Der er 518 annoncer og 87958 registrerede brugere

Cavalier hvalp meeget sulten

31 indlæg
Anonymous
for 9 måneder siden
Hej

For en måned siden fik vi en lille sød cavalier hvalp. I starten var hun lidt forsigtig med det hele, men hun er faldet godt til, og har lært flere ting mht. renlighed osv …

Dog er jeg lidt i tvivl om hun får for lidt mad. Vi fodrer hende 3 gange om dagen – hver gang med ca. 40g foder. Hun får noget der hedder “dyrlægens hvalpefoder”. Jeg vil ikke gå længere ind i hvad hun skal have. Vi er “fattige studerende” og har derfor ikke råd til at det dyre ;)

Hun spiser som om hun aldrig har fået mad før. Samtidig tykker hun i alt og flår alt hun kan komme i nærheden af – specielt når hun er alene hjemme.

Får hun for lidt foder, og skal hun bare have alt det hun kan spise. Jeg er meget bange for at hun spiser alt for meget hvis hun bare får, eller også at hun bliver aaalt for tyk :D

Avatar
for 9 måneder siden
Jeg formoder at det er et foder du køber i supermarkedet??
Jeg skal da gerne afholde mig fra en længere beskrivelse af foder – men hvis du vil din hund det bedste så får du skiftet til et ordentlig foder – det kan nemlig blive dyrt i længden hvis ikke din hund får sine næringsbehov dækket- her tænker jeg på div. sygdomme som kan opstå senere i livet. Cavalieren er en lille hund og skal ikke have ret meget mad så du må spørge dig selv om det ikke er pengene værd at skifte til et godt produkt.

Det er muligt hun er sulten – måske får hun netop ikke dækket sine behov da denne type foder ofte indeholder så mange fyldstoffer som passere igennem hunden, og at den derfor ikke trives.

Du har vel fået en start dosis af kennelen/opdrætteren så en tommelfingel siger at man øger cirka 10-15 gram i foderet pr uge til hvalpen har nået sin voksne vægt – derefter nedsættes mængden til det der svarer til den voksne hunds behov alt efter aktivitet

Anonymous
for 9 måneder siden
Ok vi må lige se hvad det kan blive til. Når hun tykker i alt – har det noget at sige om hun er sulten eller gør de det bare fordi de keder sig?

Har du et mærke som du kan anbefale som også er til en rimelig pris?

Dsc00705
for 9 måneder siden
Hej Henrik,

Jo dårligere kvalitet af foder, jo højere mængde – derfor kan du ikke helt sige at du ikke har råd til noget der er dyrer – i længden er det ikke dyrer at købe mange poser billigt foder end få poser dyrt foder.
Jeg ved ikke hvor stor din hvalp er, men 40g 3 gange om dagen (altså 120g) er hvad min hvalp (en race af ca. samme størrelse) fik da hun var 5 mdr.! Hun er 11 mdr i dag og spiser max 150-180g om dagen (en portion af 50-80g og en af 100g).

Jeg brugte OLIVER’S START der koster 479,00 kr. for 13,5 kg. – hun spiser ca. 13,5 kg på 6 mdr. Det er altså kun 80 kr om mdr på foder !! .. I vil da endda sikkert kunne strække sækken endnu længere fordi hun stadig er så lille og derfor ikke skal have ret meget endnu. Min hund har aldrig kunne spise det antal gram det der står på sækken!
Hvis du regner det sammen er det sikkert samme pris eller måske endda billigere end det skod du køber i Føtex. Og når man tager kvalitet, sundhed og langvarige effekter med ind i beregningen kan det ikke andet end at betale sig ….
Olivers leverer gratis, så der er ingen undskyldninger!
Du kan se her hvor mange gram om dagen din hund skal have, alt efter hendes størrelse: http://olivers.dk/pdfdownload/DA/1016_dk_2009.pdf

Min kæreste og jeg er også begge studerende, men når man har en lille hund, der ikke spiser ret meget synes jeg godt at man kan gøre sin hund den tjenste at købe noget foder af en ordentlig kvalitet – som Beaglepack skriver kan dyrelægeregningerne senere hen blive enorme hvis jeres hund ikke får sine næringsmæssige behov opfyldt nu!

