Der er 517 annoncer og 87952 registrerede brugere

Dansk hund vinder 1 mill $

En Grand danois (Dansk hund) havde hovedrollen i prisvindene reklamefilm.
You
Super Bowl finalen i USA er afviklet. Det er som bekendt en begivenhed der tiltrækker flere milloner fjernsyns seere til verden over. Det er også almen kendt at det koster flere millioner kroner at få vist en reklame film i pausen af kampen.
Hvad der måske ikke er så mange der ved, er at der også kører en konkurrence blandt de reklamefilm der bliver vist. Den bedste reklamefilm bliver ikke kun hædret og løber med æren, den får også den nette penge præmie af 1 million dollars (5.5 millioner kroner).

Se også: Hundebøger du ikke kan undvære

Dansk hund i hovederolle
Reklamefilmen som skal provomere Doritos (en snack) er lavet af Jonathan Friedman, og hovedrollen bliver spillet af en hund. “Det er fuldstændigt vandvittigt at vi har vundet, jeg har ikke sovet hele natten, og har lavet rigtig mange interviews” udtaler en glad Jonathan Friedman. Han vidste ikke en gang at reklamen ville blive vist, før han selv så den. Et online panel stemmer så på den reklame de syntes er bedst, og her vandt Friedman (og hunden Huf) altså.

Se også: En hund druknede – En anden forsvandt

20 dollars i omkostning
Det har kun kostet 20 dollar at lave filmen, Friedman og Huf (hunden) kæmpede mod mere end 6000 andre reklamefilm der var sendt ind. Ikke nok med at de fik vist reklamefilmen gratis, så vandt de altså også 5.5 millioner kr.
Hunden Huf, en Grand danois (også kaldet en Dansk hund)kan nu se frem til et nyt halsbånd, og mange godbidder. “Det kommer nok til at koste mig hele den million, for den hund kan virkelig spise noget” siger Friedman med et smil.

Du kan se reklamefilmen ved at klikke her

Hundetegnbanner2

Se også

Hvilke hunderacer er de dyreste i verden? Se med her

Læs artiklen og se top 10 over de dyreste hunderacer, og find ud af hvad den dyreste hund nogensinde blev solgt for
Læs mere

Hund tog en kugle i hovedet, for sin ejer.

En 12 årige hund blev skudt i hovedet, og overlever
Læs mere

Ny kampagne skal stoppe ulovlig import af hvalpe

Fødevarestyrelsen, Dansk Kennel Klub og Den Danske Dyrelægeforening er gået sammen i en stor kampagne - Gipote.dk bakker op
Læs mere

Rekordstort antal hunde bidt af hugorme i 2011

Nu vår det endelig er blevet lidt varmere, bliver hugormene lokket frem. Et bid kan få alvorlige konsekvenser for vores hunde og katte. Det er usæd...
Læs mere

Nyt netværk på Facebook - passer hinandens hunde

Facebook grupper har succes med at lave noget lokalt. Eksempelvis med salg af brugte ting. Det nye er hundepasning
Læs mere

Hundeejere glemmer tandbørstningen - Gratis tandtjek af hund

I maj måned kører kampagnen ”sund mund måned” hvor en del dyrlæger tilbyder gratis tandtjek af din hund.
Læs mere
 Se flere artikler