Der er 519 annoncer og 87963 registrerede brugere

Hjælp

5 indlæg
Bianca
for 4 måneder siden
Jeg har idag fået en skøn lille baby yorkie som er vant til at tisse på aviser.
Jeg er ikke stor fan af det men det er jo sindsygt koldt udenfor jeg har prøvet at gå ud med hende men hun begynder at pive helt vildt og sætter sig bare.
Jeg kan jo ikke rigtig stå i 20 min udenfor med hende uden at hun bevæger sig når det er så koldt
Men kan man godt få dem renlige med aviser?

Kh Chanell

Avatar
for 4 måneder siden
Ja det er jo fordi opdrætter har valgt den lette løsning, med aviserne – at du nu er løbet ind i et “problem”

Hvalpen har lært at man besørger på en avis – en ide kunne jo være at du har en avis med udenfor og se om hvalpen vil gå på den. Over tid kan du gøre avisen mindre så den får mindre og mindre avis at sætte sig på.

Det er også meget koldt lige nu – så du kan jo også afvente at det bliver lidt varmere før du begynder avis træningen udenfor.

Bianca
for 4 måneder siden
Det lyder som en god ide :), hun har faktisk besørget hele 4 gange udenfor så jeg satser på det lykkedes at få hende renlig når det bliver varmere
005
for 4 måneder siden
Du behøver ikke være nervøs for at din hund ikke lærer at tisse udenfor, selvom den har en avis inde. Ingen hunde bryder sig om at tisse på det bare gulv, så er det da bedre, de gør det på en avis, end på gulvtæpper.
Betragt avisen som hvalpens “ble”, især i den nu kolde årstid, kan det være svært at lufte en hvalp, hver gang den “skal”. Efter leg, søvn og spisning,

Jeg har selv ikke haft vinterhvalpe, men brugt avisen som “ble” på det bare gulv, om natten og i alenehjemmetiden, som var 4-5 timer dgl. Og det har ikke forhindret dem i samtidig at lære at besørge ude i haven og på gå-ture.
I ca.5.mdr`s alderen husker jeg især vor første hvalp, vi fik i okt.mdr. 1981. Han holdt sig da fint, lå bare og sov i alenehjemme-timerne, så var avisen tør, og kunne undværes. Efter den tid, brugte han ikke mere “avisble”.
I de senere mange år, hvor vi havde flere hunde, både gamle, unge og hvalpe, lagde vi altid dagens læste BT på gulvet i hundeværelset, hvor de sov. Nogen nætter var de brugt, andre nætter ikke. Men det var en god hjælp for os til aldrig at skulle lufte hunde om natten.
Og ingen af vore hunde har været svære at lære renlighed.
I dit seneste indlæg, kan jeg da også læse at det rigtig fint for din hvalp.
Mvh Bellas mor

Avatar
for 4 måneder siden
Jeg har ikke selv brugt aviser til mine hvalpe. Min Oscar er jo vinterhvalp og det er lidt sværere på den årstid. Oscar ville bare ikke ud og dyppe måsen i det våde og kolde græs – så vi lavede dengang en kasse med sand i blandet jord hvor han så lavede det kan skulle. Kassen stod under et halvtag og senere flyttede vi kassen ud på græsset for at vænne ham til at området blev større. Men det skete faktisk af sig selv, at han derefter foretrak at gå ud på græsplænen et diskret sted nede bagerst i haven – og i dag er det stadig det mest foretrukne sted når Oscar skal lave stort eller småt.
Med Darwin var det klart nemmere fordi han er forårs hvalp – han kunne jo rende ind og ud og har aldrig lavet noget inde

Både Darwin og Oscar sov i bur om natten mens de var helt små hvalpe, da man bedre kunne fange det i opløbet og få hunden ud i tide. Da de var omkring 4 måneder kom de ud af buret, for da var de mere stabile til at sige til hvis de skulle ud. Mine hvalpe har været helt renlig omkring 5-6 måneders alderen.

5 indlæg

Du skal logge ind før du kan skrive på forumet

 Du kan logge ind her