I kan læse om foder, lav kvalitet vs. høj kvalitetsfoder og adskillige foderproblemer i sikkert vil få i fremtiden (ting de fleste hvalpe oplever på et tidspunkt) i disse tråde:
http://www.gipote.dk/hunde-forum/8-tips/emne/4244-foder-til-en-cavalier?page=1
http://www.gipote.dk/hunde-forum/3/emne/4303-min-Shih-tzu-faelder-?page=1#posts-29093
http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4053-cavalier-king-charles-spaniel-foder-?page=1
http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4151-9-uger-Tibetansk-spaniel-vil-ikke-spise?page=1#posts-27943
http://www.gipote.dk/hunde-forum/3/emne/4187-Hvor-meget-foder-til-papillon-?page=1#posts-28173
http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4273-Fodring-af-Coton-hvalp?page=1#posts-28882
http://www.gipote.dk/hunde-forum/18/emne/4308-Gider-ikke-spise-selv?page=1#posts-29080

Vuf fra Line

Avatar
for 9 måneder siden
Line har skrevet et udmærket indlæg hvad angår valg af foder – så det vil jeg ikke komme nærmere ind på – Man skal jo tænke lidt på at selv om en sækfuld foder måske koster 400 kr – så er det jo mere fornuftigt at se på hvad selve fodringen af hunden koster pr dag! – Hvis vi mennesker begyndte at regne på hvad de koster pr. dag at fodre os selv af – så ville vi nok blive underlige tilpas – når man skal regne det hele ud for en dag.

Jeg har 3 hunde – beagler – mine hunde vejer cirka 14-15 kg – en beagle spiser mellem 150-170 gram foder pr dag – dvs. at jeg fodrer mine 3 hunde af for et sted mellem 25-30 kr pr dag – det er altså ikke dyrt og det får et super foder – lav korns foder – når jeg foder kornfri koster det måske 5-10 kr. mere om dagen – men det vil jeg godt ofre for at mine hunde har et optimalt og aktivt liv.

Med hensyn til at din hvalp tygger i alt – ja det gør hvalpe – de undersøger deres verden og omgivelser ved at smage på tingene. Giv den noget den må gnave i hver gang den kaster sig over noget forbudt – måske klør tænderne og der er et tandskift på vej. De fleste hunde holder op med at gnave når der har været tandskift.

I_sofa75
for 9 måneder siden
Når jeres hvalp tygger og flår i ting især når den er alene hjemme, er det ikke fordi den keder sig, men fordi den er utryg/stresset – og da hjælper det ikke bare at forlade den med ting, der er OK at bide i, (det er fint at gi’ den, når I er hjemme, for at aflede fra det forbudte)- alene vil den ikke interessere sig for det – I må vist forfra med alene-hjemme træning, så den lærer det er i orden, og at I kommer igen – prøv at kig på indlæggene for " Hvalpeejer har brug for optimisme" i hvalpeforummet…
_dsc0426
for 9 måneder siden
Med hensyn til fodervalg er jeg meget enig med de andre og vil kun lige tilføje min egen holdning til bl.a supermarked foder. Jeg har før skrevet det herinde, men jeg synes, at man kan sammenligne bl.a supermarked foder med mc donald. Det er billigt, du bliver midlertidligt mæt og du kan sådan set også leve eller nærmere overleve af det. Men sundt er det ikke og i længden virkelig skadeligt for kroppen.
Hvis du, som du også skriver, ikke har tanke på at skifte mærke, må der være en doseringsvejledning på posen og udfra den, kan du vurdere om din hund får for meget eller for lidt. Men prøv først og se hvad foderet indeholder – (det er skræmmende og næsten ulækker læsning)
Nu kan du spørge, hvorfor det er muligt at købe alle disse meget dårlige fodertyper. Det er det, fordi der ikke findes gode og fornuftige regler i Europa for foder til husdyr. Producenten på putte stort set alt i foderet og de har ikke engang pligt til at oplyse om, hvad der er kommet i. Der findes heldigvis også mange gode fodermærker. Disse typer er såvidt jeg ved alle underlagt canadiske standarder, der bl.a er baseret på bedre råmaterialer.

