Der er 566 annoncer og 83938 registrerede brugere

berne senne + sankt bernhard

4 indlæg
Anonymous
for mere end et år siden
Hej
vi overvejer at købe en blanding, 75% berne senne + 25% sankt bernhard er der nogen ulemper/fordele ved det?
Mvh.
Fam Svendsen
100_3834
for mere end et år siden
Ja, den bliver kæmpestor og æder i sækkevis af foder – og det, der kommer ud i den anden ende kan ikke være i en almindelig bæ-pose ;-D –
spøg til side, det kan der da komme en udmærket hund ud af. Begge racer er jo godmodige hunde. Ulempen ved alle blandinger kan være (men det ved I jo nok allerede) at ingen på forhånd kan sige, hvilke egenskaber fra forældreracerne, der finder vej over i hvalpene.
Anonymous
for mere end et år siden
HEJ ….

Kan I hjælpe … Hvad er en alpisk gravhund ? Kan ikke slå den op på nettet, eller rettere får i hvert tilfælde ikke nogen mulighed oplsået som svar. Er det en blanding af gravhund og anden race ? Hvor stor bliver den ? Hvordan er dens gemyt ?

Det samme spørgsmål om en mini Vizsla ?

Hvordan er en alpisk gravhund blandet med en engelsk cockerspaniel ?

På forhånd tak for svarene …

Beaglepack
for mere end et år siden
Der findes så vidt vides ikke nogen alpisk gravhund – og jeg håber da ikke der findes blandinger af cockere og gravhunde som overhovedet ikke passer sammen hverjen hvad kropsbygning og sind angår.

Hvis du googler på Vizsla og kommer ind på klubbens hjemmeside så kan du læse historisk oversigt over hundes historie og hvordan den er opstået. En mini vizsla må være en hvalp

4 indlæg

Du skal logge ind før du kan skrive på forumet

 Du kan logge ind her