ikke har gøet.
Problemet jeg oplever er bare, at vores hund gøer nærmest inden der er gået 2 sek :);
Så det aspekt er jeg ikke ret god til at hjælpe med.
Med hensyn til tisseriet, så gjorde vi det at hver gang vi opdagede at han tissede indenfor sagde vi "nej" og tog ham med udenfor og sat "tis" - hvis han havde tisset eller skidt uden at vi opdagede det, så sagde vi intet med samlede det bare op. På den måde lærte han ret hurtigt at det at tisse foregår udenfor, både nat og dag.