At hun tygger i alt skyldes selvfølgelig også, at hun er en hvalp. Men jeg kom alligevel til at tænke på, om hun er aktiveret nok og træt nok, når hun skal være alene hjemme? Hvis hun burde være træt nok til at sove, må denne aktivitet skyldes usikkerhed, at hun er bange eller er stresset over at være alene hjemme. Så enten skal hun aktiveres bedre inden I tager hjemmefra eller også skal hun trænes eller gentrænes i at være alene hjemme. Det tager sin tid, for en cavalier er ikke så vild med at være alene. Umuligt er det ikke, det kræver bare tålmodighed

Dsc00705
for 9 måneder siden
Hej Igen,

Jeg kan ikke se du skriver at hun tygger i alt, når hun er alene. Det ser ud til at du bare mener det generelt. Der er lidt råd til hvad du kan give din hund at tygge i i denne tråd (blandt mange andre gode råd): http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4327-vaagen-om-natten-?page=1
Tygger/bider hun også jer, eller har i fået hende til at stoppe med det?

Jeg vil gerne anbefale Olivers (i vil skulle bruge OLIVERS START indtil hun er ca. 10-11 mdr (svarende til ca. 90% udvokset)). Det er nok nået af det billigste høj-kvalitetsfoder man kan finde.
Min hvalp er vokset op på det, og vi har baret været rigtig glade for det – nu er hun træt af det, så vi er ved at skifte mærke, men det er klart en opgradering for jeres hvap på nuværende tidspunkt!
Når hun begynder at blive lidt træt af hvalpfoderet (for mig passede det med et skift til voksenfoder), kan i købe Olivers Smagskassen – det er tre af deres mest populære smage. Så bliver der også lidt variation for jeres hvalp (der på det tidspunkt er blevet unghund). Smagskassen koster også ca. 450 kr.
Markus Mühle, Acana, Taste of the Wild, Luposan, Wolfblut og Orijeen er også rigtig gode mærker – der er sækprisen lidt dyrer hos Olivers, men igen vil portionsstørrelsen bare blive sat ned.
Olivers er god at starte med og jeres hund vil være glad for det (det er de fleste ihvertfald) :-)
I kan bestille foderprøver fra disse sider:
http://www.foderxpressen.dk/shop/hunde-foder-48s.html
http://www.petfoodnord.dk/
.. Det er smart at gøre hvis jeres hund er lidt kræsen, men de fleste har også smagsgaranti (altså mulighed for at sende sækken retur, hvis hunden ikke kan lide det)

Held og lykke :-)

Avatar
for 9 måneder siden
Olivers lyder også som et godt på på et foder – mine beagler får det også ind i mellem

Wolfblut har jeg selv brugt indtil her for en måneds tid siden. Beaglerne befandt sig godt nok på det – da protein indholdet ikke er så stort igen – men desværre begyndte min yngste Darwin på 1 år at tabe sig ret voldsomt – og da han ikke er færdig udviklet endnu så gik det slet ikke at han lige pludselig tabte 2½ kg – hvor han ellers lå på sin normal vægt – en kontrol vejning viste at også Oscar havde tabt 1½ kg – og Charlie 1 kg – men de er jo helt udvokset, så ulykken var ikke så stor – så blev der skiftet foder og nu har vi indhentet noget af vægten igen. Så vær opmærksom på at nogle hunde kan have svært ved at holde sulet på kroppen med Wolfblut.

Dsc00705
for 9 måneder siden
Ina/Beaglepack:
Jeg har lige bestilt foderprøver på bl.a. Wolfsblut – det gled (mere end) fint ned. Jeg har bestilt på Blue Mountain, Green Vally, Wild Pacific og Dark Forrest.
Var det Dark Forrest du gav dine Beagler, siden de tabte sig så meget? I Dark Forrest er der jo kun 21% Protein og 10% fedt.
De andre smagsvarianter jeg har bestilt har 27-30% protein og 16-18% fedt.
Det ville være fint hvis Nala lige kunne tabe 500g-1kg :-)
Jeg er ret hooked på den (og Blue Mountain), men jeg synes at pille størrelsen er enorm i forhold til hendes størrelse – hun må dele dem før hun kan spise dem, men hun spiste lystigt igår aftes :-)
Avatar
for 9 måneder siden
Wideplain Det var Dark forrest og wide plain (den nye med hestekød)

Det er lidt underligt for jeg bruger nemlig også regal venison ind i mellem da den er meget letfordøjelig – den indeholder også kun 22 % protein og 10 % fedt og den taber de sig ikke på men trives suverænt – det samme er det jo med Markus muhle og luposan, samt lupo naturel som også har 9-10 % fedt her taber de sig heller ikke – Det det er meget underligt med wolfblut ??

