Der er 533 annoncer og 87787 registrerede brugere

Spiser kurven

10 indlæg
Jul2008_026_2_
for cirka 2 år siden
Hej
Min hund er 9 år, en kastreret han. Han var på hundepension i 5 dage. Da han kom hjem, kunne han ikke gø og kurven var 1/4 spist.
Mon hundepensionen er for dårlig til at passe min hund ordentligt? Eller kan det forklares anderledes?
Det skal siges, at han havde masser af kødben og guf, som også var tygget grundigt.
Anonymous
for cirka 2 år siden
Hej Tom

Nu ved jeg ikke hvilken pension du hund har været på, men under alle omstændigheder er det, for rigtig mange hunde, ikke så sjovt at være på pension.

De er væk fra deres “flok”, deres “boområde”, iblandt en masse fremmede hunde og mennesker på et sted hvor der er et højt stressniveau for dyrene.

Det lyder som om din hund ikke trives så godt med at være i pension.

At han har mistet stemmen er nok fordi han har stået og gøet / kaldt i fem dage, og at han har spist kurven er også et tydeligt stress tegn.

Jeg ved ikke om din hund er vant til at være på pension?

Ellers er det under alle omstændigheder synd at sætte en 9 årig hund i pension, specielt hvis det ikke er et sted han kender godt.

Hvis i skal have ham passet igen vil jeg varmt anbefale at i får nogen til at komme og bo hos ham i jeres hjem, eller hvis dette ikke kan lade sig gøre, få ham passet privat hos nogen han kender og føler sig tryg ved.

Hvis intet at dette kan lade sig gøre ville jeg, hvis det var mig, tage på ferie et sted hvor jeg kunne have ham med.

Mange venlige hilsener fra
Isabella Andersen
Eksamineret adfærdsbehandler og instruktør

Jul2008_026_2_
for cirka 2 år siden
Stedet hedder Borgmosegaard og ligger i Tjele ved Ryomgård. De har et godt ry, men det er jo ikke nok.
Ejeren kunne ikke forklare hvorfor han havde spist kurven men foreslog, at han næste gang skal sove i en af deres plastik kurve.
Jeg må vel hellere kigge mig om efter et andet sted og så minimere hans ophold på hundepensioner.
005
for knap 2 år siden
001_0 Hundepensionen behøver ikke ligefrem være dårlig, men de har helt klart ikke kunnet klare situatioen, med en meget utryg og ulykkelig hund. Den har helt sikkert stået og gøet i lang tid, når den har mistet stemmen, og bidt i sin kurv af frustration over at være alene hjemmefra. Om det er foregået om natten eller om dagen, kan hunden jo ikke fortælle, og hundepensionen åbenbart heller ikke. Der har de godtnok svigtet din tillid. Din hund er jo ikke den første, der reagerer negativt under et pensionsophold ved at gø og bide i sin kurv, og hvis de havde taget hunden lidt ind i privaten,eller gået flere ture m.m. var den måske faldet til ro. Hvis den aldrig har været i pension før, var det også et chock for den, den aner jo ikke om og hvornår, den kommer hjem igen. Næste gang vil jeg råde dig til at besøge pensionen først og få en god snak med dem om din hund. Du kan så lade den få et kort ophold på 1-2 dage, og se hvordan det går, før den anbringes i flere dage. Det gælder om at skabe tryghed for hunden, og det sker ikke ved at erstatte kurven med en plastikseng. Som pensionen har foreslået. Held og lykke næste gang hvis din hund skal i pension
Jul2008_026_2_
for knap 2 år siden
Hej
Der er forskel på hundepensioner. Eks. var han i pension i 12 dage i starten af året. Perlen ved Randers. Og der havde han haft det rigtigt godt, ingen bid i kurven eller manglende stemme. Den pension vil jeg benytte fremover, selvom den ligger længere væk fra mit hjem.
Anonymous
for knap 2 år siden
Vi skulle på ferie og havde bestilt tid ved Perlen, Lindbjerg. Vi kom desværre 10 min for sent og der ville de ikke modtage hunden andet end hvis vi ville betale for en ekstra dag, eller kom med hunden kl. 16.30 om eftermiddagen. Dette kunne ikke lade sig gøre. Jeg blev meget sur/gal og sagde at det ville jeg ikke betale og så kunne jeg tage hunden med igen. jeg sagde at så kunne de rende mig og jeg fik svaret: I LIGE MÅDE.
Absolut ingen anbefaling herfra.
100_3834
for knap 2 år siden
Du kunne jo bare komme til tiden. Vores lokale, og meget gode hundepension, har også en time om formiddagen og en time om eftermiddagen, hvor man kan hente og bringe. Hvis folk kommer dryssende hen over dagen får de jo ikke fred til rengøring, lufteture, fodring osv. Jeg synes du skulle ringe og sige undskyld.
Avatar
for knap 2 år siden
Jeg syntes bestemt også at du bør ringe og sige undskyld.

Syntes din måde at være på var alt andet end pæn – så ingen medlidenhed fra min side

Dsc_3834__small_
for knap 2 år siden
Vi har en rigtig skøn pension, som vi er rigtig glad for, og endnu vigtigere hundene er glade for dem der har pensionen.
Vi har også tider hvor vi kan aflevere og hente hundene, det er de jo nød til ellers er det jo ikke til at styre, men man kan altid aftale i god tid hvis man gerne vil komme udenfor åbningstiden, det er ok med dem, hvis det ikke ramler sammen med noget andet de har planlagt.
Som Kaj og Ina synes jeg man skal respektere reglerne og kan man ikke holde tiden må man altså selv “æde” den. øv, ja men sådan er det.

Vh. Judit

Anonymous
for mere end et år siden
Hvor er det synd at din hund har haft en dårlig oplevelse på Borgmosegaard. Som jeg kender stedet bliver der brugt rigtig meget tid på hver enkelt hund. Min egen labrador havde inden jeg afleverede ham hos Borgmosegaard haft en RIGTIG dårlig oplevelse på en anden hundepension. Jeg satte Rikke som ejer Borgmosegaard ind i situationen da jeg ringede og bestilte tid. Vi aftalte at han skulle være der ét døgn i første omgang. Jeg afleverede en hund som rystede og viste tænder, men hentede en glad hoppende hund som mest af alt havde lyst til at blive et par dage mere. Jeg ved at Rikke har brugt rigtig mange timer sammen med Balto for at opnå denne ændring i hans adfærd – og det er jeg meget taknemlig for.
Jeg synes bare lige, at jeg ville dele denne dejlige oplevelse med jer – så ovenstående ikke kommer til at stå alene.

Hilsen Anne

10 indlæg

Du skal logge ind før du kan skrive på forumet

 Du kan logge ind her