Ja pillerne er lidt store – men wide plain har noget mindre piller
se billedet

Avatar
for 9 måneder siden
Glemte at skrive at piller måler cirka 1½x1½ cm cirka
Dsc00705
for 9 måneder siden
HENRIK:
Jeg beklager at jeg lige ødelægger din tråd lidt nu …

INA:
Ja det lyder meget underligt så! Kom de fra et meget fedt produkt evt.? Var de mere sultne end normalt? Udover vægttabet oplevede du så nogen forskel i deres energiniveau osv.?

Når du skriver det har haft så stor betydning kan jeg ikke lade vær med at være bekymret over, om det så ikke opfylder hendes behov – jeg kan dog ikke se noget at være bekymret for på deres ingrediens, vitamin og mineralliste.
Det der tiltrag min opmærksomheden var netop det lave protein og fedt indhold (da hun stadig får en del fede godbidder, som fx. andestænger, pølser, ost mv. når vi træner). Og så er det jo meget allergivenligt!

Der er 400g i hver af de smagsprøver jeg har bestilt (har 8 prøver). Der skulle gerne være mad til ihvertfald 2 måneder – så kan jeg forhåbentlig nå at identificerer nogle favoritter. Igår gled alt lystigt ned – forandringens glæde var enorm!

Ok – Wide Plain har jeg ikke bestilt hjem, men min lille hund spiser alt, så det vil hun sikkert også godt kunne lide :-)
Jeg har bestilt de 4 Wolfsblut, 3 slags Acana og 1 Tast of the Wild (High Prairie) hjem. På de to sidste mærker er pillestørrelsen og lidt mindre – den er nok også ca. 1½ x 1½ …

Det tager lidt længere tid at spise så store piller, men der er vel ikke noget i vejen med at serverer nogle store piller for hende, vel? Så spiser hun bare lidt langsommere og må kæmpe lidt mere for maden :-)

Avatar
for 9 måneder siden
De kom fra Markus Mühle og regal vension over på wolfblut – begge de foregående er fedtfattige produkter.

I starten gik det fint – de spiste det uden problemer og det lugter også betydelig bedre end nogle af de andre wolfblut produkter. Efter en periode på cirka 1 måneds tid lagde jeg mærke til at Darwin og Oscar stressede mere – i sær Oscar virkede til at være mere sulten – han er normalt den af mine beagler der spiser rigtig pænt – uden at hapse maden i sig – men det begyndte han på at gøre – hvilket undrede mig i starten – da de fodres seperat i hver deres bur. Også i søge øjemed blev han mere grådig -og det ligende slat ikke min Oscar at være sådan.

Så en søndag eftermiddag vi sad i haven bemærkede min mand at Darwin så lidt klejn ud og det måtte jeg jo med give –
så han røg på vægten hvor han så var kommet under 12 kg – normal vægten er mellem 14-15 kg for en beagle. Så røg Oscar og Charlie så også på vægten.

Hos Charlie begyndte det at vise symptomer på dårlig mave – Han havde ikke tynd mave – men sådan noget opkørt grød ligende

Beaglerne nåede næsten at spise en 15 kg pose før disse symptomer satte ind – normalt spiser de sådan en sæk på lidt over en måned.

Så jeg vil ikke anvende wolfblut mere til mine hunde

Anonymous
for 9 måneder siden
Tak for de mange tips ang. foder. Jeg vil se på om det er hvad hun skal have (olivers) da det umiddelbart virker som en rimelig pris og også er i orden mht. næring.

Omkring at være alene hjemme har vi prøvet med at hun var alene hjemme i et stykke tid, og det steg lidt efter lidt. Det er bare ikke så nemt at køre hende træt til en hel dag. Vi går i skole fra 8 til 14 gennemsnitligt hver dag. Det er sjældent at hun tygger i os, men er hun meget vild kan hun finde på at gå over stregen.

Det lyder som om der skal trænes at være alene mere end jeg havde ventet, jeg vil lige gennemgå alle de gode links i har smidt – evt. hvis i har nogle tips? :)

Dsc00705
for 9 måneder siden
INA:
Ja, sikke en grim oplevelse. Jeg vil tage det med i mine ovevejelser, når jeg skal vælge et nyt foder til hende – Jeg vil prøve at give hende Wolfsblut de næste par dage og se om hun reagerer på det, men som du også siger, vil der nok gå lidt længere tid før symptomerne sætter ind. Jeg tror jeg har til 1-2 uger i bare Wolfsblut smagsprøver.
… Lige nu er jeg gladest for Acana – pillestørrelsen er god og hendes næse kører frem og tilbage når de poser bliver åbnet!
Jeg har kigget på Markus Mühle, Luposan, Lupo Natural og Regal Vension – desværre indeholder de alle kylling og enkle også ris. Jeg vil gerne prøve at undgå de smage pt, da jeg er lidt bekymret for at hun kunne have allergi. Hendes hud mellem trædepuderne er lidt røde, hun bider i dem engang imellem og hun klør sig til tider ved munden og omkring struben når hun har spist. Nogle gange kan hun også have lidt vejrtrækningsproblemer efter lige at have spist sin Olivers Start. Der er jo Westie i hende, så synes at allergi må være nærliggende. Der er ikke nogle af symptomerne der er alvorlige eller ofte, jeg har bare bemærket at der er en sammenhæng imellem adfærden og foderindtaget. Dyrelægen kan ikke slå noget fast uden at begynde på en masse tests – inden jeg kaster mig ud i det, vil jeg lige se om ikke et foderskift kan hjælpe!

HENRIK:
Det tager langt tid at vænne en hvalp til at være alene hjemme. Jeres hund er heldig at i “kun” er væk i gns. 6 timer, men selv 6 timer er rigtig lang tid for en hvalp af jeres størrelse, hvis den ikke er trænet til det. Især hunde som knytter sig meget til deres mennesker, f.eks Chihuahua og Cavaliers, skal trænes meget i det.
Der er gode råd at hente her: http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4282-Hvalp-alene-hjemme-?page=1#posts-28935, http://www.gipote.dk/hunde-forum/7/emne/4142-Goer-fra-vi-gaar-til-vi-kommer-hjem-hvordan-kan-det-stoppes-?page=1#posts-28018, http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4326-Hvalpe-ejer-har-brug-for-lidt-optimisme-?page=1#posts-29184 og her http://www.gipote.dk/hunde-forum/4/emne/4332-Saa-er-den-gal-igen-?page=1#posts-29254

Få jeres rutiner når i er hjemme ved hunde (f.eks i weekenderne) til at ligne dem i har når det er hverdag.
Hvis i er væk i dagstimerne, skal der ikke ske noget specielt i løbet af dagen (andet end små tisseture og i starten nogle korte lege hun ikke bliver ophidset af – f.eks. søgning)
Hunde er vanedyr, så når man først lære dem at der sker noget hele tiden, vi de forvente at det altid er sådan. Vi lærte derfor vores hund at hun skulle passe sig selv mellem 8-16 (selvom at jeg var der), og at alt det sjove startede når min kæreste kom hjem (han vil nemlig altid være den første hjemme). Det gjorde det let for hende da hun skulle til at være alene i de timer, og hun har da heller aldrig ødelagt noget!
Da min kæreste kom hjem ca. 15.30 gik vi tur, trænede, legede og nussede – alt det vi ikke gjorde i løbet af dagen. Nala fandt derfor hurtig ud af at dagstimerne, betød sovning, selvaktivering og tyggeben (dem brugte hun meget tid på at tygge i i løbet af dagen).

Fordi Nala var vant til at tv’et kørte meget (jeg læste til eksamen og så derfor hele tiden TV2News eller The-Voice-TV), lod vi også det være tændt når vi ikke var hjemme. News var god fordi der så hele tiden var stemmer (det hjalp også på at hun i dag ikke skælder ud over små-snakken på stien udenfor vores rækkehus og naboens lyde). Hvis i har en radio er den også god – især P4 eller P1 hvor der bliver talt meget kan anbefales. Nogle siger også at klassisk musik kan få dem til at slappe af!

Avatar
for 9 måneder siden
Line: det kunne jo tyde på at hun har lidt overfølsomhed – så godt at du er OBS på det. Vores genbo havde en westie som var så ødelagt af allergi i huden at hun fik stærke allergi piller samt blev badet i noget specielt.

Gennem min egen allergi hund – var det også via huden han reagerede – specielt i lysken og ørerne – og så er det ofte korn de reagere på – men det kan også være luftbåren – jeg fik jo taget blodprøver på min så vi kunne indkredse problemet – og det resulterede i at jeg endte op med at lave hans mad selv.

Der er ingen af mine beagler der har noget problemer – i den retning – Oscar havde problemer med maven – gennem opkastninger op gennem sin hvalpetid – så derfor kom han på et all round foder – Markus Mühle og så gik maven i orden. Jeg har derfor siden måttet vælge foder som var letfordøjeligt uden for mange “mærkelige” ting – af hensyn til ham.
Nu er min ældste beagle Charlie kommet lidt i modvind da proteinet i foderet ikke må være for højt – for så får han tarmbetændelser – der er mange hensyn at tage – da mine 3 er meget forskellige selvom de er samme race. Så jeg forsøger hele tiden at finde en gylden mellemvej, så de trives på det samme foder – foderet her bliver jo også brugt som godbidder.

Dsc00705
for 9 måneder siden
INA:
Ja, det kan nemlig blive enorm grimt, hvis ikke man fanger det i tide!
Jeg er meget opmærksom på det, og hvis ikke et foderskift hjælper, skal hun selvfølgelig have lavet den store test. Det er symptomer der alle er kommet i løbet af sommeren, så jeg frygter for det kan være græspollen hun er allergisk overfor (det er jeg iøvrigt også selv – og hunden ligner jo ejeren, ikk? hehe). Hendes ører og sarte områder (f.eks lysken og omkring anus) ser stadig helt normalt ud – pt. er det kun pelsen/huden imellem trædepuderne der er slået ud.
- Det er dejligt der findes produkter der tilbyder det hele. Fodermarked i dag tilbyder gode muligheder, hvis man bare ved hvad man skal være opmærksomme på. Hvordan opdagede du hans tarmbetændelser? Jeg kunne forestille mig at symptomerne ved sådan, kan ligne mange andre sygdomme. De får vel dårlig mave og feber?
Et godt foder gør en verden til forskel for vores guldklumper!
Avatar
for 9 måneder siden
Line: Hun har også alderen til hvor det så småt begynder – ikke at jeg vil male fanden på væggen – men typisk begynder de omkring 1 års alderen. Pongo (min dalmatiner) havde også pollen allergi – det var alle løvfældende træer og buske, samt græsser af forskellig art – desuden pollen fra hvede, havre og rug – dertil kom lagermider, støvmider, loppeallergi, myg, ris,, majs, soja samt en lang række andre ting – det var meget slemt, så derfor fandtes der ingen foder overhovedet på dette tidspunkt – i dag havde det måske været lettere.

Mine beagler får i øjeblikket sam’s field foderet som de trives rigtig godt på.
Ang. Charlies mave – så bliver han ikke syg som sådan – dvs. det er ikke kan betegnes som en infektion – han spiser og drikker normalt og er i det hele taget normal – men det der kommer ud i den anden ende er blod tilblandet og slimet – Charlie bliver 7 år næste gang – så alderen spiller også en rolle for hvordan han evt. optager proteinet – og det kan få betydning for at vi måske skal søge over i nogle helt andre protein baner – det er jeg ved at undersøge nærmere på.

005
for 9 måneder siden
Vores Bella har også allergiproblemer, men vi har fravalgt den store test, grundet hendes alder.
Istedet behandles hun for gærsvampeproblemet, lokalt med speciel vask, af poter 2xugl. Når de er mørkerøde i pelsen mellem trædepuderne. Skedeområdet og læber aftørres med renseservietter, købt hos dyrlægen. Og så fodres hun kun med Hills Z/D allergikost.
Ind imellem, hvis hun kløer og gnaver sig voldsomt, behandles hun i en periode med Nizoral, prednisolen og evt. antibiotika. For at undgå prednisolen mest muligt, sprayer jeg i området et enkelt pust med “Bitter spray”, da slikkeriet forværrer allergien

To af vore tidligere Beagler havde samme problemer, med livslang behandling ved specialvask, øredråber og allergikost. Samt Nizoral, antibiotika, prednisolon i perioder. Allergien viste sig som gærsvampe i ører, mundvige, poter, og skede. På vores to hunde der var mor og barn hjalp det mærkbart meget at blive sterilliseret. Så hormoner spiller også en stor rolle i allergiproblemer.
Jeg kan i hvert fald anbefale sterillisation af tæver, som forebygger allergi. Om det også hjælper at kastrere hanhunde, ved jeg ikke, men det kan man jo spørge sin dyrlæge om.

31 indlæg

Du skal logge ind før du kan skrive på forumet

 Du kan logge ind her